#Zdá sa, že staroveký Egypt ukrýva ešte mnoho pokladov, ktoré čakajú na svoje objavenie. Jeden sa archeológom podarilo odhaliť len nedávno.
Náhodný historický objav
Výskumný tím pracovníkov z Egypta a Nemecka objavil hrobku starú 3900 rokov, ktorá slúžila ako pohrebná komora pre šľachtickú rodinu. Záhadná komnata je považovaná za jednu z najväčších hrobiek vyšších vrstiev a patrila významnému úradníkovi dvanástej dynastie, ktorý pôsobil v starovekej provincii Asyut v Hornom Egypte.
O náleze informoval portál Express, ktorý uvádza, že objavenie tohto miesta bola čistá náhoda. Hrobku totiž odhalili archeológovia pri rutinnom čistení. Podľa portálu LadBible toto miesto odkryli cez bočnú komoru, ktorú v minulosti blokovala kamenná stena.
Hrobka sa nachádzala vo vertikálnej šachte asi 14 metrov hlboko, priamo v hrobke Džefaihapiho I. Ten počas vlády Senusreta I. pôsobil ako tzv. nomarch, čiže správca, ktorý sa zodpovedal priamo faraónovi.
Žena z významného rodu
Výskumný tím pod vedením profesora Jocheho Kahla z Berlínskej univerzity odhalil, že sa na mieste nachádza rodinná pohrebná komora, v ktorej sú uložení príbuzní spomínaného správcu. Podarilo sa im tak vypátrať miesto posledného odpočinku egyptskej kňažky Idy, Džefaihapiho dcéry.
Okrem rakvy bohato zdobenej obrázkami sa na mieste našli aj texty, ktoré opisujú cestu zosnulého v posmrtnom živote či mnohé náboženské repliky známych textov.
Medzi ďalšie nálezy patrili napríklad aj drevené figúrky, dýka či rôzne faraónske znaky. Ďalšia truhla, ktorá sa na mieste našla, bola o čosi menšia a slúžila na skladovanie životne dôležitých orgánov kňažnej. V špeciálnych pohároch uchovali jej pečeň, slezinu, črevá či pľúca.
Príčina smrti neznáma
„Idin otec Džefaihapi I. sa tešil veľkej úcte, jeho hrobka tak zaujíma významnú úlohu v kultúrnej pamäti starovekého Egypta,“ uviedla univerzita pre portál LadBible. Hoci sa o zosnulej kňažke veľa nevie, teraz je evidentné, že pochádzala z vyššej vrstvy spoločnosti. Odborníci odhadujú, že v čase smrti mohla mať okolo 40 rokov – plánujú však pátrať, čo bolo príčinou jej odchodu na druhý svet.
Podľa univerzitných pracovníkov je viac než pravdepodobné, že miesto v minulosti vykradli lupiči, ktorí si z hrobky odniesli vzácne starožitnosti a Idino telo poškodili. Zdôraznili však, že veci objavené v hrobke majú hlavne veľký kultúrny význam. Predovšetkým zachované texty ponúknu vedcom nový pohľad na postavenie žien a odovzdávanie vedomostí v starovekom Egypte.
Zdieľať na