Manželia dávajú veciam druhý dych: Drevo a živica sa pod ich rukami menia na nepoznanie!

MalluMo Robene.sk

Drevené výrobky MalluMo si jednoducho zamiluješ (Zdroj: archív MalluMo)

#Jedinečnú značku výrobkov inšpirovaných drevom s názvom MalluMo tvoria dvaja sympatickí manželia – Iveta a Lukáš Hreus. Drevené atypické doplnky, šperky zo živice či takzvané „podkaktusníky“, ako ich s obľubou nazýva Lukáš, tvoria nádherný inventár ich ručnej výroby. Tá je dôkazom toho, že poctivá ručná práca bude mať vždy navrch práve svojou pridanou hodnotou.

Ak máš k drevu rovnako blízky vzťah, ich výrobky si môžeš prezrieť priamo na stránke Robene.sk Teraz ale prejdime k rozhovoru, prečo a ako takéto drevené unikáty vyrábajú?

Lukáš, ty vraj vnímaš remeselnú výrobu ako relax, pri ktorom zabúdaš na okolitý uponáhľaný svet. Pri svojich výrobkoch sa nechávaš inšpirovať drevom a prírodou, ako si sa dostal k tejto záľube?
K práci s drevom som sa dostal cez svojho otca, ktorý bol väčšinu svojho profesijného života zamestnaný v stolárskej dielni. Doma v starej šôpke si zostavil sústruh a vo svojom voľnom čase vyrábal rôzne nádhernosti, ktoré dlhé roky skrášľujú rodičovský dom.

Tam vznikli aj moje prvé výrobky, prevažne svietniky, na ktoré boli z rodiny a od kamarátov či učiteľov viackrát pozitívne ohlasy. To bolo približne pred 25 rokmi. Od tejto doby som sa príležitostne vracal k práci s drevom ako samouk, vzdelával sa a manuálne zdokonaľoval, s drevom mám veľmi dlhý taliansky vzťah.

MalluMo šperky
Lukáš dáva drevu nový život (Zdroj: archív MalluMo)

Vyrábaš nádherné šperky z dreva a živice. Je tento naturálny dizajn podľa teba špecifickou črtou značky MalluMo?
Pod označením MalluMo sme začali vyrábať živicové šperky, avšak nestaviame ich do pozície hlavného piliera našej tvorby. Šperky zo živice sú v súčasnosti veľmi populárne, pretože sú po vizuálnej stránke pre ľudí príťažlivé. Filozofiou mojej „ručičkárskej“ výroby a odkaz, ktorý chcem priniesť, je v prvom rade vo veľkej miere používať prírodné materiály a recyklovať nepotrebné, znehodnotené a vyhodené veci.

V tomto ohľade je pre mňa živica trochu problematická. Mohlo by sa totiž zdať, že ide výlučne o prírodný materiál, pretože tak pôsobí. Predsa ju nájdeme vytekať zo stromov. Živica, ktorá sa bežne používa pri handmade tvorbe, je syntetický materiál, pri práci s ňou je potrebné dodržiavať bezpečnostné pokyny. Doslova môžeme povedať, že živicové šperky sú spojením človeka (živicová alebo tiež „plastová“ časť) s prírodou (drevená časť). Ak by som na to išiel filozoficky, tieto dve časti by mali byť v rovnováhe a vytvárať dokonalú harmóniu a udržateľnosť.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Lukáš vyvracia pomocou umenia bludy o živote LGBT+ ľudí: Inakosť patrí do všetkých slovenských miest
MalluMo náušnice
Atypické živicové náušnice určite ozvláštnia tvoj vzhľad (Zdroj: archív MalluMo)

Zmienená živica v šperkoch pôsobí doslova ako krištáľ. Ako prebieha jej spracovanie a kedy už môže byť súčasťou šperku?
Z bohatej ponuky rôznych živíc momentálne používam tú, o ktorej výrobca deklaruje, že obsahuje až 50 percent bio zložiek. Ak sa rozhodnete odlievať šperky, musíte mať všetko dokonale pripravené, najmä formy. Živica sa dostane všade a zle utesnená forma vás okamžite vytrestá. Najviac sa mi osvedčili silikónové na výrobu ľadu, materiál nepretečie a dajú sa opakovane použiť.

