Matúš prednáša na známej konferencii: Aj bez vysokej školy môžeš mať prácu snov

Matúš Čičvara.

Matúš Čičvara počas prednášky (Zdroj: Archív M.Č.)

#Matúš Čičvara je príkladom toho, že šikovnosť v dnešnej dobe v mnohom predbieha hromadu zbytočných teoretických znalostí. V dvadsiatich piatich rokoch je súčasťou Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia a v prostredí tejto známej značky sa pohybuje už vyše päť rokov. Najprv bol tri roky študentom Duálneho vzdelávania a odvtedy pôsobí ako zamestnanec oddelenia ľudských zdrojov. Okrem iného dnes prednáša aj na konferencii Readycon, ktorá je najväčšou online konferenciou prinášajúcou najnovšie poznatky o trhu práce stredoškolákom. Ako sa na túto pozíciu dostal a čo si myslí o dynamickom svete IT, v ktorom sa pohybuje? Zisťovali sme v našom rozhovore.

Ako vyzerala tvoja cesta na pozíciu hlavného inštruktora duálneho vzdelávania a čo to duálne vzdelávanie vlastne znamená a ako prebieha?

Hlavným inštruktorom som sa stal približne pred rokom a pol. Kolegyne, ktoré sa venujú rozvoju našich študentov dostali možnosť certifikovať svojich lektorov a navrhli mňa spoločne s ďalším ex dualistom. Baví ma pracovať v oblasti rozvoja a vzdelávania, preto si svoju prácu užívam naplno.

Duál, ako ho my familiárne nazývame, je projekt spolupráce firmy, čiže nás -Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia – a Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej v Košiciach. Štúdium trvá tri roky, avšak s tým rozdielom, že oproti výške sa u nás študuje dennou formou. Hlavnou výhodou je pomer praxe a teórie 70:30, vďaka čomu naši absolventi majú už pri nástupe garantované pracovné miesto.

Ako vnímaš svet IT ty? V čom vidíš najväčší potenciál a čo ťa osobne najviac zaujíma?

Za mňa je svet IT jedným veľkým technologickým zázrakom. Keď sa pozrieme pár rokov späť, uvedomíme si, aký skok sme dokázali vstrebať a spracovať. Ja osobne som veľkým fanúšikom inovácií ale taktiež gamifikácie. Práve táto oblasť sa nám ukázala ako efektívna pri prepájaní rôznych zručností – kooperácia, tímový duch, tímový manažment, cudzie jazyky, koncentrácia a mnoho ďalších.

Preto sa spolu aj so skupinkou kolegov snažíme presadiť aj elektronické športy a manažment nás v tomto veľmi podporuje. Určite sa teším na to, čo prinesú najbližšie roky z hľadiska nových technológií z rôznych IT oblastí.

Matúš Čičvara vie, že aj bez vysokej školy sa človek môže uplatniť. (Zdroj: Archív M.Č.)

V rámci Readyconu prednášaš o naozaj zaujímavej téme – ako sa uplatniť v IT aj bez vysokej školy. Aký máš ty sám postoj k vzdelávaniu na výške v dnešnej dobe? Je to nevyhnutnosť?

Môj osobný názor je taký, že sú tu aj iné alternatívy než výška, i keď, samozrejme, potrebujeme aj vysokoškolsky vzdelaných ľudí. Ja som na výšku nechcel ísť hlavne preto, že aj napriek špecializácii sa stále učíš veci, ktoré ťa nemusia baviť. Vysokoškolská matematika bola pre mňa postrachom číslo 1, fyzika pri IT odbore mi tiež pripadala ako „no go”. Toto boli pre mňa hlavné dôvody hľadať alternatívu, ktorú som našiel v pomaturitnom IT štúdiu v Deutsche Telekom.

Tu si ako firma vieme z väčšej časti vzdelávacie plány upravovať podľa potrieb trhu. Šikovný človek podľa mňa nepotrebuje titul, hoci je to dobrá skúsenosť. Skôr ide o to, aby sme podporovali kreativitu mladých ľudí a nechali im priestor realizovať sa v praxi. Korporát dnes funguje tak, že nikto ti nezadá, čo presne máš robiť. Zákazník potrebuje produkt a ako ho vytvoríš, je len a len na tebe.

Aká je perspektíva kariérneho rastu pre človeka, ktorý absolvuje vaše vzdelávanie?

Naši absolventi majú rozličné portfólio pozícií, na ktoré vedia aplikovať. Aktuálne zastávajú pozície ako ICT administrátor, junior aplikačný developer, aplikačný administrátor a mnoho ďalších. Samozrejme, študenti, ktorí počas svojho štúdia zistia, že ich bavia viac mäkké zručnosti, sa môžu uplatniť napríklad ako scrum master alebo operation manager. Všetko hlavne záleží na šikovnosti a chuti sa rozvíjať, takže cesta kariérneho rastu tu určite je. Medzi absolventmi máme napríklad aj software solution designera, ktorý má na starosti návrh softvéru pre zákazníkov.

Kedy a prečo si si vybral duálne vzdelávanie?

Doslova v hodine dvanástej. Typická prezentácia na strednej škole – prišiel nejaký pán s bývalým študentom našej školy rozprávať niečo o ITčku. Super, veď to popočúvam, voľná hodina. Začalo ma to ale zaujímať. Hlavne keď rozprávali o alternatíve k výške. Zlomilo ma to, že dostanem notebook a štipendium, to som už bol jasný.

