RECENZIA Najnovší Marvel seriál je absolútne skvelý: Fenomenálny Loki sa stal symbolom nádeje

Loki

Druhá séria seriálu Loki dala marvelovkám novú nádej (Zdroj: Disney Plus)

#Fanúšikovia Marvelu dostali na streamovacej platforme Disney Plus za posledné týždne veľmi výdatne napapať. Dlho sme totiž túžobne očakávali nové epizódy druhej série seriálu Loki, ktorý v plnej paráde a s prehľadom ukázal, prečo vlastne milujeme marvelovky.

Po skvelej atmosfére prvej série a jej dopadu na zvyšok tohto filmového univerza boli naše očakávania právoplatne vysoké. A my sa dnes spoločne pozrieme na to, či sa tomuto seriálu podarilo tieto očakávania aj naplniť. 

Pokračovanie multiverza

V roku 2019 vyvrcholila Infinity sága, v ktorej sa všetko točilo okolo Thanosa a jeho cesty za získaním kameňov nekonečna. S nimi chcel navrátiť vesmíru rovnováhu. Avšak, v závere prvej série Lokiho sa prvýkrát oficiálne otvorilo multiverzum, čo bolo zároveň začiatkom ďalšej veľkej éry pre Marvel Cinematic Universe.

Seriály sa v roku 2021 teda oficiálne stali rovnako dôležitými pre vývoj udalostí, ako boli dovtedy iba filmy. To isté platí do dnešného dňa, keď sme mohli byť svedkami vyvrcholenia Lokiho druhej série.

Záporák s charizmou

Tom Hiddleston sa ako severských boh zlomyseľnosti prvýkrát predstavil v prvom Thorovom filme v roku 2011. Stretli sme sa s ním aj ako s prvým veľkým záporákom pre Avengerov, ktorí sa s ním pobili v New Yorku v roku 2012. Loki si vtedy všetkých divákov získal svojou nesmiernou charizmou.

Hiddleston ho priniesol na strieborné plátno so skutočne skvelým hereckým prejavom, pričom každým ďalším filmom svoje majstrovstvo potvrdzoval viac a viac. Avšak, až jeho vlastný seriál z neho dokázal vyžmýkať skutočné maximum jeho schopností, čo sa potvrdilo už v prvej sérii. A v druhej, popravde, ešte viac.

Vedľajšie postavy na jednotku

Keď už je reč o hereckých prejavoch, nedá sa nespomenúť meno Victor Timely. Ten je variantom hrozivého Kanga, ktorý je napriek svojej neprítomnosti v tomto seriáli citeľne hrozivejšou postavou, ako bol priamo na filmovom plátne vo filme Ant-Man and The Wasp: Quantumania.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Mávaš po intenzívnom tréningu svalovicu? Vieme, ako ju odstrániš

Vo všetkých prípadoch však túto postavu (resp. postavy) hrá výborný Jonathan Majors, ktorý v tejto druhej sérii predviedol ďalšiu stránku svojho masívneho hereckého záberu. Za zmienku stojí aj výborný Owen Wilson, ktorý sa do svojej postavy agenta Mobiusa vžil tak verne, akoby do MCU v podstate vždy patril. A pravdepodobne sa s ním ešte budeme vidieť aj v budúcnosti!

Loki
Jonathan Majors ako Victor Timely (Zdroj: Disney Plus)

Veľkolepé poslanie

Multiverzum je už teda dávno otvorené a s ním aj stúpajúca hrozba príchodu spomínaného Kanga Dobyvateľa, proti ktorému už Avengeri samotní nestačia. Na hrozbu týchto rozmerov je teda potrebné čosi viac. Druhá séria Lokiho je v princípe o tom, ako sa Loki so svojimi novými priateľmi z TVA snaží Kangovmu príchodu zabrániť. 

