Kto je MacKenzie Scott? Nepotrebuje sociálne siete a aj tak je považovaná za najvplyvnejšiu ženu sveta

MacKenzie Scott

MacKenzie pomáhala svojmu exmanželovi Jeffovi Bezosovi založiť Amazon (Zdroj: Instagram/mackenziescott2020)

#Ak si nikdy doteraz o MacKenzie Scott nepočul, netráp sa. Jej meno sa neprepiera v médiách tak často ako mená influencerov, hercov či iných celebrít. Napriek tomu vedz, že sa ju oplatí poznať. Podľa viacerých rebríčkov totiž ide o najvplyvnejšiu ženu sveta. Čo všetko o nej vieme?

VIZITKA
Celé meno: MacKenzie Scott Tuttle
Dátum a miesto narodenia: 7. apríl 1970, San Francisco, Spojené štáty
Vzdelanie: Princetonská univerzita
Charakteristika: filantropka, spisovateľka, bývalá manželka miliardára Jeffa Bezosa, spoluzakladateľka firmy Amazon

Prvú knihu napísala v detskom veku

MacKenzie Scott sa narodila 7. apríla 1970 v San Franciscu. Počítaš správne, čoskoro bude oslovovať 53. narodeniny. Už ako malá vynikala pozoruhodným talentom na písanie. Mala iba šesť rokov, keď napísala svoju prvú knihu s názvom The Book Worm – dielko, ktoré malo 146 strán. Nanešťastie, prvotinu malej školáčky zničili povodne.

Láska ku knihám a písaniu jej zostala. Vynikala však aj genialitou. Internátnu školu Hotchkiss absolvovala údajne o rok skôr ako jej rovesníci. V roku 1992 získala bakalársky titul z angličtiny na Princetonskej univerzite.

Pozoruhodné je, že študovala u nositeľky Nobelovej ceny za literatúru Toni Morrisonovej. Tá MacKenzie, vtedy ešte s priezviskom Tuttle, opísala ako jednu z najlepších študentov, akých kedy mala na hodinách tvorivého písania. Toni Morrisonová neskôr MacKenzie spojila s Amandou „Binky“ Urban, slávnou literárnou agentkou.

Osudové manželstvo

Osudovým mužom sa pre MacKenzie stal Jeff Bezos. Stretla sa s ním v roku 1992, keď obaja pracovali na rovnakom mieste. Ich láska bola zrejme silná, pretože im stačil rok na to, aby sa zaľúbili a zobrali. Od tohto momentu vystupovala na verejnosti ako MacKenzie Bezos.

Túžba po vlastnom biznise bola silná. V roku 1994 dali obaja výpoveď a presťahovali sa do Seattlu, aby založili známu spoločnosť Amazon. V tom čase bol ešte koncipovaný ako online kníhkupectvo. Doslova a do písmena môžeme povedať, že podnikali z garáže svojho nového domova. Neraz priznali, že skúsenosti s podnikaním mali takmer nulové. Zatiaľ čo MacKenzie šoférovala dodávku do Seattlu, Jeff v aute písal biznisplán pre Amazon.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kto je Zea Ferencová? Známa a talentovaná kráska si zmenila meno, žiari v seriáli Iveta

Keď rozbiehali tento kolos, MacKenzie sa pre Jeffa stala plnohodnotnou posilou. Pracovala na mene spoločnosti, obchodnom pláne, účtoch a odosielaní prvých objednávok. Pozície vo firme prakticky neexistovali a každý robil všetko. Toto obdobie však trvalo iba do roku 1996, keď si MacKenzie uvedomila, že jej snom je niečo iné.

Knihomoľka a literárny talent

Ak by ste si niekedy chceli prečítať diela, ktoré boli označované ako „kniha roka“, iste by ste narazili aj na diela tejto húževnatej ženy. Je autorkou dvoch uznávaných románov.

Prvým je Testovanie Luthera Albrighta, pričom román v roku 2005 Los Angeles Times vyhlásili za knihu roka. Autorka za svoje dielo navyše získala prestížne ocenenie American Book Award. Niektorí túto knihu označujú dokonca ako raritu. Ako uvádza aj forbes.cz, román písala neuveriteľných 10 rokov. Jej druhým dielom je Traps, vydaný o osem rokov neskôr, predaj knihy však nesplnil očakávania.

Ako sa stala jednou z najbohatších žien sveta

Mackenzie sa zamerala na svoju rodinu a literatúru, ktorú milovala. Medzitým porodila troch chlapcov. Rodina s priezviskom Bezos sa však rozrástla aj o dievča, ktoré si adoptovali z Číny. Zatiaľ čo biznis raketovo rástol a dosahoval miliardové hodnoty, ich vzťah s Jeffom sa však ochladil natoľko, že po 25 rokoch spoločného života nasledoval rozvod.

Nepredchádzalo tomu žiadne veľké haló, ako to stáva v prípade bohatých a známych ľudí. Svoj rozvod zvládli bez verejného osočovania a štipľavých odkazov, a to aj napriek tomu, že médiá a bulvárni novinári túžili urobiť z tohto rozchodu senzáciu.

V záverečnej fáze rozvodu oznámil Jeff Bezos – mimochodom najbohatší muž planéty – aj vyrovnanie, na ktoré všetci čakali. Uviedol, že na MacKenzie prevedie 25 % podiel Amazonu. Na mieste je otázka, či je to dosť, ak sa na rozbehnutí Amazonu podieľala rovnako usilovane ako jej manžel.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kto je Mikaela Shiffrinová? Najväčšia súperka Petry Vlhovej zvládala v 11 rokoch to, čo sa učili dospelí lyžiari

Mackenzie je pripravená pomáhať

MacKenzie však na verejnosti nevystupuje ako šťastne rozvedená miliardárka, ktorá rozdáva rozhovory a berie spoločenské akcie útokom. Svoje súkromie si stráži a skúpa je aj na poskytovanie rozhovorov. Na Instagrame má profil s jednou jedinou fotkou a necelých 40-tisíc sledovateľov, na Twitteri je ich počet okolo 200-tisíc. Život Mackenzie Scott je (opäť) zahalený malým rúškom tajomstva.

Hoci súkromie si striktne stráži, na verejnosť prenikli informácie, že v roku 2021 sa opäť vydala a jej partnerom sa stal vysokoškolský vedecký pedagóg Dan Jewett. V roku 2022 však aj toto manželstvo skončilo rozvodom.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa MacKenzie Scott (@mackenziescott2020)


Isté však je, že MacKenzie je pripravená pomáhať na všetkých frontoch. Podpísala takzvané Giving Pledge. V ňom sa zaviazala, že polovicu svojho majetku daruje tým, ktorí peniaze viac potrebujú ako ona. Ako uvádza vogue.com, MacKenzie sa nechala počuť: „Mám neúmerné množstvo peňazí, ktoré môžem a chcem zdieľať.“

Dary miliardárskej filantropky sa od roku 2019 vyšplhali na viac ako 14 miliárd dolárov, ktoré putovali do rúk približne 1600 neziskovým organizáciám. Zaujímavé je aj jej vyhlásenie, že je odhodlaná vrátiť väčšinu svojho bohatstva späť spoločnosti, ktorá ho pomohla vytvoriť.  


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, forbes.cz, vogue.com, nytimes.com
Odporúčame