Kto je Simon Leviev? Podvodník pripravil ženy o milióny vďaka zoznamke, stále behá po slobode

Podvodník z Tinderu Simon Leviev.

Kto je v skutočnosti Simon Leviev? (Zdroj: Instagram.com/simon_leviev_ofcl)

#Ako z filmu. Aj tak opisujú jeho obete svoju skúsenosť. Najprv prišla láska, potom strach a hnev, pričom ich obral o desiatky tisíc dolárov a spravodlivosti sa nedočkali. Kto je Simon Leviev, o ktorom sa dnes hovorí najmä v súvislosti s dokumentom z dielne Netflixu The Tinder Swindler, ktorý sa už niekoľko dní drží na prvej priečke v sledovanosti?

VIZITKA:

Skutočné meno: Shimon Yehuda Hayut
Dátum narodenia: 27. september 1990
Národnosť: izraelská
Fiktívne mená: Mordechai Nisim Tapiro, Michael Bilton, Avraham Levy, David Sharon
Charakteristika: Vyhľadával ženy na Tinderi a po získaní dôvery od nich vylákal peniaze.

Presvedčivý klamár

Najväčšiu pozornosť si prípad Shimona Hayuta získal vďaka dokumentu Tinder Swindler z dielne Netflixu. V ňom tri ženy postupne opísali, ako sa s Hayutom (v tom čase pod falošnou identitou Simona Levieva) zoznámili na Tinderi, kde sa prezentoval ako syn diamantového magnáta a mimoriadne bohatý človek. Úplná rozprávka, však? V niektorých prípadoch bol Hayut pre tieto ženy len blízkym priateľom, v iných vystupoval ako ich partner, čím si získal dôveru. Spočiatku naozaj nebolo o čom pochybovať, Hayut oklamané ženy brával do luxusných hotelov a reštaurácií, mal okolo seba celý tím vrátane ochrankára, neustále niekam lietal a nosil výhradne drahé značkové oblečenie.

Neskôr však začal rôznymi praktikami od obetí získavať peniaze – hovoril im napríklad, že má veľa nepriateľov, ktorí ho stopujú vďaka pohybom na účte, a tak potreboval kreditnú kartu svojej priateľky. Inokedy mu zasa kartu zablokovali a potreboval požičať. Sfalšoval tiež potvrdenia o tom, že peniaze vrátil na účet obetí, no žiadna suma sa im na účte nikdy neobjavila.


Dojem bohatého muža umocňoval fotografiami so slávnymi ľuďmi a zatiaľ čo niektoré z nich boli bohapustá lož, svoju skúsenosť nedávno zdieľal aj French Montana. „Neverím, že som stretol podvodníka z Tindru,“ napísal rapper a zdieľal ich spoločnú fotografiu. Neskôr zverejnil rovnakú fotografiu a v popise si z Hayuta robil žarty: „Ahojte, práve sme odišli z nemocnice. French Montana je opäť v poriadku, my sme opäť v poriadku, ale naši nepriatelia po nás idú. Prosím, rýchlo pošlite 50-tisíc. Prosím.“

Diamantový princ

Shimon Yehuda Hayut používal meno Simon Leviev, aby vytvoril dojem dôveryhodného prepojenia na izraelsko-ruského diamantového magnáta Leva Levieva, ktorému hovoria aj Diamantový kráľ. Hayut tvrdil, že je zakladateľom LLD Diamonds. Vygoogliť si spoločnosť trvá len pár sekúnd a všetko sa zdá byť v poriadku, no je to podvod. Lev Leviev má údajne 9 detí, o jednom vieme veľmi málo. Isté však je, že prezidentkou Leviev Group USA je Levievova dcéra Chagit Leviev Sofiev a jej manžel Greg Sofiev je CEO známej spoločnosti LLD Diamonds USA.

Pri hľadaní mien detí Leva Levieva by ste márne hľadali meno Simon. Je však známe, že Leviev svoje deti do biznisu aktívne zapája. Sám magnát sa k prípadu podvodníka Hayuta vyjadril pre portál Newsweek. „Súcitíme s jeho obeťami. Jeho podvod spôsobil zmätok aj o našej spoločnosti. Ničomu z toho, čo o LLD Diamonds tvrdil, by ste nemali veriť,“ tvrdí miliardár. Keď sa o podvode dozvedeli, sami údajne podali sťažnosť na izraelskú políciu a veria, že Hayut bude čeliť spravodlivosti.

Lev Leviev. (Zdroj: Wikimedia Commons/AlexSkipin)

Luxus pre jednu ženu platený ďalšími

Na svoje podvody Leviev používal systém známy ako pyramídová hra či Ponziho metóda. Pomenovaná je podľa talianskeho emigranta Carla Ponziho, ktorý v USA od investorov touto podvodnou praktikou vylákal asi 15 miliónov dolárov. V podstate však ide o sľub vysokého zisku, ktorý podvodník dáva investorovi v krátkej dobe, no výnosy nie sú tvorené reálnym ziskom, ale vyplácané z vkladov neskorších investorov. Hayut takto lákal peniaze od žien.

