#Možno si už počul, že slávna lyžiarka Mikaela Shiffrinová si zvykne pred pretekmi, ale aj pri čakaní na výsledky dopriať krátky spánok. Nikdy nevynechá 9-hodinový nočný spánok, ale párminútové zdriemnutie počas dňa jej vraj dodá novú silu a energiu. O takzvanom „power nap“ sa už dlho vedú polemiky, ale najnovšie výskumy hrajú v jeho prospech.
Zlepšuje náladu, koncentráciu aj pamäť
Dlho sme počúvali názor, že spánok počas dňa je maximálne neefektívny. Vraj môže rozhodiť naše biologické hodiny natoľko, že máme problém ponoriť sa do ríše snov počas noci. Podľa najnovšieho výskumu to však nemusí byť pravda. Potrebné je však vedieť, kedy a v akom množstve je to pre človeka prospešné.
V spomenutom výskume sa vedci zamerali na čas, dĺžku a frekvenciu takéhoto krátkeho spánku s cieľom zvýšiť bdelosť a výkonnosť. Je pravda, že prehnaný denný spánok môže byť príčinou nekvalitného nočného odpočinku. Avšak, ak krátke zdriemnutie trvá 5 až 20 minút, na nasledujúce tri hodiny zlepšuje náladu, krátkodobú pamäť, bdelosť aj reakcie na podnety. Najviac sa tieto výhody prejavujú medzi 13. a 16. hodinou popoludní.

Učme sa od iných národov
Pravidelné krátke zdriemnutia z dlhodobého hľadiska znižuje riziko srdcových chorôb a zlepšuje duševné zdravie. Tím Harvardovej univerzity a Univerzity College London analyzoval údaje 350-tisíc ľudí, pričom potvrdil, že popoludňajšie zdriemnutie spomaľuje starnutie mozgu.
Pritom to nie je žiadna novinka, aj národy z oblasti Stredomoria, ako sú Gréci či Španieli, ale takisto aj Indovia majú „power nap“ zakódovaný vo svojej kultúre. Prirodzene prijímajú siestu a popoludňajšiemu spánku pripisujú liečivé účinky. Takisto veria, že takéto vypnutie počas pracovného dňa podporuje kreativitu a produktivitu zamestnancov.
Zdriemni si podľa NASA
NASA (Národný úrad pre letectvo a vesmír) začala ešte v roku 1995 skúmať efektívnosť krátkeho zdriemnutia na svojich vlastných pilotoch. V tom čase dokonca vznikol pojem „NASA šlofík“. Ide o krátky spánok, ktorý sa využíva na optimalizáciu pracovného výkonu.
Štúdia úradu odhalila, že ideálna dĺžka zdriemnutia je 26 minút. Vtedy piloti zaznamenali až 54 % zvýšenie bdelosti a 34 % zlepšenie výkonnosti. V takomto rozmedzí sa zároveň najviac obmedzí účinok tzv. zotrvačného spánku, ktorý vedie k pocitu omámenia, únavy a väčšej ospalosti.
Naopak, zlepšuje sa pamäť a kreativita, skracuje reakčný čas, prospieva to srdcu aj sústredenosti a vedie k nižšiemu krvnému tlaku. NASA dokonca uvádza extra tipy, ako zdriemnutie ešte viac „boostovať“:
- Snaž sa udržať spánok pod 30 minútami. Najlepšie na to je nastaviť si budík.
- Popoludňajšiu dávku kávy si daj bezprostredne pred zdriemnutím. Takto ti kofeín po zobudení poskytne extra dávku energie.
- Ak nemáš tichý, tmavý kútik s nižšou teplotou, použi masku na oči a štuple do uší, ktoré obmedzia rušivé zvuky a svetlo.

Slávni spáči: Einstein aj Ronaldo
Zdriemnutiu počas dňa sa nebránia ani slávne osobnosti histórie. Začnime Aristotelom, ktorý bol veľkým vyznávačom krátkeho „šlofíka“. Podobne si krátke pauzy počas dňa doprial aj Napoleon Bonaparte, ktorý nemal problém zaspať ani v blízkosti bojiska.
Britský premiér a jedna z najväčších osobností anglickej histórie, Winston Churchill, takisto veril, že krátky – približne 30-minútový spánok po obede mu dodá dostatok energie, aby sa dokázal sústrediť na ďalšiu prácu. Svojho každodenného zdriemnutia sa vraj držal zubami-nechtami aj počas najkrízovejších okamihov.
A ak niekto naozaj holdoval spánku, tak to bol Albert Einstein, nositeľ Nobelovej ceny za fyziku a autor teórie relativity. Cez noc si doprial 10 hodín odpočinku, no popoludní si opäť zvykol zdriemnuť vo svojom kresle. Mal však svojskú metódu, ako dĺžku spánku neprekročiť – v ruke zakaždým držal lyžicu. Keď sa mu pri driemotách vyšmykla z ruky a spadla na zem, vydala hlasný zvuk, ktorý ho zobudil ešte predtým, než by sa ponoril do hlbšej fázy spánku.
Zo súčasníkov sa krátkemu zdriemnutiu nebránia ani Benedict Cumberbatch, frontman skupiny Coldplay, Chris Martin, basketbalista Lebron James, geniálny futbalista Cristiano Ronaldo či pápež František.
Zdieľať na