Na prvé počutie: Dorian má von nové EP Radost – je už medzi elitou?

Máme tu ďalší diel našej rubriky Na prvé počutie, v ktorej analyzujeme čerstvé hudobné projekty, či už sa jedná o EP alebo o albumy. Dnes bude reč o českom rapperovi Dorianovi, ktorý publikoval EP s názvom Radost. Nie, nebojte sa, na Hasana sme nezabudli, budete si môcť o ňom prečítať cez víkend. Teraz sa ale sústredíme na Doriana, ktorý vodu v československom rape múti stále viac a viac. A aktuálny trend hovorí jasnou rečou, toto meno budeme vidieť stále viac a viac.

Aby ste si urobili lepší obraz o tom, ako Dorian rozmýšľa a aký je človek, pripájame na úvod jeho rozhovor s Osťom v Sunday Session, ktorého sa zúčastnil aj Grey. Myslíme si, že k vytvoreniu celkového obrazu vám to môže byť prospešné.

A teraz poďme k samotnému EP. Radost vyšla prakticky niekoľko hodín pred tým, ako vznikajú tieto riadky.  Radost má 11 skladieb, ktoré dokopy predstavujú približne 35 minút hudby. Dorian si dal na svojom novom hudobnom projekte záležať, pričom na väčšine trackov je sám. To ale ani zďaleka neznamená, že by sa vyhýbal spoluprácam, skôr ich netlačil do popredia. Hostia sa ale na tomto EP predsa len objavujú, spomenúť môžeme napríklad vyššie menovaného Greya alebo napríklad Koukra.

Kto sleduje český rap, tak vie, že Dorian a Koukr si hudobne veľmi dobre rozumejú a keď niečo publikujú, tak to ľudí baví a má to aj silnú výpovednú hodnotu. To platí aj o skladbe Říkala, na ktorej sa Koukr na EP Radost objavuje. Celkovo, tento Dorianov hudobný projekt bude mať podľa nášho názoru úspech, i keď možno nebude mať taký široký záber, čo sa ľudí týka, ako niektoré iné EP. Predsa len, Dorian zatiaľ nemá takú fan base ako mená typu Separ, Ego či Viktor Sheen, ale poctivou a kvalitnou prácou sa pomaly, ale isto blíži k špičke československého rapu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Nina a Gabryell ťa pobavia aj prekvapia. Čo prezradili? (VIDEO)

Hlavnú výhodu tohto EP vidíme v rôznorodosti a výpovednej hodnote. Samozrejme, rapovo aj zvukovo sa jedná o kvalitu, to je niečo, čo je „must have“ v týchto prípadoch. Dorian si ale dáva pozor na výpovednú hodnotu, jednoducho, aby konkrétne tracky mali význam, pričom človek si z nich vezme ďaleko viac ako „len“ hudobný zážitok. V tomto Dorian patrí medzi najlepších, preto si aj získava popularitu nielen v Česku, no aj u nás na Slovensku.

Čo sa týka rôznorodosti, myslíme to tak, že na EP nájdete skladby, ktoré majú v sebe pozitívne aj negatívne emócie, také, pri ktorých sa dá zľahka oddýchnuť a porelaxovať, ale aj také, ktoré si pustíte aspoň tri razy, aby ste lepšie pochopili, čo nimi chcel autor povedať. Dá sa povedať, že každý song má svoj príbeh, pričom diverzita sa pekne ukazuje v tom, že aj keď je každá skladba s vlastným príbehom, EP Radost dáva zmysel aj ako celok. Inak povedané, keď si vypočujete všetkých 11 trackov, budete mať pocit, že ste počuli jeden hudobný celok, nie, že ste niekde na party, kde zaznievajú typovo rozdielne songs.

A samotný názov EP je viac ako veľavravný. Radost. V období, kedy sa musíme viacerí uskromniť, ostať doma a byť zodpovední, je radosť niečo, čo sa určite zíde. Aj na tie najväčšie výzvy a prekážky sa dá radosť využiť. Potom to ide jednoduchšie. Doriana toto EP opäť posunie v pomyslenom rebríčku českého, ale aj československého, rapu o niečo vyššie. Objavujú sa názory, že už teraz ho môžeme radiť k absolútnej špičke. Čo sa týka lyriky a hudby, myslíme si, že zaradenie Doriana k tým najlepším nebude rozhodne chybným krokom.

Aj toto EP je dôkazom toho, že český rap nie je takpovediac iba o Ektorovi a Milion+.  Samozrejme, Ektor aj M+ robia skvelú hudbu, ktorú ceníme vo veľkej miere aj my, skôr chceme ukázať, že to nie je len o nich. Label Blakkwood obsahuje niekoľko skvelých mien, medzi ktorými je aj Dorian. Majú čo ponúknuť a my veríme, že EP Radost vám prinesie radosť. V Blakkwoode sa nachádzajú napríklad aj Fosco Alma, Sharlota či Refew.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Rytmus a Dollar Prync: Na čo sa môžeme tešiť?

Na záver organizačná záležitosť, samotný rapper na svojom profile na sociálnej sieti Instagram informoval, že chystá aj nový merch, ale na ten si budú musieť ľudia ešte pár dní počkať. Dovtedy môžete absolvovať prvé, druhé, tretie a pokojne aj desiate počutie tohto EP. Bude to dobre využitý čas. Môžete nám veriť.

Foto: Dorian, profil na Instagrame

Odporúčame