Ako predĺžiť životnosť pneumatík: Over si, či robíš všetky veci správne!

Kontrola pneumatík

Správnou starostlivosťou o pneumatiky predĺžiš ich životnosť (Zdroj: GettyImages)

#Chceš, aby pneumatiky na tvojom aute vydržali slúžiť čo najdlhšie a nestratili tak rýchlo svoje pôvodné vlastnosti? Čo môžeš spraviť pre to, aby mali aj o niekoľko desiatok tisíc kilometrov dlhšiu životnosť? Prinášame ti prehľad tých najúčinnejších tipov, ktoré by si mal rozhodne vyskúšať aj ty!

Na správnom tlaku záleží

Mnohí vodiči nekontrolujú pravidelne tlak v pneumatikách, čo je veľká chyba. Ak totiž nie je dostatočný, nielenže môže narásť spotreba auta, ale zároveň dochádza aj k nadmernému opotrebeniu pneumatík.

ventil na pneumatike
Tlak v pneumatikách treba pravidelne kontrolovať (Zdroj: Pixabay/Hans)

Každé auto má výrobcom predpísaný tlak v pneumatikách pri vyššom a nižšom zaťažení. To znamená, že keď jazdíš prevažne sám, tlak v pneumatikách by mal byť iný, ako keď ideš s celou rodinou na dovolenku do Chorvátska. Keď budeš dodržiavať odporúčané tlaky, pneumatiky sa ti odvďačia citeľne dlhšou životnosťou.

Nezabúdaj: Tlak v pneumatikách časom prirodzene postupne klesá. Aspoň raz za dva mesiace tak prekontroluj, či je stále v odporúčaných hodnotách.

Vyhýbaj sa agresívnej jazde

K nadmernému opotrebeniu pneumatík dochádza aj v prípade, že príliš silno brzdíš, prudko sa rozbiehaš, často využívaš plný výkon motora a agresívne režeš zákruty. Dynamický štýl jazdy môže skrátiť životnosť pneumatík aj o niekoľko desiatok tisíc kilometrov.

Ak rád jazdíš dynamicky, obuj na svoje auto pneumatiky určené pre športové vozidlá. Tie lepšie zvládajú vysoké namáhanie a zároveň dokážu efektívnejšie prenášať sily na vozovku.

Nechaj si vyvážiť kolesá

Nevyvážené kolesá pocítiš pri vyšších rýchlostiach citeľnejšími vibráciami v interiéri. Avšak, menšie nevyváženosti nemusíš tak ľahko postrehnúť. Napriek tomu však spôsobujú rýchlejšie opotrebenie pneumatík. Kolesá si preto nechaj aspoň raz ročne skontrolovať v profesionálnom pneuservise.

Kontrola geometrie

Geometria kolies spočíva v správnom nastavení zbiehavosti, náklonu a ďalších parametrov. Pri bežnom jazdení po rozbitých cestách sa však postupne rozlaďuje. Malé zmeny v geometrii nemusíš pociťovať, ak sú však väčšie, môžu sa objavovať viaceré prejavy. Medzi najčastejšie patrí ťahanie auta do strany pri vyšších rýchlostiach alebo nerovnomerné opotrebenie pneumatík. Napríklad, dezén bude opotrebený viac na vnútornej strane kolesa.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Mýliš si znaky hovorového a rečníckeho štýlu? S maturitným podcastom sa ich naučíš rýchlo a jednoducho
Geometria kolies automobilu
Geometria kolies sa jazdením postupne rozlaďuje (Zdroj: Pixabay/Mikes Photography)

V horších prípadoch, keď je geometria výraznejšie rozladená a s autom ročne najazdíš veľa kilometrov, sa ti môže stať, že pneumatiky budú na výmenu už po jednej sezóne. Preto radšej nič nepodceňuj a nechaj si geometriu kolies prekontrolovať aspoň raz za rok.

Včasná výmena pneumatík

Keď zimné pneumatiky používaš zbytočne dlho, aj počas teplých jarných dní, dochádza k ich rýchlejšiemu opotrebúvaniu. Zmes je totiž vyladená tak, aby optimálne fungovala pri teplotách menej ako 7 °C. S výmenou pneumatík preto zbytočne dlho nečakaj.

Naša rada: Ak sa ti nechce vymieňať letné gumy za zimné a opačne, dobrou voľbou môžu byť celoročné pneumatiky. Nájdeš aj modely, ktoré majú skvelé vlastnosti na suchej rozhorúčenej vozovke, ale aj na snehu a ľade.

výmena pneumatík
Zimné pneumatiky nepoužívaj zbytočne dlho (Zdroj: Pixabay/Myléne)

Pri kúpe pneumatík nešetri

Lacné pneumatiky od neznámych výrobcov síce možno vyzerajú lákavo, no v skutočnosti vďaka nim pravdepodobne veľmi neušetríš. Nielenže môžu mať vysoký valivý odpor, kvôli ktorému budeš mať vyššiu spotrebu a pri diaľničných rýchlostiach budú príliš hlučné, no navyše sa s veľkou pravdepodobnosťou opotrebujú oveľa rýchlejšie ako porovnateľné značkové pneumatiky.

Investícia do kvality sa vždy vyplatí a pneumatiky nie sú výnimkou. Pri výbere si pozri nezávislé testy. Tie ti ukážu, ktoré značky a modely sa najviac oplatia.

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk, Dominiccars
Odporúčame