Kto je Roger Federer? Legendárny tenista ukončil dvadsaťštyriročnú kariéru turnajom v Londýne

Roger Federer

Švajčiarsky tenista, ktorý je držiteľom až dvadsiatich grandslamových titulov, ukončil profesionálnu kariéru (Zdroj: commons.wikimedia.org/Carine06)

#Švajčiarsky tenista je držiteľom dvadsiatich grandslamových titulov, celkovo vyhral 103 turnajov najvyššej úrovne. 23. septembra odohral na londýnskom turnaji Laver Cup posledný zápas svojej kariéry.

VIZITKA

Celé meno: Roger Federer
Dátum narodenia:
8. august 1981
Charakteristika:
profesionálny tenista
Úspechy:
103 víťazných titulov, z toho 20 grandslamových

Emotívna rozlúčka

Roger Federer sa so svojou kariérou rozlúčil štvorhrou, v ktorej nastúpil po boku kamaráta a azda svojho najväčšieho rivala zároveň, Španiela Rafaela Nadala. Ako uvádza The Washington Post, turnaj, doprevádzaný nadšenými ováciami divákov, bol aj vďaka dvom veľkým menám takmer exhibíciou, no oba tímy hrali naplno. Federer napokon svoju kariéru výhrou neukončil, tá pripadla dvojici Frances Tiafoe a Jack Sock. Výsledok zápasu však dôležitý nebol. Federer, hlavná hviezda zápasu, sa na konci neubránil slzám.

„Bol to úžasný deň, hovoril som ostatným, že som šťastný, že nesmútim. Je skvelý pocit tu byť, naposledy si zaviazať šnúrky na topánkach. Všetko to bolo naposledy…Chcel som, aby to bola oslava. Bola to úžasná cesta a celé by som si to zopakoval znova,“ povedal po zápase.

Emóciám sa neubránil ani Nadal. „spolu s Rogerom odchádza aj dôležitá časť môjho života,“ povedal. Federer koniec profesionálnej kariéry potvrdil približne týždeň pred záverečným turnajom. Ako hlavný dôvod uviedol zranenia a následné operácie, ktoré musel v posledných rokoch podstúpiť.

Doma aj na poštovej známke

Rogerer Federer sa narodil vo švajčiarskom meste Bazilej. Keďže jeho matka pochádza z Južnej Afriky, má dvojité občianstvo, švajčiarske a juhoafrické. Svoj prvý tenisový zápas odohral v roku 1996 a jeho prvým úspechom bolo víťazstvo v dvojhre chlapcov na Wimbledone, ktoré prišlo o dva roky neskôr.

Počas kariéry bol jeho najväčším rivalom práve Rafael Nadal. Dvojica proti sebe odohrala 40 zápasov, z ktorých dvadsaťštyri vyhral Federer. Väčšinou išlo o zápasy vo finále turnajov, medzi nimi bol aj doteraz najdlhší zápas v grandslamovom finále. Popularite sa teší po celom svete a je považovaný za jedného z najlepších tenistov vôbec. V rodnej krajine sa stal prvým žijúcim obyvateľom, ktorý sa objavil na poštovej známke.

Podpora celej rodiny

Roger Federer sa so svojou aktuálnou manželkou zoznámil na Olympiáde v Sydney v roku 2000. Mirka Vavrinec taktiež reprezentovala Švajčiarsko, kde žila od svojich dvoch rokov. Pôvodom je však z Československa, narodila sa v Bojniciach. Jej pprofesionálnu kariéru ukončilo zranenie v roku 2002. Od tej doby sa venuje postu PR manažérky svojho manžela. Roger Federer má s Mirkou štyri deti, dve dcéry – dvojičky a dvoch synov, ktorí sú takisto dvojčatami.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk, washingtonpost.com
Odporúčame