NA PRVÉ POČUTIE: Nicholas Naison je pripravený na veľkú hru

V rýchlom tempe pokračujeme v našej rubrike NA PRVÉ POČUTIE, v ktorej sa venujeme novým hudobným projektom interpretov zo slovenskej a českej rapovej scény. Inými slovami, vychádza toho naozaj veľa a snažíme sa dobehnúť zľahka zameškané. Postavou tohto článku bude Nicholas Naison, ktorého môžeš poznať predovšetkým z progresívnych KHANS, ktorí o sebe dali vedieť už viackrát. Niekoľko dní je vonku jeho druhý sólový album, ktorý nesie názov NIKI (Deluxe). Poďme sa naň spoločne pozrieť. Rozhodne je o čom diskutovať. 

Hovorí vám niečo KHANS? Ak nie, tak rozhodne to bežte skontrolovať na YouTube a doštudovať, pretože vám uchádza veľmi veľa zaujímavej tvorby. Každopádne, keď sa povie KHANS, mnohým napadne aj Nicholas Naison, ktorého aktuálne na svojom albume spomína aj Zayo z Haha Crew, ktorý referuje k tomu, že Naison urobil beat na jeho track. NN je šikovný umelec, ktorý sa, ako už bolo vyjadrené vyššie, nevenuje iba písaniu textov a rapu, ale aj tvorbe hudby samotnej. Je to člen new schoolu, alebo ak chcete, novej školy, pričom je talentovaný a všestranný. S pribúdajúcim časom a tým, že scéna, či už u bratov Čechov alebo u nás, je skutočne presýtená, bude práve všestrannosť povestnou miskou na váhach medzi úspechom a neúspechom. Nicholas Naison má našliapnuté ku hviezdam.

V roku 2020 vydal svoj premiérový sólový album, ktorý nesie názov PSYCHEDELIA2020 a informovali sme o ňom aj my, i keď treba dodať, že sa dostal predovšetkým ku jeho najvernejším, pretože Naison zatiaľ nepatrí do kategórie rapperov ako Separ, Ego, Kali, Rytmus či Strapo, ktorých záber je naozaj obrovský, nech už vyprodukujú čokoľvek. Nicholas Naison si svoju cestu nahor razí pomaly a postupne, pričom jeho druhý sólový album s názvom NIKI (Deluxe), ktorý vyšiel približne v polovici tohto mesiaca, by mu k tomu mal pomôcť. Priaznivci rapu si prídu na svoje, veď CD obsahuje až 24 skladieb, ktoré dokopy predstavujú 1 hodinu a 7 minút rapu. To je porcia, ktorá je v súčasnosti málo vídaná, keďže trendom sú kratšie minutáže s menším počtom trackov. O to viac je to cennejšie.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Robin Zoot s famóznym klipom: Vrcholí trilógia „ČESKÁ FLORIIIDA“

Ak Nicholasa poznáte z KHANS, tak vás jeho prejav neprekvapí, ak nie, možno sa vám bude v momentoch podobať napríklad na Kamila Hoffmanna z Milion+ alebo dokonca na Sameya z Haha Crew. Čudovali by ste sa, aké paralely niektorí ľudia v konkrétnych trackoch počujú. Opäť ale treba objektívne napísať, že je to vždy subjektívne a čo sa môže zdať jedného, nemusí sa zdať druhému a zas naopak. Určite dávame do pozornosti najmä skladby OK, LIVESTREAM, BASS (kde hosťuje WEN), 24, DESIGNER FEELS a POLTERGEIST. Tie sú aktuálne najpopulárnejšie aj medzi priaznivcami a sú to najmä ľudia, kto na konci dňa rozhoduje o tom, či je niečo úspešné alebo neúspešné. V odvetví ako je toto, to tak vždy aj bude.

Celkovo, na CD NIKI (Deluxe) cítiť zapálenie a emóciu, pričom zaujímavými trackmi sú 19ka a 20ka, konkrétne LET’S GO a LET GO, kde na prvý pohľad vidieť hranie sa s názvami. Na celom albume odporúčame si všímať názvy jednotlivých skladieb, pretože v sebe neraz nesú viac významov, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Je možné, že Nicholas Naison vám veľa nehovorí, ale to je možno o dôvod viac, aby ste jeho druhému sólovému albumu dali príležitosť. Dovolíme si totiž tvrdiť, že o tomto mene budeme v nasledujúcom období počuť stále viace. Viete ako to chodí, niekedy stačí jeden moment, ktorý vás katapultuje do úplnej nových reálí.

Na záver, je na mieste dodať, že je len a len dobré, že sa do popredia rapovej scény, či už na Slovensku alebo aj v Českej republike, tlačia mladíci a šikovní ľudia, o ktorých možno nebolo toľko počuť. Je to zároveň prirodzený vývoj, pretože ikony súčasnosti, ktoré poznáme a počúvame už niekoľko rokov, pomaly, ale isto starnú a nebudú sa tvorbe hudby venovať večne (i keď, pri niektorých to chvíľami pôsobí, že možno aj áno). Každopádne, vo všeobecnosti platí, že svieži vietor je vítaný vždy, i keď vyrovnanosť a presýtenosť rap game zvyšuje nároky a to je v konečnom dôsledku dobrou správou pre poslucháčov. Kvalita je totiž to, čo rozhoduje.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Predstavil nám práve Ben Cristovao novú českú superhviezdu?

Foto: Nicholas Naison, profil na Instagrame Nicholas Naison

Odporúčame