Maldivy bojujú proti klimatickým zmenám po svojom: Finišujú s novým mestečkom na vode

Mestečko na vode, Maldivy

(Zdroj: maldivesfloatingcity.com)

#Vo vodách Indického oceánu sa rozrastá súostrovie Maldivy. Len 10 minút loďou od hlavného mesta Malé sa buduje plávajúce mesto. Malo by byť dostatočne veľké na to, aby sa tam zmestilo 20-tisíc ľudí. Tvar stavby z výšky pripomína nervové prepojenia v ľudskom mozgu.

Mestečko bude pozostávať zo zhruba 5-tisícok samostatných jednotiek, medzi nimi nájdeš domy, obchody, reštaurácie, ale napríklad aj školu. Všetky budú navzájom prepojené a pohybovať sa medzi bude možné ako peši, tak aj menšími člnmi.


Polárne medvede nemusia byť na pokraji vyhynutia: Na tomto nebezpečnom mieste pozorovali novú skupinu zvierat


Maldivám sa kráti životnosť

Projekt financuje developer Dutch Dockland spoločne s vládou Maldív.  Ide o experiment a futuristickú víziu zároveň – je nutné vytvoriť stále mesto pre obyvateľov, pretože Maldivy sa síce pomaly, ale isto začínajú potápať. Môžu za to klimatické zmeny a postupné dvíhanie hladiny oceánov. Súostrovie by malo byť medzi prvými, ktoré sa kompletne ponoria.

Maldivy sú súostrovím s viac ako tisíckou nízko-položených malých ostrovov, pričom až 80 % ich pevniny je menej ako jeden meter nad hladinou mora. Do konca storočia by hladina morí mala stúpnuť o viac ako meter a dovtedy majú obyvatelia ostrovov životnú potrebu hľadať si stabilnejšie bývanie.

Výstavba je v plnom prúde a prví obyvatelia by sa sem mali nasťahovať už v roku 2024. Celý komplex, ktorý prichýli zhruba 20-tisíc obyvateľov, by mal byť kompletne dokončený v roku 2027.


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: hashtag.sk, cnn.com, maldivesfloatingcity.com
Odporúčame