Ešte sme robili nejaký IT test, no ten čas som využil na pokec s chalanom, ktorý prišiel prezentovať. Podal som prihlášku, išiel na pohovor a zvyšok už šiel plynulo ďalej. Nehovoriac o prospechovom štipendiu, kde sa človek stáva prakticky sebestačným. Keď sa to spojí aj s platenou praxou, užívaš si život študenta so stálym mesačným príjmom, a na to sa veľmi pekne zvyká.

Študenti duálneho vzdelávania (Zdroj: Archív M.Č.)

Práca v IT je dnes veľmi lukratívna a mnohí mladí sa mu venujú už na strednej škole. Myslíš, že školy dnes poskytujú mladým dostatok praxe?

Ťažko povedať. Pokiaľ človek študuje na škole, ktorá ma kvalitné vybavenie a moderné učebne, tak áno. Sú tu však aj školy, ktoré takéto technické vybavenie nemajú, a to je veľká škoda. Podľa môjho názoru školský systém nie vždy dostatočne reflektuje aktuálne potreby priemyslu. Bolo by vhodné školu zmeniť na miesto, kde človek naberie reálne skúsenosti.

IT vie byť kreatívnym priemyslom, prečo s tým nezačať už aj na základných školách? Pri spojení škôl a firiem tu nastáva win-win situácia – žiaci vidia reálne využitie vedomostí v praxi a spoločnosti si týmto získavajú mladé talenty, o ktoré je na trhu práce veľmi veľký boj.

Mnohí si myslia, že IT-čkár vlastne nepotrebuje žiadne soft-skills typu komunikatívnosť a stačí mať „dobrú hlavu“. Je to pravda?

Nie je. To hovorím tiež subjektívne, ale za tým si stojím. Každý má špecifickú osobnosť, niekto sa rád vykecáva, niekto je radšej ticho a premyslí si, čo povie. Avšak aj správny IT-čkár musí vedieť vystupovať a komunikovať. Minimálne na tímovej úrovni, kde svojmu lídrovi prezentuje výsledok svojej práce, alebo na vyššej úrovni, kde potrebuje pred zákazníkom obhájiť, prečo je vhodnejšie použiť inú technológiu.

Soft-skills sú niečo, na čo netreba zabúdať v žiadnom odvetví. Našich študentov už od prvého ročníka pripravujeme aj na mäkké zručnosti v predmete zákaznícka orientácia alebo základy riadenia podnikov a projektov.

S akými mladými ľuďmi sa na Readycone stretávaš? Myslíš si, že sa počas rokov menia?

Určite tam zmena je. Našou prezentáciou by som rád oslovil hlavne ľudí, ktorí chcú zmenu a hľadajú alternatívu. Ako som spomenul vyššie, generačné rozdiely sú veľké, už medzi mnou a maturantmi. Ani ja som napríklad nechcel robiť typický 9-5 job. Síce teraz to tak je, avšak musím povedať, že som naozaj pánom svojho času. Podľa môjho názoru by sa firmy mali viac orientovať na spokojnosť svojich zamestnancov, než na mikromanažment.

U nás s týmto nemáme problém a pokiaľ si zabezpečím, že to, čo má byť urobené, aj urobené je, mám viac-menej voľno. Samozrejme, nezbalím sa a necestujem na chatu už v stredu poobede, aj keď s notebookom so sebou môžem pracovať odkiaľkoľvek, takže toto je celkom otázne (smiech).

Každopádne, Deutsche Telekom, ako koncern, si uvedomuje nástup generácie Z na pracovný trh a podmienky pre mladých ľudí, ktorí preferujú iné formy práce alebo pracovné časy, prispôsobuje podľa ich potreby.

Ako vnímaš Readycon? Dokážu jednotliví spíkri inšpirovať aj teba?

Readycon vnímam ako niečo, čo je naozaj potrebné. Niekedy pokec so školským kariérnym poradcom otvorí viacero ciest, človek ale napriek tomu nemusí mať jasno, kde, čo a ako. Podľa mňa sú najviac motivujúce success stories. Keď som si pozrel súpis účinkujúcich, ostal som veľmi prekvapený z toho, koľko šikovných ľudí sa stretne na tejto konferencii. Určite si vypočujem veľa cenných informácií, ktoré budem vedieť aplikovať aj vo svojom živote. Veľmi si cením, že nás organizátor oslovil s účasťou, a môžem s istotou povedať, že aj Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia je hrdým generálnym partnerom tejto konferencie.

Máš nejaké nesplnené sny alebo ciele, na ktorých pracuješ?

Sny sú na to, aby sa plnili. Snažím sa však plniť si ich po krôčikoch, a postupne. Sníval som o tom, že si raz kúpim auto. Nie je to síce Maybach alebo Bentley, no je moje a vysnívané. V detstve som sníval o skvelej práci a o super kolegoch – to sa mi splnilo taktiež.

Momentálne som sa už preklopil do fázy života, kedy plánujem väčšie veci, ako bývanie, a podobne, no vždy sa presviedčam, že ešte nie, ešte mám čas (smiech). Netreba sa vzdávať! Sú dni lepšie a sú aj horšie, stále je potrebné ísť si za svojím cieľom a chyby nebrať ako niečo zlé, naopak ich brať ako cenné skúsenosti. Ak človek myslí pozitívne, začne si dobré veci k sebe priťahovať. Držím palce vo všetkom, do čoho sa kedy pustíte, výsledky budú určite stáť za to!

Matúš Čičvara prednáša aj v rámci konferencie Readycon (Zdroj: Archív M.Č.)
Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame