Pravdepodobne všetci pomaly strácame čuch: Čo stojí za týmto zvláštnym vývinom ľudstva?

čuch

Ľudia pomaly strácajú svoj čuch (Zdroj: Pexels/Battlecreek Coffee Roasters)

#Ľudské telo je dynamický systém, ktorý sa neustále mení. Čuch funguje prostredníctvom prenosu signálu zo sliznice nosa do mozgu, ktorý následne vyhodnotí vôňu. To, o akú sa presne jedná, závisí od typu receptorov, ktorý danú arómu v nose spracúva.

Ľudia majú rôzne verzie dvoch receptorov vône pre pižmo a telesný pach. Ľudský čuch tak skutočne môže postupne miznúť. Čuchové receptory detegujú vzduchom prenášané chemikálie, ktoré sa šíria do našich nosov, no čuchové receptory sa medzi jednotlivými ľuďmi značne líšia.

Rozdiely v génoch

Štúdia z roku 2013 zistila, že dvaja ľudia budú mať v priemere funkčné rozdiely vo viac ako 30 percentách génov receptorov pre vôňu. Čo vysvetľuje, prečo niektorým ľuďom môžu pripadať atraktívne štipľavé alebo príjemné vône, ktoré ďalšia osoba ani nedokáže rozpoznať.

Do výskumu sa zapojilo tisíc Číňanov a 364 etnicky odlišných ľudí z New Yorku, aby si nasali desať vôní, vrátane dvoch pachov, ktoré ľudia často vnímajú inak ak vôbec. Išlo o syntetické pižmo nazývané Galaxolid a kľúčová molekula spojená s telesným pachom z ľudského podpazušia.

Dva nové receptory

Účastníci hodnotili intenzitu a príjemnosť pachov na 100-bodovej škále a vedci skúmali genetické variácie v ich čuchových génoch v nádeji, že nájdu zmeny spojené s tým, ako ľudia vnímajú vône. Výsledky podporujú dlhodobú hypotézu, že ľudský čuch sa mohol časom zhoršiť v dôsledku zmien v génoch, ktoré kódujú naše čuchové receptory.

Tím vedcov identifikoval dva nové pachové receptory: jeden, ktorý vníma Galaxolid – „čistý“, sladký a práškový zápach používaný v mnohých vôňach – a druhý, ktorý deteguje chemikáliu s názvom 3M2H, jednu z asi 120 zlúčenín, ktoré tvoria ľudský telesný pach. Mutácie v génoch kódujúcich tieto receptory ovplyvnili, či ľudia vnímajú vône ako silnejšie alebo menej intenzívne.

Čuch nevyužívame tak intenzívne

Ľudia a iné primáty majú o stovky menej čuchových génov ako cicavce, pre ktoré je čuchu dominantným zmyslom, ako sú napríklad potkany a myši. Taktiež, približne polovice génov už nie je aktívna.

Typická štúdia o čuchu sa zameriava na západných účastníkov, ktorí žijú v kultúre, kde čuch nie je nijak zvlášť prepracovaný,“ povedala psychologička Asifa Majid z Radboud University. Je teda pravdepodobné, že naše čuchové množstvo našich čuchových receptorov postupne klesá najmä preto, že tento zmysel nevyužívame tak intenzívne a dominantným sa stáva zrak, informuje portál Science Alert.


Ešte viac zaujímavých noviniek, tipov, vtipov a inšpirácie? Poď na náš TikTok!

Zdroj: hashtag.sk, sciencealert.com
Odporúčame