Do formy vložím kúsok tvrdej dreviny (jaseň, dub, prípadné iné) a zastabilizujem, aby nevyplávala. Následne začína najtvorivejšia časť. Namiešate si živicu, môžete ju farbiť, pigmentovať, vkladať trblietky, postavičky a sušené rastliny, vytvárať farebné prechody podobné dymu, hmle či oblohe. Zaliate formy odložím do dobre vetranej miestnosti a pri izbovej teplote nechávam vytvrdnúť.

Osobne začínam s obrusovaním minimálne po týždni, najskôr nahrubo, pričom živicu upravím do požadovaného tvaru. Po tejto fáze je šperk nepriehľadný. Aby som z neho vytvoril „krištáľ“, je potrebné ho opracúvať mokrým brúsením pomocou brúsnych papierov, postupne s jemnejšou a jemnejšou zrnitosťou. Na záver použijem leštiacu pastu, ošetrím voskovým olejom a upevním bižutériu podľa typu šperku.

MalluMo šperk
Živicový šperk s názvom Zelená planéta (Zdroj: archív MalluMo)

Vaša ručná práca je farebná, nápaditá a skvelo odprezentovaná. Iveta, ty si profesionálnou fotografkou, je práve toto príjemné estetické zobrazenie produktov tvojou zásluhou?
Áno, prezentovanie výrobkov je mojou doménou. Vo väčšine prípadov sa snažím naše výrobky zachytiť v dvoch rozmeroch. Na titulnú fotografiu vytváram zátišia, umiestňujem vecičky do prostredia tak, aby na prvý pohľad zaujali, aby vyzerali prirodzene a upútali pozornosť.

Na ďalších záberoch si môže potenciálny zákazník prezrieť výrobok vyfotografovaný ako produkt, s väčšou hĺbkou ostrosti, na bielom či čiernom pozadí, bez úprav a retuše. Iba výnimočne vyrábame niečo na objednávku. Ak sa rozhodnete objednať si šperk alebo vázičku, dopredu budete vedieť, čo vám príde. Hovorievame, že takýmto prístupom sa snažíme minimalizovať sklamania zákazníkov (úsmev).

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Ako predĺžiť životnosť pneumatík: Over si, či robíš všetky veci správne!

Iveta, ty sa okrem marketingu taktiež venuješ ručnej výrobe, a to šitiu, háčkovaniu, štrikovaniu či dokonca grafike. Môžeme sa na niečo z tejto tvorby v budúcnosti tešiť aj v ponuke MalluMo?
Momentálne sa venujem hlavne šitiu úžitkového textilu, čo budem v blízkej budúcnosti pridávať aj do webového priestoru. V tomto smere sa môžete tešiť na opakovane použiteľné nákupné tašky. Budú sa dať zložiť do malého valčeka, takže ich môžete mať stále poruke aj v momente, keď sa obstaranie raňajkového pečiva zvrtne na seriózny nákup.

Taktiež pracujem na výrobe ľanových a bavlnených chňapiek a utierok a zimných merino čiapok. Výrobky už majú v obehu viacerí členovia rodiny a testujú ich použiteľnosť a kvalitu. Nápadov pribúda, musím sa aj v tomto držať hesla menej je viac. Hoci rôznorodosť našej tvorby je pre nás typická, nechceme za každú cenu pretaviť každý nápad do výrobku.

