Skladba, ktorá definuje časy dávno minulé: „Gramo Rokkaz, ty k-oko-t!“

Sme tu pre vás s ďalším dielom našej pravidelnej rubriky Reminder, v ktorej sa venujeme starším či mladším trackom, ktoré si z rôznych dôvodov zaslúžia pripomenutie aj v roku 2021. Dnes bude reč o Gramo Rokkaz, o legendárnom GR Teame, konkrétne o tracku z roku 2013 „Gramo Rokkaz, ty k-oko-t!“, ktorý už podľa názvu jednoznačne napovedá, že sa budeme mať o čom baviť. A rozhodne to tak je. 

„Gramo Rokkaz, ty k-oko-t!“ je bomba, čo potvrdíte, keď si song zapnete po rokoch. Svetlo sveta uzrel v roku 2013, a teda v čase, kedy už v GR Teame ešte boli aj dnes už osamosatnení Separ, Dame a Smart, ktorí sa rozhodli odpojiť a pokračovať vo svojej kariére pod názvom DMS. Vzťahy medzi Damem, Smartom, Separtom a zvyškom Gramo Rokkaz neboli následne optimálne. O ich odchode sa šepkalo dlho, ale keď sa stal skutočnosťou, bola to rana. Krátko pred tým vyšiel tento song, na ktorom sa objavil aj Separ a jednalo sa o pomerne veľkú vec, z ktorej sa ľudia tešia dodnes. A keď si pozriete komentáre pod videom na YouTube, tak zistíte, že sú poslucháči, ktorí si tento song púšťajú ešte aj v tomto kalendárnom roku. Po viac ako ôsmich rokoch. A to je samo o sebe nesmierne cenné.

Späť k samotnej skladbe. objavujú sa na nej Danosť, Separ, Decko, Rebel a Tono S., čo je zostava ako lusk. Keby táto kombinácia ľudí vydala niečo spoločné dnes, o pozretia by bolo v sekunde postarané. O hudbu a aranže sa postaral Kenny Rough, pričom skreče zabezpečil DJ Miko. Keď si song vypočujete, tak je v ňom toho povedaného veľa, pričom v istom ohľade sa jedná taktiež o nadľahčenie a možno sa aj pobavíte. V tomto boli Gramo Rokkaz vždy výborní, vedeli zaujať rôznymi spôsobmi, ale výpovedná hodnota im nechýbala. A to je niečo, z čoho by sa viacerí mohli učiť aj v súčasnosti.

Mohlo by ťa zaujímať:  Ruský rapper spáchal samovraždu: Nechcel zabíjať ľudí

Ktovie, možno je škoda, že medzi GR a chalanmi z DMS to začalo neskôr vrieť, ale na druhej strane, keby k istým veciam nedošlo, nikdy by sme Separa, Smarta a Dameho nevideli v takej polohe ako dnes. Gramo Rokkaz napísalo hlbokú brázdu v slovenskom rape a v istom ohľade pomáhalo formovať scénu v takej podobe, v akej je dnes. Koniec koncov „Gramo Rokkaz, ty k-oko-t!“  je jedným z posledných skladieb, kde sa chalani objavujú v takejto zostave, o to cennejšia spolupráca to je. Dnes GR stále existuje, ale nie v tak silnej zostave a podobe, ako tomu bolo pred necelými desiatimi rokmi.

Celkovo, viacčlenné rapové skupiny už nie sú tak v móde, ako tomu bolo v minulosti, prakticky ich už v pôvodnom zložení ani nevidávame, ale napríklad niečo podobné môžeme sledovať pri labeloch ako Milion+ či Ty Nikdy. Je to ale iný druh skupinovej tvorby rapu ako bol Gramo Rokkaz. Skrátka, rap sa posunul a toto je súčasť vývoja tohto hudobného žánru na našom území. A to treba rešpektovať. A aby sme nezabudli, tento banger má k dnešnému dňu na video platforme YouTube viac ako 2,7 milióna vzhliadnutí, čo rozhodne nie je na zahodenie. Je to viac než slušné.

Photo credits: Gramo Rokkaz, IG, ilustračné

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *