Najkrajšie ostrovy sveta: Európske unikáty aj krásy Karibiku, na ktorom stráviš dokonalú letnú dovolenku?

Najkrajšie ostrovy na svete

Najkrajšie ostrovy na svete (Zdroj: Unsplash.com/Cris Tagupa)

#Ak chceš stráviť letnú dovolenku v skutočnom pokoji, určite hľadáš ostrov, na ktorom poriadne zrelaxuješ. Vybrali sme preto 20 najkrajších ostrovov sveta, ktorých príroda krása a kultúra ťa posadia na zadok. Na ktorom by si chcel stráviť svoje dokonalé leto ty?


Obľúbenú dovolenkovú destináciu sužuje sucho: Hrozí nedostatok pitnej vody! Vyhlásený je núdzový stav


Seychely

Seychely sú súostrovie nachádzajúce sa na východ od Afriky nad Madagascarom. Tvorí ich dohromady až 115 ostrovov, pričom niektoré z nich sú najstaršími žulovými ostrovmi na svete. Klíma na nich je pomerne vyrovnaná a teplota tu dosahuje celoročne od 20 do 35 °C. Ležia mimo cyklónových pásiem, aj preto je vhodné uvažovať nad nimi ako nad destináciou v lete aj v zime. Dohovoríš sa tu anglicky alebo francúzsky, ale domáci ti budú rozumieť aj po taliansky či po nemecky.

https://www.instagram.com/p/CfUHMapM7d0/

Capri

Taliansky ostrov Capri sa nachádza v Neapolskom zálive. Dostaneš sa naň loďou. Má len 10 kilometrov štvorcových a pomerne okrúhly vzhľad. Každoročne sa tu konajú festivaly filmu, tanga aj miestneho folklóru. Kedysi bol luxusnou destináciou pre významnú rímsku nobilitu. Dnes je dostupný dovolenkárom z celého sveta. Pri svojej ceste do Talianska ho určite zaraď k destináciám, ktoré musíš vidieť.

Palawan

Palawan je jedným z ostrovov nachádzajúcich sa vo Filipínach. Našiel by si tu faunu a flóru veľmi podobnú tej na ostrove Borneo. Sú tu vysoké skalnaté vrchy, džungľa, ale aj piesočnaté pláže. Jeho severné pobrežie obmýva Juhočínske more, zatiaľ čo z juhu Suluské more. Veľké časti ostrova sú človekom nedotknuté aj napriek tomu, že ho vyhľadávajú mnohí turisti. Tým však stačia prenádherné biele piesočné pláže.

Fidži

Súostrovie Fidži sa nachádza na východ od Austrálie a na sever od Nového Zélandu. Je už súčasťou Tichého oceánu. Rozloha ostrovov je 18 tisíc kilometrov štvorcových, pričom sladkej vody vnútri krajiny by si našiel len veľmi málo. Na Fidži sa platí fidžijským dolárom a budeš tu potrebovať znalosť angličtiny alebo hindčiny. Zopár percent populácie tvoria aj Číňania či dokonca Európania.


Maldivy bojujú proti klimatickým zmenám po svojom: Finišujú s novým mestečkom na vode


Ostrov sv. Bartolomeja

Ostrov sv. Bartolomeja nájdeš v Karibiku. Patrí totiž do súostrovia Malé Antily. Je pod správou Francúzska a teda úradným jazykom je tu francúzština. Taktiež si pri návšteve nemusíš meniť peniaze, pretože sa tu platí eurom. Dopraviť sa sem dá aj priamo letecky. Ostrov pre Európanov objavil Krištof Columbus pri svojej druhej výprave cez Atlantik.

Santorín

Santorín je slovenský názov pre súostrovie známe ako Santorini. Patrí Grécku a je vzdialené asi 110 kilometrov severne od najväčšieho ostrova Kréta. Aj medzi Slovákmi ide o mimoriadne vyhľadávanú destináciu, ktorú preslávili typické bielo-modré domčeky vo farbách gréckej vlajky. Ešte pred 3600 rokmi pochovala pôvodný ostrov jedna z najväčších sopečných erupcií od čias Homo Sapiens. Aj preto má teraz tvar krátera.

https://www.instagram.com/p/CfKivWGLRuN/

Maldivy

Ak sa povie dovolenkový ostrov, mnohým ihneď napadnú Maldivy. A niet sa čomu čudovať. Súostrovie tvoria menšie aj väčšie ostrovy, pričom dohromady by si ich tu našiel približne až 1100. Celoročná teplota sa tu až s malými odchýlkami pohybuje medzi 24 až 32 °C. Úradným jazykom je maldivčina a platí sa tu rupiami. Maldivy aktuálne postihujú klimatické zmeny a mnohé najmä menšie ostrovy sa začínajú potápať pod hladinu mora.

Sardínia

Druhým najväčším talianskym ostrovom hneď po Sicílii je Sardínia. Je však rovnako vyhľadávanou a obľúbenou dovolenkovou destináciou ako „lopta pri čižme“. Dohovoríš sa tu taliančinou či sardínčinou, ale určite padne vhod aj angličtina či francúzština. Má rozlohu asi jednu polovicu Slovenska, no len niečo okolo jedného a pol milióna obyvateľov. Hlavným mestom je Cagliari, v ktorom sa nachádza prístav aj letisko.


More v Grécku či Taliansku je toto leto mimoriadne horúce: Na ideálnu dovolenku však zabudni, hrozí nebezpečenstvo


Bali

Bali je najzápadnejší ostrov súostrovia Malé Sundy, ktoré sa nachádzajú v Indonézii. Aj keď má rozlohu niečo cez 5 tisíc kilometrov štvorcových, žijú tu viac ako 4 milióny obyvateľov. Práve Bali je však hlavnou turistickou destináciou Indonézie a turizmus tvorí až 80 % príjmov krajiny. Bali sa preslávilo svojím typickým umením najmä v oblasti tanca, sochárstva a maľby. Každoročne sa tu koná filmový festival a v rokoch 2013 a 2018 bolo práve tu finále Miss World.

Dalmátske ostrovy

Dalmátske ostrovy nájdeš v Chorvátsku a ide zrejme o najnavštevovanejšiu dovolenkovú destináciu pre Slovákov na našom zozname. Sú to ostrovy na sever od Albánska až po Rijeku. Medzi najpopulárnejšie patria Brač, Korčula, Mljet alebo Čiovo, na ktorý sa dostaneš aj pešo po moste. Pôvodne si ostrovy privlastňovali Rimania a v 19. storočí aj Rakúšania, no po osamostatnení Chorvátska na Balkáne spadli práve pod správu tejto krajiny. Navštívil si už Dalmátske ostrovy aj ty?

Malorka

Malorka je bez pochýb najznámejší španielsky ostrov. Leží v západnej časti Stredozemného mora a má rozlohu asi 3600 kilometrov štvorcových. V hlavnom meste Palma de Mallorca nájdeš aj letisko, ktoré sa radí k jednému z najvyťaženejších v celej Európe. Obdivovať tu môžeš ako prírodu, tak aj kultúru. Po celom ostrove nájdeš krásne pláže a stavby z čias stredoveku či dokonca aj staroveku. Medzi dominanty hlavného mesta patrí katedrála svetla, ktorá má takmer 500 rokov.

Cookove ostrovy

Cookove ostrovy sa nachádzajú len kúsok od súostrovia Fidži. Volajú sa po britskom objaviteľovi Jamesovi Cookovi, ktorý na ne vstúpil ako prvý Európan. Majú asi 20-tisíc obyvateľov a zaberajú 230 kilometrov štvorcových. Dohovoríš sa tu bez problémov angličtinou, no na platbu budeš potrebovať novozélandský dolár. Sú súčasťou britského kráľovstva a panovníkom je tu teda Alžbeta II.


Kde je najkvalitnejšia voda na kúpanie? Vieme, ktoré krajiny Európy dominujú, my sa nemáme čím chváliť


Svätá Lucia

Ostrov Svätá Lucia je jedným z najkrajších ostrovov v Karibiku. Možno by si to ani nepovedal, ale ide o samostatný miništát s vlastnou vlajkou a znakom. Rozloha ostrova je 600 kilometrov štvorcových a žije tu približne 150 tisíc obyvateľov. Ostrov vznikol vulkanickou činnosťou a dodnes sa na ňom nachádza viacero sopiek. Posledná však vybuchla pred 250 rokmi. Svätá Lucia má veľmi horúce a vlhké podnebie. Dohovoríš sa tu úradným jazykom angličtinou, no budeš si musieť premeniť peniaze za východokaribský dolár.

