Obľúbenú dovolenkovú destináciu sužuje sucho: Hrozí nedostatok pitnej vody! Vyhlásený je núdzový stav

Obľúbenú dovolenkovú destináciu sužuje sucho

Obľúbenú dovolenkovú destináciu sužuje sucho. (Zdroj: Unsplash.com/Dan Novac)

#Rozmýšľal si už, kam sa tento rok vydáš na dovolenku? Jednou z obľúbených dovolenkových destinácií, do ktorej zavíta množstvo turistov, je rozhodne Taliansko. Okrem mora mnohých zaujme aj jeho kultúra či pamiatky. Tento rok krajinu však sužuje extrémne sucho. Hrozí dokonca, že bude nedostatok pitnej vody. Rieky totiž vysychajú.

Taliansko patrí medzi najobľúbenejšie turistické destinácie, ktoré vyhľadáva množstvo dovolenkárov. Tento rok však krajina prežíva extrémne problémy, aké za posledných 70 rokov ešte nevideli. Taliansko totiž zasiahli horúčavy. V severoatlantickom regióne Lombardia dokonca hrozí, že ak čoskoro nezaprší, vyschne rieka Pád. Už teraz musia ľudia, ktorí žijú v niektorých obciach, dostávať vodu na prídel.

Odborníci preto zvažujú, žeby vodu dovážali z jazera Garda. To však nie je také ľahké. „Gardské jazero je najväčšie talianske vnútrozemské jazero a turistický magnet na úpätí Južných Álp. Ale aj tam sú už viditeľné dôsledky extrémneho sucha: hladina jazera klesla v porovnaní s minulým rokom približne o pol metra,“ informuje o tom portál imeteo.sk.

Taliansko preto pristupuje k radikálnym opatreniam, a to práve z dôvodu vysychania rieky Pád. Starosta Milána Giuseppe Sala oznámil, že sa nebudú zavlažovať zelené plochy. Okrem toho taktiež zatvoril niekoľko studní. Vzhľadom nato, že kvôli nedostatku vody majú v krajine aj nedostatok energie, vyzval ľudí, aby svoju klimatizáciu mali nastavenú maximálne na 26 stupňov čím sa nejaká voda ušetrí.

Ako informuje portál imeteo.sk, „v súvislosti s hroziacim stavom núdze Taliansko medzitým požiadalo o pomoc pri riešení vodnej krízy aj Švajčiarsko. Na budúci týždeň je naplánované stretnutie regiónov na najvyššej úrovni so zástupcami vlády. Sotva však možno očakávať rýchlu dohodu o vhodných opatreniach.“

Zdroj: hashtag.sk, imeteo.sk
Odporúčame