MalluMo skladacia taška
Skladné a praktické tašky s originálnym vzorom (Zdroj: archív MalluMo)

Okrem šperkov nájdeme v značke MalluMo aj krásne „kvetonosky“ či netypické drevené podložky pod kvetiny. Pôsobí to krásne futuristicky, ako vznikol tento nápad?
Výrobky ako kvetonoska, drevený podkaktusník a podobné bytové doplnky vznikajú takpovediac naopak. Vo všeobecnosti chcete niečo vytvoriť a hľadáte si k tomu potrebný materiál. Mne sa naskytol materiál a vymýšľal som, čo by z neho mohlo vzniknúť.

Takto mnohokrát vznikne „zreinkarnovaný“ výrobok, ktorý si už niečo zažil a môže vypovedať svoj príbeh. Napríklad, kvetonoska Betka vznikla z nohy starého detského stola, kvetonos Tandem zasa zo zvyšku neomietnutej dosky, ktorú sme použili pri výrobe nábytku do nášho príbytku. Z nepotrebnej bukovej preglejky sme vytvorili prvé Stromničky – vianočné dekorácie.

Chcem dať veciam druhú šancu, zachrániť ich pred ohňom či smetiskom, dať im nový šat, nový make-up, aby vizuálne patrili do tejto doby a mohli skrášliť moderné bývanie každému. Samozrejme, niektorý materiál či polotovar zakúpime. Každý nami použitý materiál nie je vyslovene prírodný, avšak, keď je to možné, snažím sa vložiť do výrobku aspoň malú, už niekedy použitú či nepotrebnú súčasť.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Dokáže umelá inteligencia zmaturovať? Takýto výsledok sme nečakali!
MalluMo kvetonoska stojan na kvety
Originálne kvetonosky z recyklovaného dreva (Zdroj: archív Mallumo)

Prírodné šperky zo živice sú kúskom, ktorý zrejme nevyhovie každému gustu, no nepochybne svedčí jedinečným dušiam. Lukáš, ak by si teda mal svoje šperky niekomu odporúčať, tak komu?
Odporúčam ich každému, kto sa zodpovedne pozerá na svet. Dušiam, ktoré nevidia jedinečnosť v zlate, striebre a diamantoch, ale v poctivej práci. Ľuďom, pre ktorých je obdarúvať viac ako brať.

Na ktorý zo svojich výrobkov si doposiaľ najviac hrdý a prečo?
Ťažký výber. Moje výrobky sú ako moje deti. Niekedy by som si ich najradšej všetky nechal. Už sa mi prihodilo, že som mal ťažobu na srdci, keď som niektorý balil do nášho „čarovného“ vrecka. Potom si však pomyslím, že bude v správnych rukách a vesmír je opäť v rovnováhe. Ale ak by som si mal vybrať jeden konkrétny, tak si určite nevyberiem (smiech).

MalluMo výrobky
V pestrom inventári výrobkov si každý z nás nájde svojho favorita (Zdroj: archív MalluMo)

Máte pre našich čitateľov nejaký odkaz? Možno práve o tom, prečo by mali podporiť slovenskú ručnú výrobu?
Robte správne rozhodnutia pre vás, blízkych, pre túto planétu. Vždy si zachovajte duševnú integritu, zdravo sa stravujte, športujte a začnite niečo zmysluplné tvoriť, otvorí vám to úplne iné dimenzie života. Ak máte záujem a možnosť podporiť ručných výrobcov, môžete to urobiť. Dáte im signál, že svoje veci robia dobre, že si vážite ich čas a nápady. Prispieť môžete aj vy, skúste vyrobiť aspoň maličkosť a obdarovať tým niekoho blízkeho. Takto im venujete nielen darček, ale hlavne svoj čas a trpezlivosť.

Ak sa ti výrobky a krásny, doslova „srdciarsky“ prístup Lukáša a Ivety k tvorbe a prezentácii výrobkov MalluMo páčil, môžeš ich výrobky zakúpiť a potešiť tak seba či blízkych priamo TU!


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, robene.sk
Odporúčame