Lofoty

Prejdime teraz na chvíľu na sever Nórska. Práve tam sa rozprestiera súostrovie Lofoty tvorené asi 80 ostrovmi. Ocitneš sa síce v civilizovanej krajine, no zároveň doslova v srdci prírody. Žije tu málo obyvateľov a tie najkrajšie ostrovy sú dokonca prepojené mostami. Lofoty sa nachádzajú len 100 kilometrov od polárneho kruhu. Teplota v lete vie dosiahnuť aj viac ako 30 °C, no počas zimných mesiacov padne na -15 °C.

Bora Bora

Bez pochýb je Bora Bora jedným z najkrajších ostrovov na svete. Populárny je aj vďaka tradičným dreveným chatkám, ktoré sa nachádzajú nad úrovňou mora. Plytká a čistá voda láka nejednu celebritu, ale aj Američanov či Európanov. Žije tu len 10-tisíc obyvateľov a väčšina príjmu krajiny je z turizmu, takže aj teba tu domáci radi uvidia. Dopraviť sa sem vieš lietadlom a loďou a stačí ti znalosť francúzskeho alebo anglické jazyka.

Ostrovy Phi Phi

K najkrajším ostrovom Thajska patrí Phi Phi. Žije tu len pár tisíc obyvateľov a celková plocha je len niečo viac ako 12 kilometrov štvorcových. V roku 2004 boli zasiahnuté obrovským cunami, ktoré zničilo takmer všetku infraštruktúru. Najprv ostrovy obývali Malajzijci, ktorí tu lovili ryby. Dnes je obľúbenou dovolenkovou destináciou ako pre Ázijcov, tak aj pre Austrálčanov, Američanov či Európanov.


Chceš pri cestovaní ušetriť kopu peňazí? Marek ti vysvetlí geniálny nápad, ako môžeš bývať úplne zadarmo!


Bahamy

Nemôžeme zabudnúť na jedno z najnavštevovanejších súostroví len kúsok od Floridy. Bahamy sú dokonca republikou s vlastnou vlajkou, aj keď politicky patria pod správu kráľovnej Alžbety II. Nezávislosť od Spojeného britského kráľovstva získali v roku 1973. Zaberajú viac ako 13 tisíc kilometrov štvorcových a žije tu 400 tisíc obyvateľov. Okrem obľúbenej dovolenkovej destinácie sú známe aj ako jeden z daňových rajov.

Ko Samui

Pozrime sa aj na východnú stranu Thajska. Práve tu sa nachádza ostrov Ko Samui. Má rozlohu 228 kilometrov štvorcových a žije na ňom 70 tisíc obyvateľov. Známy je najmä svojimi krásnymi oranžovými východmi slnka. Počas celého roka je tu mimoriadne horúco a teplota ani v zimných mesiacoch nepadne pod 28 °C. Bez problémov sa sem dostaneš loďou, lietadlá premávajú len na súkromných letiskách.

Whitsunday

Ak hľadáš niečo menej tropické, poobzeraj sa po súostroví Whitsunday, ktoré sa nachádza v provincii Queensland v Austrálii. Je tvorené 80 ostrovmi s rozlohou 5 tisíc kilometrov štvorcových a populáciou len niečo cez 1500 obyvateľov. Súostrovie ponúka nádherné výhľady z pieskových pláží na nekonečný Tichý oceán ako aj úžasné východy slnka.

Samoa

Posledný ostrov, Samoa, sa nachádza v Tichom oceáne a pohľadom na mapu by si povedal, že je odzeraný od sveta. Najbližšou obývanou pevninou je Fidži vzdialené takmer 500 kilometrov. Tu si poriadne oddýchneš od sociálnych sietí a zabudneš na každodenné problémy. Celoročná teplota je príjemných 25 °C a výdatnejšie tu prší najmä v zimných mesiacoch.


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame