Momo je stálica, ktorú slovenský rap potrebuje (ANALÝZA)

Momo dravec

Momo píše rapové texty už osemnásť rokov a v jeho tvorbe skutočne môžeme cítiť túto pomyselnú plnoletosť. Aktuálne vydal von nový sólový album, ktorý nesie veľavravný názov – Dravec. Práve tomuto CD sa venujeme v našej aktuálnej analýze. 

Momo = Dravec

Momo má 34 rokov, ale stále je dravý, tak ako v začiatkoch svojej kariéry. Samozrejme, iným spôsobom. Jednak dozrel, taktiež si prešiel veľkým množstvom životných udalostí a v neposlednom rade sa vypísal. Práve na jeho aktuálnom CD cítiť, že sa rapovej brandži venuje od začiatku tisícročia. Album Dravec si môžete od konca uplynulého týždňa vypočuť na všetkých streamovacích platformách.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ᎷᎧᎷᎧ (@momo_wlk)

Jedná sa o Momove jedenáste sólove CD, pričom treba dodať, že od roku 2013 publikuje nové projekty každý rok. V tomto ohľade patrí bratislavský rapper medzi najaktívnejších v našich končinách. Ktovie, možno je to aj tým, že žije naozaj život, ktorý je nabitý udalosťami a rôznymi obdobiami. Každopádne, po niekoľkých vypočutiach je na mieste konštatovať, že Dravec rozhodne patrí medzi Momove najkvalitnejšie albumy.

Môžeme sa baviť o flowe, o prejave, o zvuku či o témach. Všetko je na úrovni, Momo je skúsený a dokazuje to. Okrem toho, nechal za sebou aj konflikty z minulosti, čoho dôkazom je spolupráca so Separom s názvom „Karma“. Že to bol dobrý krok potvrdzuje viac ako 500 tisíc views na YouTube za niekoľko dní.

Spolupráce všetkého druhu 

Album má 18 skladieb s celkovou minutážou 48 minút. Okrem featu so Separom si dovolíme vyzdvihnúť aj spoluprácu s Matejom Strakom z Nerieš, ktorá sa volá „Skúšky“ a vonku je už o niečo dlhšie. Skvelý song je „Checkpoint“, kde Moma dopĺňa Majk Spirit, opomenúť nie je možné ani „Sídlisko“ s Rytmusom a zaujímavou vecou je „Wake up“, kde sa objavuje Samey z Haha Crew.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kanye West v blate predvádzal novú kolekciu oblečenia (VIDEO)

Možno si ešte pamätáte, že práve Momo bol vôbec jedným z prvých predstaviteľov starej školy, ktorí sa „nebáli“ tvoriť s mladou generáciou ako Samey. Nevieme ako vy, my máme veľmi rádi československé spolupráce, taká nechýba ani na CD Dravec. Na songu „Chceme rásť“ Momovi viac než slušne sekunduje Michajlov. Odporúčame, aby ste si túto skladbu vypočuli minimálne dvakrát. Je v nej povedaného viac, ako by sa po prvom pustení mohlo zdať.

Momov obrovský rozsah

Ak niečo toto CD dokazuje, je to fakt, že Momo má obrovský rozsah. Vie zabŕdnuť do veselších aj smutnejších tém, veľmi dobre pracuje s emóciami a cudzí mu nie je v roku 2022 ani storytelling. Je na mieste napísať, že aj keď rodák z Bratislavy ostáva verný svojmu štýlu a striktnejšiemu poňatiu rapu, je otvorený aj novým prvkom, ktoré sa v jeho hudbe objavujú.

Ide s dobou, ale zachováva si pôvodnú tvár. Aj to je jeden z dôvodov, prečo je Momo dôležitou stálicou slovenského rapu. Fanúšikovia nejak-tak počítajú s tým, že každoročne príde s novým projektom, ale rozhodne to nie je samozrejmosť. Samotní interpreti by vám povedali, že hľadať inšpiráciu a byť kreatívny po rokoch nie je jednoduché, pričom v Momovom prípade rozhodne nemáte pocit, že by „varil z vody“ alebo rapoval o tom istom.

Uvidíme, čo rapový rok 2022 ešte prinesie, prakticky sa stále len rozbieha. Môžeme ale úprimne napísať, že medzi highlighty prvej polovice rozhodne bude Momov album Dravec patriť. Spĺňa všetky atribúty, ktoré by moderný rapový album mal mať.

Viac rapového obsahu nájdete na tomto odkaze.

Photo credits: Momo, profil na Instagrame

Odporúčame