Kto je Brendan Fraser? Aktuálny držiteľ Oscara bol kedysi miláčikom Hollywoodu, ten sa mu však obrátil chrbtom!

Brendan Fraser

Brendan Fraser sa po 30 rokoch kariéry dočkal Oscara (Zdroj: Wikimedia Commons/Neil Grabowsky)

#Hoci súčasnej generácii mladých jeho meno veľa nehovorí, medzi mileniánmi malo svoj cveng. Brendan Fraser totiž patril medzi vychytených hollywoodskych hercov. Svetu sa pripomenul počas ostatnej oscarovej noci, keď si prevzal prestížne ocenenie za hlavnú rolu vo filme Veľryba. Prečo sme o ňom dlho nepočuli a čo opäť naštartovalo jeho kariéru?

VIZITKA
Meno a priezvisko:
Brendan James Fraser
Dátum a miesto narodenia: 3. december 1968, Indianapolis, USA
Charakteristika: herec
Najznámejšie filmy: Veľryba, Školské putá, Rockeri, George, kráľ džungle, Príchod z minulosti, Zmluva s diablom, Múmia, Múmia sa vracia

Zlákal ho Hollywood

Brendan sa narodil v meste Indianapolis ako najmladší zo štyroch chlapcov. Rodičia boli síce pôvodom Kanaďania, avšak otec sa ako bývalý novinár zamestnal na úrade pre zahraničné vzťahy a turizmus, často sa teda sťahovali. Žili v kanadskej Ottawe, v kalifornskej Eureke, Seattli, Washingtone, ale na istý čas zakotvili aj v Holandsku a Švajčiarsku.

Brendanova rodina má nielen írske, kanadsko-francúzske, škótske, nemecké, ale dokonca aj české korene. Herec je dodnes držiteľom dvojitého kanadsko-amerického občianstva.

Fraser navštevoval súkromnú internátnu školu v Toronte, počas prázdnin v Londýne si však zahral vo svojej prvej divadelnej hre – a práve tu sa zrodila jeho láska k herectvu. V roku 1990 preto absolvoval umeleckú školu v Seattli a prvé divadelné skúsenosti získal na hereckej škole v New Yorku. V štúdiu chcel síce pokračovať, ale osud ho medzitým zavial do Hollywoodu. Svet filmu ho uchvátil natoľko, že sa rozhodol zostať a venovať sa svojej hereckej kariére.

Zlaté deväťdesiate roky

Prvýkrát na seba výraznejšie upozornil v snímke School Ties (Školské putá) z roku 1992. Stvárnil tu postavu nádejného športovca Davida Greena, ktorý sa dostal na prestížnu strednú školu, no musel tajiť svoj židovský pôvod. Spolu s ním si vo filme zahrali aj Matt Damon či Chris O´Donnell.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Fashion trendy na jar a leto: Vyberieš si farebný grunge alebo to dáš na Wednesday?

V tom istom roku si návštevníkov kín získal aj úlohou pravekého chlapca, ktorého kamaráti Stoney a Dave objavia zamrznutého v kuse ľadu, prebudia k životu v 20. storočí a dajú mu meno Link. Študentská „oddychovka“ Encino Man (Chlapec z praveku) zarobila zhruba 40 miliónov amerických dolárov.

V poslednej dekáde milénia mu divácku priazeň vyniesli aj filmy Rockeri (Airheads, 1994), George, kráľ džungle (1997) ako komediálny remake animovaného filmu Tarzan zo 60. rokov, Príchod z minulosti (1999) či Zmluva s diablom (2000), kde si zahral spolu s modelkou a herečkou Elizabeth Hurley.

Ten, čo bojuje s múmiami

Na prelome milénií sa Brendan zaradil medzi najlepšie platených hercov Hollywoodu. V tom čase zarábal 10 až 15 miliónov amerických dolárov za jednu snímku. Status miláčika filmovej mekky potvrdil Fraser aj blockbusterom Múmia, ktorý prišiel do kín v roku 1999.

Zhostil sa v ňom roly odvážneho a sympatického dobrodruha Ricka O´Connella, ktorý s trochu uletenou archeologičkou Evelyn (Rachel Weisz) a jej bratom hľadá bájne egyptské mesto. Natrafí pritom na prekliatu múmiu, ktorú sa Evelyn podarí oživiť a zarobiť tak na poriadny problém nielen samotnej výprave, ale aj celému svetu.

Brendan pristúpil aj na pokračovanie, takže o dva roky vznikla rovnako úspešná snímka Múmia sa vracia. Avšak, tretia Múmia s podtitulom Hrob dračieho cisára, ktorá prišla do kín v roku 2008, už toľké ovácie nezožala. Už v tom čase totiž vyplával na povrch škandál. A jeho ústrednou postavou, či skôr obeťou, bol Brendan Fraser.

