Má sa Eminem ešte kam posunúť? Alebo je technicky rap už na svojom vrchole?

Eminem

Eminem (Zdroj: Instagram.com/eminem)

#Rapový svet po technickej tvoria najmä inovácie a tá samotná technika prejavu. Napriek tomu, že v súčasnosti vzniká tej hudby fakticky veľa, raperi sa stále snažia stále posúvať hranice a prekonávať samých seba vo svojom umeleckom remesle. No čím ďalej, tým náročnejšie sa zdá dosahovať v rámci tej technickej vyspelosti nové úrovne.

Medzi tých, ktorí v tejto oblasti vynikajú, patrí určite samotný Eminem, jedna z najikonickejších postáv v celej rapovej histórii, podľa mnohých oprávnene aj „rapový boh“. V tomto článku sa pozrieme práve na jeho význam ako reprezentanta technickej stránky rapu, preskúmame kúsok jeho vývoj a zamyslíme sa aj nad otázkou, či je ešte možné, aby nám Eminem priniesol do sveta rapu niečo úplne nové. Let´s go!

Eminem a jeho extrémna technická vyspelosť

Už od svojich začiatkov sa Eminem preslávil svojou neobyčajnou technickou vyspelosťou. Jeho schopnosť vytvárať premyslené a naozaj komplexné rýmy s veľkou rýchlosťou a presnosťou a kadenciou z neho vytvorila právoplatnú rapovú ikoni. Jeho výnimočná schopnosť nielen rýchleho rapu, ale aj zdolávania jazykových prekážok ho vystavila na samý vrchol a po technickej stránke je prakticky bez konkurencie.

Skladby ako „Rap God“ a „Godzilla“ sú dokonalými príkladmi jeho obrovského talentu, kde sa vyskytujú rýmy a slovné hračky takmer nezmyselne rýchlo. Hocikomu inému by sa polámal jazyk aj so zubami, mrk mrk.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Marshall Mathers (@eminem)

Eminemov vývoj

Eminemova kariéra sa vyznačuje neustálym vývojom a experimentovaním s novými technikami. Od svojich začiatkov a kontroverzných textov, ktoré ho vystrelili do povedomia verejnosti, prešiel naozaj rôznymi fázami a štýlmi. Zatiaľ čo jeho prvotný prístup bol zameraný na chytľavé rýmovanie s výrazným dôrazom na obsah, postupne sa začal čoraz sústrediť aj na technické aspekty rapu (bez toho, aby ten význam jeho textom nebodaj začal chýbať). Napríklad jeho albumy ako The Marshall Mathers LP a The Eminem Show demonštrujú jeho technickú zručnosť a schopnosť vyjadrovať svoje myšlienky aj v perfektnom rapovom prevedení.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Maniak si na svoje konto pripisuje novú hymnu: Sleduj klip z chystaného albumu

V súčasnosti sa však zdá, že rapová scéna dosiahla vrchol technickej vyspelosti a nie je ľahké predstaviť si, ako by sa dalo ešte viac posunúť.

Eminem však stále patrí medzi tých, ktorí dokážu prekvapiť a priniesť niečo nové. Aj keď môže byť ťažké predvídať, aké konkrétne novinky nám prináša budúcnosť, Eminemove skúsenosti, talent a vášeň ho môžu inšpirovať k objavovaniu nových lyrických prístupov, štruktúr v oblasti barov a možno aj nejakých tých zvukových experimentov.

Eminem ako synonymom technickej vyspelosti

Jeho schopnosť rýchleho rapovania, premysleného rýmovania a originálnych textov ho postavila na významné miesto vo svete rapu.

Hoci sa zdá, že rap už dosiahol svoje technické maximum, Eminem ako takýto rapový vizionár môže stále priniesť do žánru niečo nové. Jeho vplyv a odkaz v technickom aspekte rapovej hudby je nesporne prítomné a môže slúžiť ako inšpirácia pre ďalšie generácie umelcov, aby sa odvážili objaviť nové možnosti v rámci technickej stránky rapu.

Čo si myslíš ty? Vyjadri svoj názor!
Má sa podľa teba Eminem ešte kam technicky posunúť?

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame