Slovenka, ktorú sleduje takmer milión ľudí: Radka Kováčová patrí k najznámejším beauty blogerkám sveta

Zdroj: Instagram/grwrady

#Chcela byť novinárkou, no dnes sa živí tvorbou beauty videí na YouTube a Instagrame. Nepovažuje sa za make-up artistku a slovo influencer pre ňu nie je vystihnutím profesie, ktorú robí. Radka sa však za pár rokov vypracovala na jednu z najznámejších svetových beauty bloggeriek.

Od žurnalistiky k líčeniu

„S make-upom som začínala experimentovať ešte v roku 2015, no rada si zo seba uťahujem, že do svojej dvadsiatky som ani nevedela, že existuje niečo ako ceruzka na obočie,“ začína Radka náš rozhovor a vysvetľuje, že venovať sa profesionálne make-upu nebolo od začiatku jej cieľom. „Chcela som byť novinárkou a venovať sa politike, pretože dokonalé povolanie pre mňa znamenalo vždy dva atribúty – malo ma baviť a mať nejaký hlbší zmysel.“

Práve preto bola žurnalistika dokonalým plánom. Avšak ideály sa nezhodli s realitou a Radka zistila, že potrebuje robiť niečo kreatívnejšie, slobodnejšie a umeleckejšie. „Potom som na internete objavila make-up tutoriály a uvedomila som si, že by sa mi asi páčilo venovať sa make-upu profesionálne,“ vysvetľuje mladá Galanťanka.

Hejty si nevšímala a spravila dobre

„Narodila som sa ako prvé dieťa roku 1995 v galantskej nemocnici… Srandujem, začnem radšej od toho spomínaného roku 2015,“ začína Radka opis svojej cesty ku kariére beauty bloggerky. A tá bola, podľa jej slov, pomerne rýchla. V Prahe absolvovala vtedy dvadsaťročná Radka make-upový kurz a nejaký čas pracovala s klientelou, až kým sa v roku 2016 nepresťahovala do Londýna kvôli škole.

„Veľmi som sa tešila, lebo som konečne vymenila študentskú garsónku za trochu väčší byt, kde som si mohla pohodlne rozložiť svetlá, kameru a dokonca sa našlo miesto aj na vlastný make-upový stolík!“ Tak sa to začalo, a podľa jej slov sa odvtedy veľa nezmenilo. „Zo začiatku moje videá prerazili najmä preto, že som mala veľmi zlú pleť a ľudí bavilo sa na to pozerať. Alebo, naopak, nebavilo a komentovali to hejtami. Tak či onak, produkovalo to videnia a nových followerov, čo bolo super,“ spomína Radka, ktorá si hejty od neznámych ľudí nepripustila k srdcu.

Vo svete známych osobností

Make-up pre ňu predstavuje slobodu a dáva jej možnosť premeniť sa na kohokoľvek a čokoľvek. Je to jednoducho prostriedok sebavyjadrenia, ktorý jej umožnil stretnúť sa, spolupracovať a skamarátiť sa s mnohými svetovými menami. „Je to absolútne úžasné a jedna z vecí, ktoré ma na tejto práci bavia asi najviac. Podporovať sa navzájom a zdieľať nápady. Je pre mňa šialené, že dnes mám v telefóne čísla na ľudí, ktorých som pred rokmi poznala len zo sociálnych sietí a vzhliadala k nim,“ opisuje Radka.

Hoci ešte nemala zlú skúsenosť, pripúšťa, že mohla mať len šťastie. Všetci známi influenceri zo sveta make-upu k nej boli veľmi milí. „Ľudia, s ktorými sa stretávam, sú ochotní s čímkoľvek pomôcť alebo sa podeliť o svoje know-how. Inak sa to podľa mňa v tejto brandži ani nedá. A malo by to tak fungovať všade. Ľudia by si mali pomáhať.“

Nohami pevne na zemi

Podľa počtu followerov, ktorí sledujú jej profil a podľa úspešnosti videí a kolaborácií, ju mnoho ľudí (vrátane mňa počas tvorenia rozhovoru) nazve influencerkou alebo make-up artistkou. V skutočnosti sa však Radka sama vyčleňuje z oboch skupín. „Keď sa ma napríklad vodič Uberu spýta, čím sa živím, poviem, že tvorím obsah. O tom tá práca je – vymýšľať stále niečo nové, podľa možností zábavné a interaktívne s publikom, a to ma baví,“ odpovedala na moju otázku a doplnila vysvetlenie, prečo sa s označeniami nestotožňuje.

„Za make-up artistku sa nepovažujem, pretože tým je pre mňa človek, ktorý pracuje s klientelou. Nech už je to nevesta zo slovenskej dediny alebo taliansky módny návrhár,“  dopĺňa. Takýto človek má podľa nej zároveň úžasnú schopnosť vyzdvihnúť všetky prednosti danej osoby pomocou make-upu.

Influencer je tiež zaujímavé slovíčko, ale nevnímam ho ako pomenovanie pre povolanie či činnosť. Skôr je to vedľajší efekt a preto ma nemôže definovať. Keby som za zajtra zobudila a na Instagrame by pri mojom mene svietil počet followerov 0, nikdy by ma už nikto influencerom nenazval. Ale stále budem robiť videá. Je to moja práca.“

Inšpiruje sa priateľmi

„V začiatkoch ma najviac oslovila beauty youtuberka z Holandska – Nikkie Tutorials. Na jednej strane pre jej autenticitu a prácu, na druhej  som obdivovala, že všetky videá robila v angličtine, aj keď to nebol jej materinský jazyk.“ Dnes sa však konkrétny vzor u úspešnej Radky nedá vytýčiť. Inšpiruje sa mnohými ľuďmi vo svojom okolí a vôbec to nemusia byť len osobnosti. Sú medzi nimi napríklad aj priatelia, ktorých obdivuje z najrôznejších dôvodov.

Za svoj najväčší úspech považuje mladá bloggerka práve fakt, že môže robiť to, čo ju baví. Stále sa nájdu ľudia, ktorým Radkin obsah dokáže zlepšiť deň a niečo to pre nich znamená. „Ďalší, taký doteraz najväčší úspech, ktorý bude možné aj fyzicky chytiť, sa ešte načítava,“ prezrádza Radka.

Ženy sa líčiť vedia, no musia byť k sebe milšie

A svet make-upu sa prediera aj medzi bežné ženy, ktoré sa podľa dostupných tutoriálov a videí vedia nalíčiť čoraz lepšie a základné techniky sa dostali už takmer všade. „Teda, aspoň k tým dievčatám, ktoré stretávam na ulici. Často sa aj sama musím zastaviť a poviem si – uf, tak táto má parádny rozjasňovač, alebo krásne namaľované oči. Naozaj si nespomeniem, kedy som naposledy mala opačnú skúsenosť.“

A čo s dievčatami, ktoré by sa svetu make-upu chceli venovať naplno? „Asi nepoviem nič nové, ale poradila by som im, aby veľa skúšali, trénovali, pracovali na sebe, vzdelávali sa a porovnávali sa. Nie s ostatnými, ale samé so sebou.“ Nehľadiac na národnosť, Rady by každej žene poradila, aby k sebe bola milšia. Z dnešného sveta má pocit, že sme na seba často zlé a prísne. „Vidíme sa tým pádom úplne inou optikou, ako nás vidia ostatní. Nie je dobré veriť všetkému, čo si myslíte,“ vysvetľuje.

Podstatné je byť šťastná

Cítim sa väčšinou veľmi šťastne, či už ohľadom kariéry alebo v osobnom živote, a to je jediné, na čom mi teraz záleží. Neviem povedať, kde som, pretože netuším, kam ma táto práca môže ešte zaviesť alebo kam smerujem. Všetko je otvorené. A to vnímam ako vzrušujúce a úžasné,“ komentuje Rady bod života, kde je teraz. Avšak ohľadom kariéry sa radšej orientuje na krátkodobé ciele. Ten momentálny je pre ňu pokoriť magickú hranicu 1 milión followerov na Instagrame. „Ak by sa vám chcelo pridať sa do tímu a pomôcť mi dosiahnuť tento cieľ, budem vďačná!“ dodáva s úsmevom.

Keby som mala vypísať mená všetkých, ku ktorým cítim, že im mám za čo ďakovať, tento článok by hádam nikdy neskončil. Ale chcela by som sa veľmi pekne poďakovať aspoň každému jednému človeku, ktorý ma sleduje, alebo si aspoň raz pozrel nejaké moje video. Veľmi veľa to pre mňa znamená. A ďakujem aj vám z Hashtagu za to, že ste so mnou spravili tento rozhovor a spríjemnili mi deň,“ uzatvára Radka, ktorej budeme držať päste a veríme, že sa jej všetky ciele podarí dosiahnuť.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame