More v Grécku či Taliansku je toto leto mimoriadne horúce: Na ideálnu dovolenku však zabudni, hrozí nebezpečenstvo

Stredozemné more je poriadne horúce!

Stredozemné more je poriadne horúce! (Zdroj: Unsplash.com/Jeremy Ricketts)

#Teplo, piesok, pláž a more. Tak si mnohí predstavujú ideálnu dovolenku, pri ktorej vypnú hlavu a oddýchnu si. Aj preto sa môže zdať, že poriadne horúce Stredozemné more je pre dovolenkárov priam výborná správa. V skutočnosti je to však oveľa nebezpečnejšie, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Hrozí totiž vznik medikánu.

Mezdi obľúbené destinácie slovenských turistov patrí rozhodne Grécko či Taliansko. Obe tieto krajiny obmýva Stredozemné more, ktoré je v týchto dňoch poriadne horúce. Podľa odborníkov je totiž teplota na hladine okolo 26°C, čo je hodnota 5 °C nad júnovým priemerom. Hoci by sa mohlo zdať, že ide o pozitívnu správu, opak je pravdou.

(Zdroj: Unsplash.com/Chor Tsang)

„Takáto dlhodobá teplota mora môže viesť k budúcemu riziku intenzívneho zhoršenia poveternostných podmienok v okolitých štátoch. Teplejšia voda sa totiž vyparuje rýchlejšie, nabíja vzduch vlhkosťou a podporuje extrémne poveternostné javy. Vysoká teplota mora môže viesť k silným búrkam a aj k vzniku nebezpečných medikánom, ktoré sa môžu objaviť koncom leta aj počas jesene,“ uvádzajú odborníci na webe imeteo.sk.

Medikány sú totiž nebezpečným javom, ktorý sa objavuje len raz alebo dvakrát do roka, a to práve v dôsledku teplejšej povrchovej vody vo východnom Stredomorí počas júna. Ide o cyklóny v Stredozemnom mori, „ktoré prinášajú prívalové zrážky, silný vietor sprevádzaný vysokými vlnami. Medikány v mnohých prípadoch napáchajú veľké materiálne škody,“ upozorňujú pracovníci imteo.sk.


Ešte viac zaujímavých noviniek, tipov, vtipov a inšpirácie? Poď na náš TikTok!

Zdroj: hashtag.sk, imeteo.sk
Odporúčame