3 dôvody, prečo má Dame v SK rap game vlastnú ligu

To, že Dame patrí k najlepším slovenským a českým rapperom uplynulých rokov, to vie každý, kto tento žáner počúva. Avšak, podľa nášho názoru má tento člen DMS vo viacerých ohľadoch doslova svoju vlastnú ligu. K veľa veciam pristupuje inak ako zvyšok jeho kolegov z brandže. Razí si originálnu a jedinečnú cestu, ktorá ho posúva do úplne nových reálií. 

Dame má vlastnú ligu

Poďme sa pozrieť na 3 dôvody, prečo má podľa nás Dame v SK rap game svoju vlastnú ligu. V skratke ide o to, že je naozaj všestranný umelec, potom doslova o to, že nerieši pi*oviny a v neposlednom rade, že chápe silu rapu ako celku.

1. Je všestranný umelec

Neraz sme o tom písali a venovali sme tomu aj osobitný článok. Dame patrí medzi najkreatívnejšie persóny, ktoré môžeme v slovenskom a českom rapovom svete vidieť. Na vysokej úrovni píše texty, samozrejme rapuje a okrem toho sa venuje aj tvorbe beatov či celkovo produkcii. Výkladnou skriňou jeho práce je album 100RY, na ktorom dokázal svoju všestrannosť a veľkú kvalitu.

Adam je celkovo kreatívny človek, svedčí o tom aj fakt, že dlhé roky sa pracovne venoval tatérstvu. A ako pred pár dňami uviedol, robil by to aj naďalej, ale potreboval by, aby jednotlivé dni mali minimálne 48 hodín. Nejdeme písať, že Dame je lepší ako ten a ten, alebo že tí a tí by sa od neho mali učiť. Povedzme to ale tak, že keby niekto začína s rapom a hľadal by, dajme tomu vzor, ukázali by sme prstom práve na tohto chalana.

2. Nerieši pi*oviny

Jasné, aj Dame je len človek a niekedy sa vyslovene vytočí. V Slovenskej republike a v slovenskom rape to naozaj nie je ťažké, pretože neraz sa tam dejú veci z ktorých zastáva rozum. Člen DMS ale nemá potrebu niekoho komentovať či kritizovať. Nepúšťa sa do zbytočných porovnávačiek alebo dissov. Samozrejme, vie poskytnúť svoj názor, keď je to na mieste, ako napríklad pri kauze s referenčnými flowmi.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Takto rapujú hluchonemí?! Naked Bananas udávajú trend

Keď si ale Dameho pôsobenie na internete a témy, ku ktorým sa vyjadruje, či už v postoch alebo v trackoch, porovnáte s ostatnými rapovými menami v našich končinách, platí, že naozaj nerieši pi*oviny. A koniec koncov, prečo by aj mal. Je úspešný, je talentovaný, má rodinu, je spokojný a je nad vecou. Nie nadarmo sa hovorí, že nenávisť šíria predovšetkým ľudia, ktorí sú nešťastní sami so sebou.

3. Chápe silu rapu

Dame veľmi dobre vie, že rap ako žáner neraz presahuje svoje hranice. Je to platforma, je to cesta, ako vyjadriť svoje myšlienky, svoje pocity, či dokonca znepokojenie zo spoločenskej situácie. Nedá sa povedať, že by sme v súvislosti s Damem neustále riešili sociokultúrne problémy a politické problémy Slovenskej republiky, ale či už prostredníctvom príspevkov na sociálnej sieti Instagram alebo skrz texty, dokáže pravidelne trafiť klinec po hlavičke.

Má výborný prehľad, i keď sám sa snaží žiť život, ktorý nie je závislý od toho, kto vyhrá ďalšie voľby. K tomu dodajme, že sa Adam často zapája do charitatívnych zbierok, zdieľa oznamy, ktoré môžu ľuďom pomôcť a určite ste si všimli, že na pravidelnej báze chváli svojich kolegov či umelcov, ktorí si zaslúžia shot out. Keby nebol v rape kvalitný a známy, túto moc by nemal. Je dobré vidieť, že vplyv, ktorý tvrdou a dlhodobou prácou získal, využíva správnym spôsobom.

Viac rapového obsahu nájdete na tomto odkaze.

Photo credits: Instagram/Dame

Odporúčame