Na to, aby mohol ďalšej zo svojich obetí zaplatiť večeru v luxusnej reštaurácii a kúpiť si nové značkové oblečenie, si pýtal peniaze od niektorej z obetí, u ktorej si už získal dôveru. Tlak tvoril zvyčajne tým, že je v nebezpečenstve a keďže ženy, ktoré mu peniaze posielali, sa naozaj cítili ako partnerky bohatého muža, boli vystrašené. Podľa odhadov touto praktikou Hayut vylákal od obetí až 10 miliónov dolárov.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Simon Leviev (@simon__leviev__official_____)

Sedel aj vo väzení

Hayutova kriminálna minulosť svetu tiež nie je neznáma a okrem okrádania žien falšoval aj šeky a kradol. V Izraeli mal problém so zákonom už v roku 2011, keď ukradol šekovú knižku rodine, ktorej opatroval dieťa. Na súde sa však neukázal a z krajiny utiekol. Ďalšie obvinenie prišlo v roku 2012 a to z krádeže, falšovania šekov a tiež z toho, že nechal bez dozoru 5-ročné dieťa, ktoré opatroval. Zatknutý bol v roku 2015 vo Fínsku, kde si odsedel vo väzení tri roky. Vtedy už však za podvody na ženách, ktorých sa dopustil.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Simon Leviev OFF (@simon.leviev_off_)


Fínski policajti sa určite nestačili čudovať, keď uňho našli dva sfalšované izraelské pasy, tri sfalšované izraelské vodičské preukazy, dve sfalšované izraelské letové povolenia a päť sfalšovaných kreditných kariet American Express. Po prepustení často menil identitu a v žiadnej krajine sa nezdržal dlho, pričom okrádal ženy. Zatknutý bol v roku 2019 Interpolom v Grécku a v Izraeli bol odsúdený na 15 mesiacov väzenia, no kvôli koronavírusu ho prepustili už po piatich. Následne po začatí očkovania predstieral, že je zdravotník, aby sa k vakcíne dostal skôr. Hayut je stále hľadaný v Nórsku, Švédsku a v Británii.

Podvedené ženy prehovorili

O podvode sa hovorilo už po incidente vo Fínsku, no veľký špeciál vydali nórske noviny VG, s ktorými spolupracovali aj dve obete – Cecilie Schrøder Fjellhøy a Pernilla Sjoholm. Práve na ich základe vznikol dokument (od VG pochádza aj názov Tinder Swindler) a obe sa na jeho tvorbe svojimi príbehmi podieľali. Prípad Cecilie je z roku 2018 a Hayut ju pripravil spolu o 185-tisíc libier. Ako Cecilie spomínala aj v dokumente, keď zistila, o čo vlastne ide, mala samovraždené myšlienky. Založila a teraz vedie nadáciu action:reaction, ktorá podporuje obete podvodov.

Pernilla je podnikateľkou a s Hayutom sa na Tinderi zoznámila len niekoľko mesiacov po Cecilie. Po vyhrážkach Hayuta priamo konfrontovala. Pri zatknutí v Grécku polícii pomohla Ayleen Charlotte, ktorá bola s Hayutom „vo vzťahu“ 14 mesiacov. Vymyslela tiež plán, vďaka ktorému získala od Hayuta jeho luxusné oblečenie a predala ho za niekoľko tisíc dolárov, čo však stále nedokázalo pokryť všetky finančné prostriedky, ktoré mu poskytla.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Cecilie Fjellhøy (@cecilie_)

Na Tinderi si už neškrtne

Dokument z dielne Netflixu bol zverejnený 2. februára 2022 a na jeho základe sa začal príbeh šíriť neuveriteľnou rýchlosťou. Výsledkom je však aj to, že Hayut dostal na Tinderi ban a tak si už v aplikácii ani neškrtne. Podobne sa zachovali aj iné zoznamovacie aplikácie pod krídlami Match Group – ide tak napríklad o Match.com či Plenty of Fish. Aj v dokumente sme mohli vidieť, že Hayut je stále aktívny na sociálnych sieťach, najmä na Instagrame.

To však už nie je pravdou. Instagram si pravdepodobne kvôli enormnej pozornosti verejnosti a kompetentných vymazal. Ešte predtým však stihol na dokument The Tinder Swindler zareagovať, pričom sa poďakoval za podporu a povedal: „O svoj  pohľad na príbeh sa podelím v najbližších dňoch, keď nájdem najlepší a najviac rešpektujúci spôsob, ako to povedať. Dovtedy majte otvorenú myseľ aj srdce.“  


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: Hashtag.sk, newsweek.com, thesun.co.uk, the-sun.com, wikipedia.org, ladbible.com, desert.com, people.com, vg.no
Odporúčame