Mesiac mení svoju veľkosť! Toto hrozí vesmírnym misiám v budúcnosti

Prirodzená družica našej planéty sa mení od čias svojho vzniku (Zdroj: Freepik/freepik)

#Zem by bez svojej prirodzenej družice, Mesiaca, nedokázala fungovať to takej miery ako teraz. Hoci sa ti môže Mesiac zdať ako nenápadná súčasť nášho vesmíru, jeho úloha je nezameniteľná. Okrem toho, že má na starosti príliv a odliv vôd na Zemi či striedanie ročných období, plní aj ďalšie funkcie. Ak by došlo k akémukoľvek narušeniu, mohlo by to mať pre nás fatálne následky.

Už sa zmenšuje

Prirodzená družica našej planéty sa mení od čias svojho vzniku. Ľudstvo je ním fascinované, preto ho už dlhé desiatky rokov skúma. Vedci však tento raz prišli so zaujímavým zistením. Hoci je známe, že Mesiac sa počas miliónov rokov svojej existencie menil, teraz sa údajne zmenšuje. Príčinou má byť jeho vlastná aktivita, ktorú vykonáva.

Celý proces zmien sa podarilo odhaliť najmä vďaka zmenám na povrchu. Mesiac sa mal zmenšiť od počiatku existencie až o 4,5 metra! Ten sa počas celých tých rokov zvráskavel a vytvorili sa na ňom rôzne záhyby a nerovnosti. Dôvodom má byť ochladzovanie útvaru.

Misia v ohrození

Vedci sa, samozrejme, zaoberajú príčinou deformácie povrchu. Tá je podľa dostupných informácií najviac koncentrovaná v južnej oblasti vesmírneho telesa. V tejto časti sa plánovala výprava Artemis III, ktorú mali absolvovať astronauti z NASA. V súčasnej situácii by to ale nemuselo byť také bezpečné. Pomocou seizmografu počas misie Apollo namerali aktivitu, ktorá by sa mohla opakovať.

Čo nám hrozí?

„Naše modelovanie naznačuje, že plytké otrasy sa môžu prejaviť v južnej polárnej oblasti Mesiaca a na existujúcich zlomoch môžu nastať zosuvy či dokonca vytváranie nových zlomov,“ uvádza autor spomínanej štúdie.

Budúce misie na Mesiac sú teda neznámou otázkou. Seizmická aktivita je nebezpečná na Zemi, no taktiež aj na Mesiaci. Spôsobuje škody podobné tým po zemskom zemetrasení. Mesačné zemetrasenia by ale mohli trať aj niekoľko hodín, čo by malo fatálne následky na vesmírne stanice či účastníkov výprav.

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame