Najkrajšie pláže v Európe: Na ktorej stráviš letnú dovolenku a uprednostníš polárnu žiaru alebo kúpanie v čírej vode?

Najkrajšie pláže Európy

Najkrajšie pláže Európy (Zdroj: Unsplash.com/Jorge Zapata)

#Leto je v plnom prúde a ak si ešte nestihol dovolenku pri mori, máme pre teba hneď 20 zaujímavých tipov. Pozrieme sa na najkrajšie pláže v Európe, aj keď nie každá je určená na oddychové opaľovanie, všetky sú zaujímavé. Vyberali sme od Stredozemného mora k Islandu a od Cypru k Portugalsku. Svoju dovolenkovú destináciu si už však musíš vybrať sám. Ktorá to bude?


30+ najlepších kúpalísk na celom Slovensku: Koľko zaplatíš za vstup a kde sa najviac zdražovalo?


Cala Macarella, Menorca

Začneme zátokou na španielskom ostrove Menorca. Biela pláž s tyrkysovou vodou je po celý deň pokojná a ak pri nej zakotví loď, vyzerá to, akoby sa na vode vznášala – tak priezračná je tu voda. Okolie pláže tvoria borovice a duby, ktoré dodajú príjemný chládok. V lete je tu pomerne rušno a preto pri návšteve ostrova odporúčame prísť buď skoro ráno alebo si nechať výlet až na večerné hodiny.

Zlatni Rat, Chorvátsko

Nebol by to zoznam najkrajších európskych pláží, keby sa v ňom nenachádzalo Chorvátsko. Zlatá pláž sa nachádza na ostrove Brač. Počas hlavnej letnej sezóny sa to tu hmýri turistami (aj tými slovenskými) a preto sem zavítaj radšej v septembri a vyhni sa tlačenici. Piesočno-kamienkový terén je na dotyk nôh príjemný a o tieň v horúčavách sa postarajú neďaleké borovice.

Platja Illetes, Španielsko

Obľúbenou dovolenkovou destináciou sú aj krásne biele pláže na španielskom ostrove Formentera. Ľudia si ich často kvôli vzhľadu mýlia s Karibikom. A ani sa nečudujeme, pretože len zo samotnej fotky by si rozdiel asi nespoznal. Táto pláž tvorí takmer celú západnú časť ostrova a hneď na pláži sa nachádzajú aj menšie ostrovčeky, vďaka ktorým je voda pri pláži pokojná.

Sveti Stefan, Čierna Hora

Krásna pláž svätého Štefana vyzerá ako vystrihnutá z letného romantického filmu. Na jadranskej pláži kúsok od rovnomennej dedinky nájdeš aj vily z 15. storočia postavené na ružovom piesku. Jedinou možnosťou ako ju navštíviť dlhodobo je ubytovanie v rezorte Aman, inak ti vstup povolia jedine iba ako prehliadku. Ak chceš na dovolenke poriadne leňošiť na krásnej pláži, zrejme nebudeš mať na výber.


Veľký úspech bratislavského letiska! Umiestnilo sa v prestížnom rebríčku: Patrí medzi TOP 10 letísk východnej Európy


Myrtos Beach, Kefalónia

Cez serpentíny sa dostaneš na najkrajšiu pláž gréckeho ostrova Kefalónia. Ide v podstate o menší záliv, v ktorom je voda mimoriadne pokojná. Na bielej pieskovej pláži nájdeš aj lehátka a slnečníky, ale nič nie je zadarmo. Nebudeme si klamať a povieme, že letá tu majú preplnené, preto sa vo vlastnom záujme vyhni miestu počas letnej špičky.

Navagio Beach, Grécko

Aj nádherná pláž Navagio má vďaka zátoke pokojnú hladinu. Zátoku tvoria mohutné útesy a ak si spomínaš, že si niekde túto pláž už videl, je to viac ako pravdepodobné – nachádza sa totiž na tisícoch gréckych pohľadníc. Kvôli svojej popularite je dobré sa jej vyhnúť počas hlavnej letnej sezóny, prípadne si prenajať aspoň na jeden deň loď a v zátoke zakotviť.

West Beach, Škótsko

Ak plánuješ stráviť dovolenku ako z poriadne britskej drámy, jednu z obľúbených filmových lokácii nájdeš na pláži West Beach v Škótsku. Prostredie okolo nej je tvorené dunami posiatymi trávou a samotná pláž s bledým pieskom má dĺžku takmer 5 kilometrov. Ľudí tu budeš márne hľadať, nakoľko je pomerne ďaleko od obydlí, žijú tu najmä morské vtáky. Rozhodne sa ti tu zíde poriadna zrkadlovka.

Lara Beach, Cyprus

Piesková pláž Lara Beach na Cypre je jednou z najťažšie dostupných v našom výbere. Budeš potrebovať auto s pohonom na všetky kolesá, aby si sa k nej cez nedostupný terén dostal. Táto snaha však bude patrične odmenená. Oblasť je navyše chránená, pretože sa tu liahnu korytnačky. Nebuď teda hulvát, nesnaž sa vo vode kúpať, len si užívaj príjemný vánok a foť, čo sa dá.


Chceš poriadne adrenalínový výlet? Tu zažiješ najdlhšiu prechádzku v nebesách na svete aj obrovský tobogán


Platja de Coll Baix, Malorka

Španieli sa môžu pochváliť aj touto plážou na Malorke. Dostaneš sa na ňu turistickým chodníkom cez borovicový les alebo prenajatou loďou. Podobne, ako mnohé iné pláže na ostrove, aj táto je v čase letnej sezóny pomerne vychytená, takže ak chceš väčší pokoj, odporúčame až septembrový termín, prípadne počas leta staviť na neskoršie večerné hodiny.

Haukland Beach, Nórsko

Táto pláž sa nachádza na severe Nórska, konkrétne na ostrove Lofoty. Má jemnučký piesok a číre zafírové more. Voda je špecifická najmä tým, že počas celého roka neprekročí hranicu 15 °C a preto si na Haukland Beach nemusíš brať plavky. Počas zimných mesiacov sa sem určite oplatí zájsť a to najmä kvôli tancujúcim polárnym žiaram.

Praia as Catedrais, Španielsko

Doslovný preklad tejto pláže je „katedrálová pláž“, pretože jej skalnaté previsy vyzerajú ako v katedrále. Je to dokonalé miesto na letné fotografie a rozhodne si počkaj aj na dychberúci západ slnka. Pláž je piesková a zráz do vody veľmi mierny. Ide o príjemnú zmenu, ak nechceš byť každý deň s turistami na preplnenej pláži.

Ile de Porquerolles, Francúzsko

Ile de Porquerolles je francúzska pláž v tvare polmesiaca. Má až perleťovo biely piesok, ktorý lemujú borovice a eukalypty. Nájdeš ju, ako inak, na vychytenej Francúzskej riviére a znova odporúčame počkať s dovolenkou na september, teda ak si ju chceš naplno užiť. Dá sa sem dostať pešo, autom, ale aj loďou, výber je na tebe a tvojom budgete.

https://www.instagram.com/p/CZYhjbfMcEe/


Najsuchšia púšť sveta Atacama skrýva nejednu raritu: Za úlomky čierneho kameňa zrejme môže výbuch kométy


Plage de Palombaggia, Korzika

Bledučký piesok a skalnaté útvary v mori na teba čakajú na Plage de Palombaggia, ktorá sa nachádza na francúzskom ostrove Korzika. Na pláži nájdeš aj voňavé borovice, ktoré zalesňujú vyvýšené kopce na ostrove. Odporúčame vziať si sem okrem plaviek aj šmorchel, pretože voda je veľmi čistá a žijú tu aj menšie rybky. Ak by si zavrel oči, aj z domu by si počul zvuky mora a cikád.

Dueodde, Dánsko

Nasledujúcu pláž by si určite netipoval na Dánsko. Leží na najjužnejšom cípe ostrova a okúpu sa tu len skutoční otužilci. Biely piesok v tvare jemných dún je príjemný aj počas prechádzky naboso. Zážitok je to najmä v noci, keď zájde slnko a jediným zdrojom svetla je neďaleký maják. Vtedy ide o romantiku v tom pracom slova zmysle.

Cala Goloritze, Sardínia

Na východnom pobreží Sardínie nájdeš pláž Cala Goloritze. Je tvorená snehovo bielymi kamienkami a teda ponúka jednu z najčistejších vôd v Európe. V jej blízkosti sa nachádzajú vápencové útesy dosahujúce výšku takmer 150 metrov, ktoré milujú najmä horolezci, ale aj milovníci výhľadov. Prístup na pláž je možný len po vode, budeš si musieť prenajať loď.

Barafundle Bay, Wales

Ak chceš spojiť pobyt na pláži s príjemnou prechádzkou, poobzeraj sa po Barafundle Bay. Podobne ako mnohé iné britské pláže, ani tu nie je voda teplá a okolitá príroda vyzerá ako z folkového arťáku. Táto zátoka je jednou z prvých, ktoré chcú turisti vidieť počas pobytu vo Walese. Miestni hovoria, že najmä v letných mesiacoch sú tu pomerne rušné víkendy, no stred týždňa je pokojný.


Historik na cestách: O rozprávkovej kapitánke a dobrodružstve v štýle Miyazaki pri ktorom sa nič nedeje


Raudasandur, Island

Nádherná a najmä atypická pláž sa nachádza na polostrove Látrabjarg na Islande. Tvorí ju bronzový piesok v tvare rozdrvených lastúr a okolie lemujú strmé útesy. Kvôli teplote vody aj jej rozbúrenosti sa tu kúpe len na vlastné riziko, no za to výhľady na more sú tu doslova úchvatné. Počas jasných dní dovidíš zo skál aj na ľadovcovú sopku a občas môžeš zazrieť aj tuleňa.

Praia de Arrifana, Portugalsko

Poriadne rozbúrené more ťa čaká na tejto portugalskej pláži. Plavky doma síce nenechaj, no rozhodne pribaľ aj foťák, pretože také scenérie, aké nájdeš na Praia de Arrifana, sú v Európe vzácne. Navyše je tu nádherný západ slnka. Pláž je piesková, no vyčnievajú z nej skalnaté výbežky. Nakoľko je voda pomerne rozbúrená atlantickým oceánom, buď pri kúpaní opatrný.

https://www.instagram.com/p/CeqKr_0IFaE/

Keem Bay, Írsko

Naša predposledná pláž sa nachádza v zálive Keem Bay. Má tvar polmesiaca a piesok na nej má krásnu zlatú farbu. Na výlet autom zabudni – k pláži sa dostaneš aj pešo chodníčkom cez nádhernú prírodnú scenériu, ktorá ťa dovedie až k samotnému moru. Mimo letnej sezóny odporúčame vziať si aj mikinu, nakoľko vietor sa tu vie poriadne rozfučať.

Spiaggia dei Conigli, Sicília

Sicília má na výber hneď niekoľko nádherných pláží, no my sme sa rozhodli pre Spiaggia dei Conigli. Pláž je technicky bližšie k Tunisku, než k samotnému Taliansku. Takzvaná Zajačia pláž má biely piesok a veľmi plytkú vodu, vďaka čomu ju obľubujú aj rodiny s deťmi. Ak zájdeš 30 metrov od pláže, vodu budeš mať stále len po pás. Nočné kúpanie je tu kvôli hniezdeniu korytnačiek zakázané.


Ešte viac zaujímavých noviniek, tipov, vtipov a inšpirácie? Poď na náš TikTok!

Zdroj: hashtag.sk, lonelyplanet.com
Odporúčame