Kto je Sebastian Vettel? Ikona F1 po tejto sezóne ukončila kariéru, volali ho Baby Schumi

Sebastian Vettel

Sebastian Vettel je legendou Formuly 1 (Zdroj: Instagram/astonmartinf1)

#Milovaný skalnými fanúšikmi Formuly 1, ale aj tými, ktorí sa k nej vracajú sporadicky, alebo ju začali sledovať iba nedávno. Jeden z velikánov tohto športu však svojou poslednou jazdou na Veľkej cene Abú Zabí tento rok ukončil hviezdnu kariéru. Pomyselnú bodku jej dal presne 294 štartami vo veľkých cenách, z ktorých 53 bolo víťazných.

Štatisticky sa môže pochváliť aj viac ako 50 Pole Positions a 122 pódiovými umiestneniami, čo ho nepochybne zaraďuje medzi najväčšie mená v histórii F1. Zoznámte sa – toto je famózny a nezabudnuteľný Sebastian Vettel.

VIZITKA
Celé meno: Sebastian Vettel
Vek: 35 rokov
Dátum a miesto narodenia: 3. júl 1987, Heppenheim, Nemecko
Tím: Aston Martin Aramco Cognizant F1 Team
Charakteristika: štvornásobný šampión F1

Najmladší šampión a Schumacherov nástupca?

Faktom je, že sa v roku 2010 vo veku 23 rokov a 134 dní stal najmladším víťazom v F1. Tu sme však trochu predbehli časovú os, po ktorej sa k tomuto úspechu dostal. Začnime teda, ako tradične, detstvom. Jeho idolom bola už v mladosti ďalšia nezabudnuteľná ikona F1 Michael Schumacher, s ktorým sa ako malý chlapec i tínedžer niekoľkokrát stretol a ktorý ho zároveň na jeho pretekárskej ceste roky sprevádzal.

Schumacher bol akýmsi jeho mentorom, vzorom a priateľom v jednej osobe. Ich osudy boli už od Vettelovej mladosti silno prepletené; veď napokon, Michael ho považoval za svojho právoplatného nástupcu. Vettel si za to vyslúžil prezývku Baby Schumi. Obaja začali s pretekaním na motokárach, čo je typický odrazový mostík pre všetkých svetových pilotov.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Sebastian Vettel (@sebastianvettel)

Ani u Vettela to nebolo inak, pretože jeho kariéra, podobne ako tá Schumacherova, začala v nemeckom meste Kerpen. V motokárach sa angažoval celkovo osem rokov a ako na svojej stránke uvádza, všetko to začalo jazdením na záhrade.

Tak, ako bol Michael hrdinom pre Sebastiana, sa rovnako Sebastian stal hrdinom a vzorom pre Michaelovho syna, Micka Schumachera. Ten sa do kolotoča F1 dostal v roku 2021. Seb, ako ho priatelia a fanúšikovia volajú, si Micka vzal pod svoje ochranné krídla, čím dokázal, že vzťahy so Schumacherovcami sú pre neho skutočne životné. 

One Man Show v RedBulle

Jeho jazdu odjakživa charakterizovala veľká dávka sebavedomia, dravosť a rýchlosť. Nebál sa riskovať, no zároveň mal maximálne športové správanie na trati. Vettel je známy tým, že si aj napriek svetovým úspechom udržiava skromnosť a pokoru, ktorú u športovcov jeho formátu často nevídať. Paradoxom je, že v nižších súťažiach skoro vôbec nedominoval a len ťažko získal nejaký titul. Excelovať začal až vo Formule BMW, v rámci ktorej jeden ročník dokonca vyhral a v ďalšom skončil na druhom mieste.

Vodu na mlyn získal vo svojej kariére až v F1, kde využil šancu práve v stajni BMW Sauber F1 Team. Dalo by sa povedať, že Vettel je skutočne kráľom prekvapivých momentov. Do pamäti formulových funkcionárov v BMW sa dostal hneď po debute vo voľnom tréningu, pričom jeden z nich vyhral. „Legitímnu“ sedačku však dostal až v Scuderii Toro Rosso, odkiaľ sa o rok prebojoval do sesterského áčkového tímu RedBull Racing.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kto je Roger Federer? Legendárny tenista ukončil dvadsaťštyriročnú kariéru turnajom v Londýne

Kauza Multi21

Vôbec prvé víťazstvo prišlo až na VC Talianska v roku 2008. Takto v RedBulle začala Vettelova jazda snov vyznačujúca sa absolútnou dominanciou na trati, kde porážal nielen súperov, ale aj tímového kolegu, Marka Webbera. S ním sa spája aj takzvaná kauza Multi21 z roku 2013.

Starší fanúšikovia si určite pamätajú tento kuriózny, ba tak trochu nelogický moment z Vettelovej strany – ak si ho predsa len nepamätáš, v skvelom životopisnom špeciáli o Vettelovi od komentátora Števa Eiseleho a pretekára Josefa Krála na kanáli EisKing TV si ho môžeš pripomenúť – kedy Vettel neuposlúchol pokyny tímu a z druhej pozície predbehol Webbera tak, že mu jednoducho takmer pred cieľom vyfúkol víťazstvo.

Vettel sa vyjadril, že si Webber víťazstvo údajne nezaslúžil, a preto ho jednoducho predbehol. Za svoje činy a slová sa neskôr ospravedlnil, avšak napätá atmosféra medzi jazdcami pretrvával aj naďalej. V rokoch 2010 – 2014 získal s RedBullom dokopy štyri tituly po sebe, čo bolo senzačné nielen pre tím, ale aj pre samotného pretekára.

Potvrdil tým absolútnu suverenitu, sebavedomie a neporaziteľnosť v šampionáte. Nielen priaznivcom motošportu utkvelo jeho vôbec prvé víťazstvo v šampionáte, ktoré bolo napínavé až do posledných momentov. Z tímovej vysielačky sa ozvalo nezabudnuteľné: „Du bist Weltmeister!“, na čo Vettel ďakoval s plačom vo víre extrémnych emócií.

Okradli nás o preteky! 

Po výhre v štyroch šampionátoch však prišiel v kariére nemeckého pilota menší útlm. Vettel sa snažil v roku 2015 chytiť nový dych. Dokonca stal tretím jazdcom v histórii F1, ktorý vyhral majstrovský titul napriek tomu, že sa až do posledných pretekov sezóny nikdy nedostal na vrchol rebríčka.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Scuderia Ferrari (@scuderiaferrari)

Sezóna 2014 sa mu príliš nevydarila, pretože skončil len na piatom mieste, čo predstavovalo na šampióna jeho úrovne pomerne slabý výkon. Zmluvu preto podpísal so Scuderiou Ferrari, v ktorej sa od neho očakával nový triumf. V talianskej stajni zotrval až do roku 2020. Vo Ferrari však tituly obhájiť aj napriek veľkým snahám nedokázal a najlepšie miesto, ktoré zvládol s tímom z Maranella v šampionáte obhájiť, bola druhá priečka.

Pôsobením vo Ferrari však svojím spôsobom o čosi vyzrel. A to aj napriek všetkým peripetiám. Hoci sa považuje za férového pilota, ani tu sa nevyhol niekoľkým kontroverzným situáciám. Jedným z takýchto pamätných a neslávnych momentov bola výmena tabuliek v roku 2019 na konci VC Kanady.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kto je Mark Zuckerberg? Milovaný aj nenávidený, ako sa podarilo mladíkovi založiť sociálnu sieť Facebook

Vettel dostal päťsekundový trest za vytlačenie súpera a nebezpečný návrat na trať, keď si „skrátil“ cestu mimo trate cez trávu. Druhému jazdcovi, Lewisovi Hamiltonovi, pritom vošiel rovno do stopy a na mieste ho „zavrel“. Stačili milimetre či sekundy a oba monoposty by sa boli celkom zrazili. Brit napokon v Kanade vyhral, čo Vettela naštvalo. Skonštatoval, že Ferrari bolo okradnuté o výhru v pretekoch“, a tak premenil tabule s označením poradia na pódiu pred monopostami.

Sebe nadelil P1 a Hamiltonovi P2. Nuž, ani velikán ako Vettel sa nevyhol takýmto (ne)športovým divadielkam a ako to býva, rozdelil expertov a fanúšikov na dva tábory. Jedni hovorili, že pravdu má on, iní zas, že Hamilton. Či je to tak alebo onak, tento moment bude jednoznačne patriť k jedným z najpamätnejších v F1.

Všetci sú fanúšikmi Ferrari

Rivalita dnes už 35-ročného Nemca s Lewisom Hamiltonom sa po prestupe do tímu vzpínajúceho sa koňa zintenzívnila. Nepomohol tomu ani príchod mladučkého Charlesa Leclerca, z ktorého sa postupne stala tímová jednotka. Vettel tak usúdil, že sa pravdepodobne potrebuje posunúť do tímu, ktorý síce nie je až taký kvalitný, no poskytne mu príležitosť na nové výzvy.

Cesty s Ferrari sa nadobro rozišli, no hlboko vo vnútri ostal ich fanúšikom. Veď napokon, ako sám v jednom z rozhovorov povedal: „Každý je fanúšikom Ferrari. A aj keď nie je fanúšikom Ferrari, aj tak je fanúšikom Ferrari.“ Aston Martin sa v roku 2021 stal jeho ďalšou a zároveň poslednou zastávkou na šialenej a krásnej ceste vo svete kráľovnej motošportu.

Okrem toho, že má Vettel povesť jedného z najlepších vo Formule 1, dokázal do tímu priniesť množstvo skúseností a cenných rád. V roku 2021 v Azerbajdžane sme ho mohli vidieť na pódiu, kde obsadil skvelé druhé miesto a všetkým tak ukázal, že do starého železa rozhodne nepatrí. Začiatkom sezóny 2022 však prišlo to, čo všetci vo formulovom svete tušili, no nechceli si to ani potichu priznať. Seb oznámil koniec kariéry.

Fakty, ktoré ťa zaujmú

Má brata a dve staršie sestry. Sám je veľký fanúšikom dobrej hudby, obľubuje najmä Michaela Jacksona a The Beatles. Paul McCartney mu dokonca podaroval gitaru s osobným venovaním. Záľubou je preňho okrem pretekania aj jazdenie na bicykli a oprava motoriek. Vyjadril sa, že jeho život formovali traja Michaelovia – Jackson, Schumacher a Jordan. Spamäti vie na posedenie vymenovať všetkých majstrov sveta v F1

Vettel sa vraj od mala túžil stať spevákom, no nevedel spievať, tak presedlal na pretekanie; a to sa mu naozaj vyplatilo. Je držiteľom niekoľkých rekordov v efjednotke, niektoré sú o čosi bizarnejšie než tie ostatné. Na konte má napríklad rekord za najrýchlejšiu pokutu v F1, keď po deviatich sekundách po výjazde z boxov dostal trest a 1000 dolárov za to, že prekročil rýchlosť. Taktiež drží rekord za výhru v deviatich po sebe idúcich veľkých cenách.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Aston Martin Aramco Cognizant (@astonmartinf1)

Každý jeden z monopostov, v ktorom v F1 jazdil, pomenoval ženským menom s nejakým prívlastkom. Medzi najzaujímavejšie patrili napríklad Hungry Heidi, Kinky Kylie, Randy Mandy či Kate’s Dirty Sister. Vettel si týmto s monopostami vytváral citový vzťah a doslova sa s nimi vedel na trati zžiť. „Rovnako ako loď, aj auto by malo byť pomenované po dievčati, pretože je to sexi. Moje pôvodné auto (monopost) sa volalo Kate. Potom sa však rozbilo na úvodných pretekoch v Austrálii. Tento monopost sme teda nazvali Kate’s Dirty Sister, pretože je agresívnejší a rýchlejší,“ vyjadril sa v jednom z rozhovorov.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kto je Mária Švarbová? Pôvodne študovala architektúru, dnes vystavuje fotografie po celom svete a oslovil ju aj Apple

Ešte donedávna nemal sociálne siete. Instagram si založil len preto, aby oznámil koniec svojej kariéry. Momentálne žije v súkromí s manželkou Hannou a troma deťmi vo Švajčiarsku. O svojom osobnom živote prezrádza len minimum. Jeho priaznivcov dozaista zaujíma, kam povedú jeho kroky po ukončení  angažmánu v F1. 

Filantrop a ekológ

Sebastian má veľa obdivovateľov aj vďaka jeho nenáročnej a vtipnej povahe. Hoci patrí k najbohatším pilotom na planéte, denne dokazuje, že je rovnaký človek ako všetci ostatní. Navyše, veľa prispieva na charitu a dokonca upratuje odpadky po neporiadnych fanúšikoch na tribúnach. Takto ponúkol pomoc napríklad počas Veľkej ceny Británie v roku 2021. Spolupracoval aj s deťmi v Rakúsku na výstavbe hotela pre včely.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Sebastian Vettel (@sebastianvettel)

Aktívne sa zaujíma o ľudské práva a ekológiu a často nosí tričká s rôznymi nápismi podnecujúcimi k dobročinnosti či aktivizmu. Neraz kritizoval spôsob, akým sú preteky naplánované. Uviedol, že tie, ktoré sú geograficky blízko seba, by sa mali konať počas po sebe nasledujúcich víkendov, aby sa znížili emisie. V jeho kampaniach nezabúda ani na ženy, pre ktoré napríklad počas Veľkej ceny Saudskej Arábie v roku 2021 usporiadal aj motokárové podujatie.

A čo bude hviezda F1 robiť ďalej? V jednom z nedávnych rozhovorov spomenul, že by sa rád viac venoval rodine a doprial si trochu pokoja. Koniec jeho kariéry predstavuje aj koniec jednej veľkej éry legendárneho jazdca, ktorý si podmanil srdce sledovateľov motošportu. Jeho odchod z F1 je stále čerstvý a pre mnohých aj smutný a zdrvujúci.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa FORMULA 1® (@f1)

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa FORMULA 1® (@f1)

Bude ti Sebastian Vettel v F1 chýbať?


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: sebastianvettel.de, EisKing TV, hotcars.com, f1.com, hashtag.sk
Odporúčame