Bravúrna práca s napätím 

Celý seriál má veľmi špecifickú atmosféru. Veľká časť z jeho stopáže sa odohráva práve v priestoroch TVA, čo je v podstate organizácia mimo času a priestoru, kontrolujúca všetky reality multiverza. Tento seriál sa veľmi do hĺbky zaoberá časom, inými realitami, rôznymi variantmi dobrých aj zlých a bravúrne pracuje s budovaním napätia a odhaľovaním všetkých kľúčových súvislostí.

Všadeprítomná komorná atmosféra je občas narušená cestami do minulosti, prípadne späť na Zem do súčasnosti (áno, späť do súčasnosti), ale najvýraznejšie je doplnená o riešenia problémov, ktoré ďaleko presahujú hranice času a priestoru. 

Občas sa riešenia týchto veľmi zásadných problémov vymknú spod kontroly. Aj to však nahráva hre s napätím a dostáva Lokiho do extrémne vypätých situácií, s ktorými si musí poradiť. My teda zároveň vďaka tomu spoznávame jeho rozrastajúce sa magické schopnosti. Loki čoraz dôraznejšie pripomína svoju božskú náturu. S hereckým nadaním Toma Hiddlestona sa zároveň nemôžeme diviť, že Loki je bez dohadov najobľúbenejšou postavou MCU.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
O tretinu vyšší plat aj flexi úväzok: V tomto segmente si môže každá žena polepšiť
Loki
Tom Hiddleston ako Loki a Owen Wilson ako agent Mobius (Zdroj: Disney Plus)

Konečne poriadna marvelovka

Za posledné roky toho začalo z Marvel Cinematic Universe vychádzať pomerne veľa, ale objavila sa aj výrazná nekonzistentnosť projektov. Čoraz viac sa začali ukazovať slabé scenáre, poslabšie vizuálne efekty a až strašidelne nevyužitý potenciál z komiksových predlôh.

Aj preto sa veľa nadchádzajúcich projektov aktuálne odsunulo, pričom budúci rok bude v porovnaní s uplynulým obdobím naozaj prázdny. Ak to však má pomôcť navráteniu pôvodnej kvality Marvel príbehov na striebornom plátne, je to obeta, ktorú sme ako fanúšikovia ochotní podstúpiť.

Našťastie však táto pauza prichádza po krásnej odmene. Druhá séria Lokiho priniesla všetko, čo na MCU milujeme a bez debaty ju môžeme označiť za jeden z najlepších Marvel projektov všetkých čias. 

Loki
Time Varient Authority (Zdroj: Disney Plus)

Záverečné zhodnotenie

Po finálnej epizóde v nás zostala búrka emócií. Vizuálne veľdielo, ktorého sme sa dočkali, však stále v podstate nie je nič v porovnaní s emóciami spojenými s vývojom Lokiho charakteru. Rozhodne ide o jednu z najlepšie využitých postáv v rámci MCU a po vyše 12 rokoch, ktoré s nami doposiaľ Tom Hiddleston ako Loki strávil, sme sa dočkali úžasného vrcholu jeho príbehu. 

Fenomenálna záverečná časť bola bezchybná a hoci sa nestalo to, čo sme si mnohí mysleli, takýto veľkolepý záver sme predpovedať rozhodne nevedeli. Je otázne, či, kde a kedy sa s Lokim po tomto seriáli znovu stretneme, keďže tvorcovia to zatiaľ nijakým spôsobom nenaznačili.

Ak sa tak však stane, tak bude celá fanúšikovská základňa rozhodne jasať. Záver síce nebol veľkolepý, ale veľmi intenzívne sme bojovali so slzičkami. Ak sa teda radíš medzi fanúšikov Marvelu, toto je projekt, ktorý by bol hriech nevidieť. Loki si splnil svoje veľkolepé poslanie a jeho príbeh je úžasný. Stal sa symbolom nádeje nielen v rámci budúcnosti Marvel postáv, ale takisto aj symbolom nádeje pre túto značku, Veríme, že má ešte stále čo fanúšikom ponúknuť.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Herný newsfilter: Microsoft sa opäť púšťa do súboja s Apple a Googlom

Hodnotenie: #####

Videl si druhú sériu seriálu Loki aj ty?

Sleduj nás aj na Instagrame

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame