#Kedysi boli obrovským hitom, dnes ich nájdeš možno kdesi v skrini či starožitníctve. Majitelia týchto predmetov však o niekoľko desiatok rokov zarobia minimálne zopár stoviek. Walkman, kazety či MP3 prehrávače už dnešným deťom a tínedžerom nič nehovoria. Avšak, deti 90. rokov s nimi vyrastali. Zaspomínaj si s nami aj ty.
Walkman
Keď si začal počúvať hudbu z nosiča na CD-čka, tak si bol najväčší frajer. CD-čka si si totiž nemusel púšťať len v prehrávači alebo v počítači doma, mohol si s obľúbenou hudbou vybehnúť aj von. Pamätáš si na walkman? Prvý vznikol ešte v roku 1979 a dali sa na ňom prehrávať kazety. To však už dnešné deti nepoznajú.

CD a DVD
Vieš, aký je medzi nimi rozdiel? CD slúžilo na uloženie audio záznamu do 80 minút alebo dát do 700 MB. DVD malo kapacitu od 4,7 GB, takže tam sme dokázali zmestiť oveľa viac, okrem fotiek či hudby aj dlhšie filmy. Kedysi sa dáta zálohovali do CD-čka, dnes už má porty na CD máloktorý notebook či počítač. Jednoducho, už nie sú dobrým zdrojom uchovania spomienok.

Kazety
Aj keď deti narodené na začiatku milénia ich zrejme už nepočúvali, lebo ich nahradili CD a DVD, kazety boli skvelou zásobárňou všelijakých rozprávok, ktoré si si mohol pustiť. Prvá kazeta sa začala vyrábať už v roku 1964 a možno neuveríš, ale produkujú sa aj v súčasnosti, aj keď už len obmedzene. Ku kazetám neodmysliteľne patrilo aj pero či ceruzka na ich pretáčanie.

MP3 a MP4 prehrávače
To boli časy, keď si mladí hudbu sťahovali v torrentoch a hádzali ju do „empétrojky“. Jej novšia verzia, MP4 umožňovala ukladať aj videá, takže sme si mohli k dobrej pesničke pustiť aj klip. Nad niečím takým dnes už Spotify deti len neveriacky krútia hlavami.

Pevná linka
Staršie ročníky možno ešte stále používajú pevnú linku. Kedysi sa oň delila celá rodina, ak ti niekto volal, keď si nebol doma, mal si smolu. Dnes má každý člen svoj vlastný mobil, ktorý nosí všade so sebou. Klasická pevná linka s plastovým kolieskom a dierkami, kde si musel čísla doslova vytočiť, už uvidíš len v starých filmoch a možno v nejakom múzeu starožitností.

Pogy
Pogy boli malé kartičky v tvare krúžku, ktoré sa naskladali na seba tvárou nadol. Potom sme túto kôpku rozrážali pomocou vyrážadiel, teda hrubších a ťažších pogov vyrobených z plastu. Keď sa nám podarilo ich otočiť obrázkom nahor, nechávali sme si ich. Tieto herné pomôcky dostali meno podľa ovocného džúsu POG, ktorého viečka sa pôvodne používali na hru.

Pokémon karty
Skutoční zberatelia ich odkladajú dodnes. Mnohé z nich majú dokonca veľkú hodnotu. Ako deti sme ich však zbierali a vymieňali v rámci zábavy. Kartovú hru prvýkrát vydali už v roku 1996 v Japonsku a od tej doby sa teší veľkej obľube po celom svete.

Vymienky
Toto si pamätajú vo väčšine prípadov len ženy. Ako malé dievčatká sme totiž mali kopec albumov plných týchto obrázkových papierikov, ktoré pochádzali z bločku na písanie. Medzi sebou sme si ich vymieňali. Najvzácnejšia bola vrchná časť, vyrobená z tvrdého výkresu s bohatšími a sýtejšími farbami. Tá, ktorá mala album plný vrchov, bola kráľovná.
Vymienky boli tiež kultovou záležitosťou (Zdroj: TikTok/mira_office_sk)
Nintendo
Herná konzola Nintendo vznikla už v roku 1889 v Japonsku a založil ju Fusadžiro Jamauči. Jeho pôvodným poslaním bolo vyrábať a predávať tradičné hracie karty, na výrobu videohier prešiel v 70. rokoch. Určite si pamätáš, ako si na ňom hral legendárneho Super Maria, išlo totiž najslávnejšiu a najpredávanejšiu hru na tejto konzole. Okrem toho si si mohol zahrať aj obľúbeného Pokémona či Legend of Zelda.

Autodráha na pol izby
Jedna z drahších hračiek, ktorú si každý chalan vo veku 6 až 14 rokov želal, aby ju dostal na Vianoce. A keď Ježiško skutočne priniesol túto obrovskú škatuľu s autodráhou pod stromček, bol najväčší frajer. Autodráhy sa predávajú vo vylepšených verziách aj dnes, no máloktorí chlapci sa z nej tešia tak ako naši rovesníci v detstve. Tie pôvodné dokázali zabrať aj polku izby.

Nokia 3310
Nokiu 3310 si nemusel nikdy používať, ale určite si o tejto ikone počul rôzne vtipy. Napríklad, že ak ti padne na zem, tak zdemoluje podlahu a zosype sa rovno celá budova. Aj keď ide iba o obrazný humor, Nokia bola skutočne ťažkým telefónom. Ak ti padla na nohu, nemohol si istú chvíľu ani chodiť. Na druhej strane, išlo však o veľmi odolný telefón, ktorý vydržal pád z desiateho poschodia a údajne veľká časť zariadenia prežila a bola funkčná aj po páde z lietadla. To by dnešné smartfóny len tak nedali.

Korunáčky
Deti, ktoré poznajú už len euro, si zrejme nevedia predstaviť, že by platili slovenskými korunami. Dnes už vymizli jedno aj dvojcentovky, ktoré sú podobné halierom, ktoré sa tiež časom prestali používať. Keď si mal päťstovku či tisíckorunáčku, bol si v podniku boháčom. Dnes takúto sumu ľahko necháš za jeden nákup potravín v obchode. Dobre si ich však pozri, v rôznych kvízoch často padajú otázky, aká podobizeň sa ukrývali na jednotlivých bankovkách či minciach.

Zdieľať na