NA PRVÉ POČUTIE: Už môžeme radiť Konexa medzi najlepších z najlepších?

Áno, môžete získať veľmi ľahko pocit, že z NA PRVÉ POČUTIE sa stala denná rubrika, ale čo narobíme, keď toho na našej a českej scéne vychádza v tomto období tak veľa. Skrátka a dobre, po pár dňoch sme s NPP späť, tento raz bude v centre pozornosti slovenský rapper KONEX, ktorý publikoval svoj nový sólový album SUPERNOVA. A môžeme konštatovať, že je to naozaj nové a naozaj super. Poďme sa na to podrobne pozrieť a rozobrať si skladby, o ktorých bude v nasledujúcich týždňoch dozaista reč. A inak, už tohto chalana niekto poriadne docení? 

Štatistiky

Konex, rovnako ako množstvo súčasných interpretov, volí cestu menšieho počtu skladieb s nižšou minutážou. Nie je to nič nevídané, taký je aktuálny vývoj, skôr je netradičné, keď to niekto urobí inak. Na albume SUPERNOVA sa nachádza desať skladieb s celkovou minutážou 31 minút, čo je porcia, ktorá fanúšikov dostane do varu, pričom môžeme konštatovať, že je to akási zlatá stredná cesta, pretože je to nad pol hodinu, ale zároveň to v ľuďoch vytvorí pocit, že chcú od Konexa počuť toho viacej. Aspoň v nás to teda vyvolalo tento druh dojmu, ktovie, ako to bude u vás.

Hostia

Čo sa týka hostí, môžeme konštatovať, že Konexov album SUPERNOVA má naozaj luxusný a prvotriedny guest list. Spomenúť môžeme Separa, ktorý sa obavuje na skladbe Supernova, následne má na CD priestor aj česká stálica Sergei Barracuda na songu Numa Numa, nasleduje Sick Flow, kde je LucaBrassi10x a takto môžeme pokračovať ďalej. O trackoch sa ale pobavíme v sekcii skladby, ale v hosťoch ideme ďalej. Zastúpenie má stará aj nová škola, zaujímavým menom je rozhodne český rapper STEIN27, pričom určite neobíďte kombináciu Konexa s Majkom Spiritom, tá rozhodne stojí za to. Poznáte interpreta s menom Téčko? Ak nie, tak spoznáte. Nesmie chýbať kombo s Kamilom Hoffmannom, ktorý s Konexom svojho času tvoril vyslovene nerozlučnú dvojicu. Môžeme konštatovať, že Konexove prakticky nikto nepovie nie, rapperi s ním spolupracovať chcú, pretože stelesňuje kvalitu. Keď si pozriete jednotlivé spolupráce, dávajú zmysel či už obsahovo aj lyricky a Konexovi to s hosťami ladí. Takto nejako by sa to malo robiť. Chválime.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
3 dôvody, prečo má Dame v SK rap game vlastnú ligu

Skladby

Ťažko vybrať jednu najlepšiu, skutočne, Konexov nový album baví a ponúka vyslovene rôznorodú plejádu rapových štýlov a taktiež obsahov konkrétnych trackov. Skladba Supernova, ktorá nesie názov ako samotný album, a na ktorej je hosťom Separ z DMS, má potenciál na to, aby patrila medzi najpočúvanejšie tracky tohto kalendárneho roka. Numa Numa so Sergeiom Barracudom je vonku už o niečo dlhšie, pričom to bola ochutnávka nového CD a môžeme konštatovať, že nesklamala, práve naopak, jedná sa totiž o stret dvoch pomerne rozdielnych štýlov, ktoré tvoria super kombináciu.

Sick Flow, tam Konexa dopĺňa LucaBrassi10x a aj toto kombo je dôkazom toho, že máme na Slovensku talentovanú rapovú generáciu, ktorá je pripravená prevziať popredné pozície, i keď to možno ešte nejaký čas potrvá. Progres sa ale zastaviť nedá. Číslo štyri je Guala, kde sa opäť tešíme zo spolupráce Kamila Hoffmanna s Konexom, pretože keď títo dvaja tvoria spoločne, vždy je o čom písať a sú to songy, na ktoré sa nezabúda. Tak je to aj v prípade Gualy. Skladbu Pedal To The Gas s Téčkom si pustite aspoň trikrát, aby sa vám dostala pod kožu, pretože na prvé počutie si ju možno neosvojíte tak, ako by si bolo potrebné. Ale to len také malé odporúčanie na okraj.

Dva tracky, konkrétne Idem Long a Party Je Safe Ked Sme Tam My, sú zaujímavé v tom, že na nich Konex nemá hostí, čo ich robí špecifickými. Okrem toho, v ich prípade vyzdvihujeme príbehovosť a to, že sú pútavé, nadnesene napísané, od začiatku až do konca. Ako číslo osem je Interlude s názvom Nemáme Čas a v prenesenom význame môžeme konštatovať, že to je obraz doby, ktorú všetci žijeme. I keď, samozrejme, každý si z toho zoberie niečo iné a tak to má byť. Deviatka je super, Konex spája sily so STEIN27 vo veci Šach Mat a ak si toto nepustíte aspoň štyri razy, tak potom nevieme, čo. Skutočne, oplatí sa to. No a na záver Plním Bag s Majkom Spiritom, čo je feat, ktorý by približne tri alebo štyri roky dozadu nevznikol. Zároveň je dôkazom toho, že Konexov smer je správny a posúva sa dopredu míľovými krokmi.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
6ix9ine v potýčke s DJ-om v Dubaji. Je obeťou klamstiev? (VIDEO)

Prínos 

Hovorí sa, že každý album by mal posúvať rapperovu tvorbu o niečo ďalej, a keď sa CD podarí, tak aj žáner ako taký ďalej. Dovoľujeme si tvrdiť, že v Konexovom prípade to platí, pretože keď porovnáme Supernovu s tým, čo tvoril v minulosti, badať progres smerom dopredu, či už po hudobnej stránke, rapovej, lyrickej alebo celkovej. Cítiť tam emóciu, cítiť tam cit pre hudbu a správne načasovanie jednotlivých prvkov, čo na prvé počutie môže človeku ujsť. Konex je multitalent, to je o ňom známe, hudbu nielen píše a rapuje, ale aj tvorí, jeho beaty sú výborné a i keď bol po odchode z M+ niektorými ľuďmi kritizovaný, dokazuje, že jeho rozhodnutie je správne. Samozrejme, osamostatnenie sa nie je jednoduchá záležitosť a platí to aj v hudbe, ale myslíme si, že Konex tento proces zatiaľ zvláda na výbornú, čo dokazuje aj na novom albume, ktorý je, ako ti je už možno známe, dostupný na všetkých streamovacích platformách. Plusom sú početné referencie, ktoré sa na Konexovom CD objavujú a ľudia ich majú veľmi radi, pretože sa s textom vedia následne lepšie stotožniť.

Celkový dojem 

Nechceme Konexa prechváliť, vždy platí, že sa veci dajú robiť ešte lepšie, ešte kvalitnejšie, ešte údernejšie. Tak to ale bude stále, preto si tento slovenský interpret zaslúži pochvalu. Album Supernova sa podaril po všetkých stránkach, cítiť z neho profesionalitu a kvalitu, pričom pozitívne sú aj reakcie ľudí na sociálnych sieťach, ktoré sa s pribúdajúcim časom veľmi slušne kopia. Konex môže byť právom radený medzi najlepších slovenských rapových interpretov, pretože do popredia ho dáva najmä fakt, že je skutočne veľmi všestranný a takých ľudí nie je v rap game veľa. Môžeme ho prirovnať, čo sa univerzality týka, napríklad k Damemu z DMS, i keď štýly oboch tvorcov sú pomerne rozdielne.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Andrew Tate tvrdí, že nie je problémom on, ale Lil Nas a drill rappers

Čo tým však chceme povedať je, že Konex si zaslúži rešpekt a docenenie, stále je mladý a má pred sebou veľa aktívnych rokov, ale týmto CD jasne naznačil, že stúpa nahor, a že bude lepšie. Ak bude pokračovať v nastolenom trende, čoskoro jeho hviezdny status bude svietiť medzi konkurenciou ešte jasnejšie. A aj v tomto prípade jemné zamyslenie na záver, pevne veríme, že čoskoro si budeme môcť plnohodnotne vychutnať tento nový album priamo na koncerte alebo na festivale. Rap to potrebuje, kultúra tiež.

Foto: Konex a Sergei Barracuda, profil na Instagrame Konex

Odporúčame