Rapujúci kresťan, ktorý hudbou kritizuje pokrivenú cirkev

leumas

Samuel Leumas Ďuračka

Má 26 rokov, pričom k rapu sa dostal už v 15-tich. Jeho meno je Leumas a my by sme vám dnes chceli predstaviť jeho inšpiratívnu tvorbu.

„Spočiatku to bol iba sen, no postupom času som začal skúšať prvé texty a flowy a stretol rôznych ľudí, ktorí mi na tejto ceste pomohli. Jedným z nich je napríklad Menfo (človek, u ktorého nahrával Ego svoj album Precedens), u ktorého vznikli moje úplne prvé nahrávky.“

Rapovej tvorbe sa Leumas venuje od roku 2017 a je členom a spoluzakladateľom labelu Isaac Records. S chalanmi George Balga, Selah a Empo tvoria label cca 4 roky a väčšinu koncertov robia spolu – okrem sólo tvorby majú zároveň aj spoločný album Daj nám chvíľu, spoločné EP Cesta domov a taktiež aj niekoľko ďalších spoluprác.

Kresťan, ktorý svoju vieru pretavil do hudby

„Som kresťan, a to sa odzrkadľuje aj v mojej tvorbe. Viem, že to môže väčšinu ľudí odradiť ešte pred tým, ako si ma vypočujú, ale zastávam názor, že každý raper (či všeobecne umelec) by mal tvoriť to, čo prirodzene žije a byť autentický,“ hovori Leumas o svojom pohľade na rapovú tvorbu ovplyvnenú kresťanskou vierou.

Presne to sa snaží Leumas vo svojej tvorbe robiť. Možno aj takouto, pre niekoho netradičnou formou, chce priblížiť ostatným život s Bohom (pretože život kresťana je oveľa viac ako len chodiť niekde do kostola, modliť sa naučené modlitby či plniť sériu rôznych príkazov a zákazov). Mnoho ľudí (a často aj tých, ktorí sa kresťanmi nazývajú) má pokrivený pohľad na kresťanstvo, a preto sa v jeho textoch často vyskytuje aj kritika bežného „tradičného“ kresťanstva – napr. v skladbách „In“ a „Jeden“.

EP, ktoré mapuje jeho cestu

Projekt s názvom TO SAMO vyšiel ešte v júli tohto roku. Mapuje Leumasovu cestu rapovým svetom, ale zároveň ide aj o slovnú hračku – keďže mladý raper sa vlastným menom volá Samo.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
P.A.T. zverejnil song „Cereálie". Čím prekvapuje v tejto skladbe?

„To samo, to samo, ale nie ja… Bola to, bola to iba viera… Spravil to, spravil to iba Boh sám… Dal to On, dal to On, ďalej rozdám“

Na spomínanom EP sa nachádza 5 skladieb. O beaty sa postarali slovenskí producenti DarkSter, George Balga a český producent Deynyel. K skladbe „Ty sám“, kde refrén spieva Tatiana – Leumasova manželka – vyšiel aj videoklip, ktorý sme ti zavesili v článku vyššie. Čo sa od EP TO SAMO dá vlastne čakať? Očakávaj určite rozmanitosť beatov a štýlov – od lofi chill beatu a spevavé flowy, až po oldschoolovejší klavírový beat a striktný rap. EP-čko si vieš vypočuť na Spotify.

Cover EP má odrážať jednoduchosť a prirodzenosť – v duchu názvu EP a už spomínanej myšlienky.

ZDROJ: Isaac Records

 

Zdroj: Samuel Leumas Ďuračka
Odporúčame