Sexuálne zneužívanie v Hollywoode

Paradoxne, nebol v tom alkohol, drogové orgie, herecké maniere či nebodaj stret so zákonom. Brendan otvoril pomyselnú Pandorinu skrinku, keď priznal, že ho sexuálne obťažovali. Priamo pritom obvinil vtedajšieho prezidenta Asociácie zahraničnej tlače v Hollywoode, Phillipa Berka.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ Uhádni zabudnuté povolania: Budeš sa chytať za hlavu, toto ľudia naozaj robili!

V tom čase filmový priemysel nielenže nepoznal hnutie #MeeToo (o sexuálnych „službách“ ako odmene za vychytené roly sa hovorilo možno len v kuloároch), ale už vôbec sa táto téma neriešila súvislosti s mužmi. Verejne priznať túto skutočnosť bola teda poriadne silná káva.

Brendan v skutočnosti zverejnil len zlomok z toho, čo sa podľa jeho slov pri stretnutiach s Phillipom Berkom odohrávalo. Až neskôr priznal, že okrem hladenia zadku a štípancov mali pokusy prezidenta hollywoodskej asociácie ešte intímnejší a zvrhlejší charakter. Brendan ich však nelíčil do detailov hlavne kvôli tomu, že sa obával straty vlastnej dôstojnosti a verejného poníženia.

Na čiernej listine

Dovolil si, čo si dovoliť nemal. Hoci jeho zástupcovia žiadali asociáciu aspoň o písomné ospravedlnenie, Berk odmietal priznať vinu a Brendanove vyhlásenia označil za „úplný výmysel“. Nenávisť síce nikto navonok neprejavoval, ale Fraser ju pociťoval veľmi intenzívne.

Nielenže neprichádzali nové filmové ponuky, prestal tiež dostávať pozvánky na hollywoodske večierky či ceremónie. „To ticho bolo ohlušujúce,“ priznal v interview pre magazín GQ v roku 2018. S upadajúcou kariérou mu skrachovalo aj manželstvo, Brendan sa utápal v depresii a spadol do nepreniknuteľnej tmy.

Zo sveta filmu sa, samozrejme, nevytratil úplne. Z pracovného hľadiska však neplával, skôr sa topil medzi slabými filmami a ešte slabšími seriálmi. Jeho meno sa spájalo s postavami, na ktoré diváci zabudli v okamihu, keď naskočili záverečné titulky. Takmer desať rokov žil hlavne pre svojich troch synov, najmä však pre Griffina, ktorému diagnostikovali autizmus.

Oscarová noc pre Veľrybu

Avšak šanca, že sa opäť dostane k výživnejším projektom, bola dlhé roky v nedohľadne. Záblesk nádeje prišiel so seriálom Doom Patrol, ktorý v roku 2019 uviedla stanica HBO Max. Brendan v ňom prepožičal hlas neohrabanému robotovi s mozgom zosnulého pretekára Cliffa Steelea. Keďže väčšiu časť jeho „hereckého výkonu“ tvorí voice-over, mohli vyniknúť jeho ďalšie kvality – Fraser vďaka Robot Manovi ukázal, že je viac než len známa tvár.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Alexandra stážovala u prezidentky: Už to nebol len projekt do školy, mala som skutočnú zodpovednosť za svoju prácu

Táto rola údajne viedla aj k Fraserovmu obsadeniu do pripravovaného filmu Killers of the Flower Moon, ktorý režíruje Martin Scorsese a v ktorom sa objaví spolu s Leonardom DiCapriom. Obrovský zlom v kariére však prišiel so snímkou Veľryba, za ktorú si odniesol vytúženú zlatú sošku.

V ďakovnej reči počas slávnostného odovzdávania cien Brendan priznal, že veľa vecí k nemu neprichádzalo ľahko. „Cítil som sa ako potápač počas expedície na dne oceánu, kde mi kyslík dodávali dôležití ľudia v mojom živote, najmä synovia Holden, Leland a Griffin,“ vyznal sa dojatý herec.

Všetci sme len ľudia

Ako bude jeho herecká kariéra pokračovať ďalej, ukáže len čas. Fraser však všetky zákazky i úspechy berie s triezvym nadhľadom. Lebo nikdy nezabudne na to, ako sa cíti človek, ktorý je úplne na dne. Ako hovorí: „Chcem, aby (ľudia) vedeli, že ak si ma z akéhokoľvek špeciálneho dôvodu vážia, alebo ma obdivujú, je to preto, že sa mi stalo to, čo sa môže stať komukoľvek z nás. My všetci sme totiž len… ľudia.“

Máš rád filmy s Brendanom Fraserom?


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, csfd.sk, gq.com, ew.com, stylecaster.com, wikipedia.org
Odporúčame