Kto bol Ladislav Hudec? Talentovaný slovenský architekt, bez ktorého by Šanghaj vyzeral úplne inak

Ladislav Hudec

Ladislav Hudec (Zdroj: Instagram/Obystrickomnamesti)

#Ladislav Hudec bol svetobežník, architekt, najvýznamnejší Slovák v Šanghaji i otec šanghajských mrakodrapov. Jeho stavby pozná celý svet a na konto si počas svojej kariéry pripísal viac ako 400 projektov. Mnohé z nich sú dokonca zapísané v zozname kultúrnych pamiatok Shanghai Excellent Historical Building. Prečo sa mu dostalo takej pocty v cudzine a nie v jeho rodnej krajine? Ak ťa nudia seriózne výklady z kníh a chceš spoznať dôležité mená histórie cez odľahčenú optiku, čítaj ďalej.

VIZITKA:

Celé meno: Ladislav Eduard Hudec
Dátum a miesto narodenia: 8. január 1893, Banská Bystrica
Charakteristika: architekt, otec šanghajských mrakodrapov, cestovateľ, svetobežník
Najvýznamnejšia stavba: Park Hotel, Šanghaj
Dátum a miesto úmrtia: 26. október 1958, Berkeley, USA

Aký otec, taký syn

Banskobystričan Ladislav sa narodil manželom Pavlíne a Jurajovi. Po ňom mali ešte ďalších päť detí. Vášeň pre umenie staviteľstva zdedil po svojom otcovi a kresliť sa učil u známeho maliara Dominika Skuteckého. Napriek tomu, že sa zaujímal aj o teológiu, rozhodol sa pre štúdium architektúry, ktoré úspešne absolvoval na univerzite v Budapešti.

Už počas študentských čias sa mu podaril prvý veľký úspech. Podľa jeho návrhu bola postavená kaplnka v obci Vyhne. Ide o jedinú stavbu tohto architekta, ktorá sa nachádza na Slovensku. Pyšný bol on i celá rodina, no radosť im o pár dní prekazila prvá svetová vojna.

Musel narukovať

Po vojenskom výcviku išiel na front ako dôstojník. V roku 1916 ho zajali, no pri presune do zajateckého tábora sa mu podarilo utiecť do Číny. Tu prichádzame k objasneniu situácie, prečo mal na Slovensko tak ťažké srdce. Pri spomínanom úteku natrafil on a ďalší väzni na jednotku Slovákov, ktorí na nich začali strieľať a niekoľkých aj zabili. Ladislava to zasiahlo natoľko, že sa k svojej domovine počas kariéry vôbec nehlásil a prezentoval sa ako László.

Jeho vzťahu k Slovensku neprospela ani dávna udalosť, kedy sa zrútila budova, ktorú navrhoval jeho otec. Banská Bystrica požadovala veľmi vysoké odškodné a rodina Hudecovcov sa kvôli tomu zadĺžila.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Svetlo pod perinou (@svetlo_pod_perinou)

Sám v cudzom meste

Vráťme sa k úteku. Po ňom sa mladý architekt usadil v Šanghaji. Začiatky boli veľmi ťažké. Taktiež sa k nemu dostala správa, že jeho otec zomrel a rodina sa presťahovala do Maďarska. Smútok nad stratou otca sa rozhodol prekonať prácou. Získal miesto kresliča v architektonickej firme. Postupne sa vypracoval na hlavného architekta a partnera firmy. Vtedy sa začala jeho slávna éra.

Osamostatnil sa a založil svoj vlastný ateliér. Oženil sa s Gizelou, dcérou nemeckého bankára, s ktorou mal tri deti. O jeho talente a šikovnosti sa postupne dozvedeli vplyvní ľudia a zaplavili ho množstvom pracovných ponúk – vily, domy, banky, nemocnice. Až prišla tá najväčšia výzva. Navrhnúť mrakodrap. Ale nie obyčajný. Najvyšší na svete. Ladislav mal zrejme rád výzvy, a súhlasil.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Luka Brase (@luka_brase)

Potreboval inšpiráciu

Tú išiel načerpať do Severnej Ameriky, keďže v tej dobe stáli vysoké domy len tam. Všeobecne veľmi rád cestoval, no nikdy na svojich cestách neoddychoval. Skôr obdivoval stavby a kreslil nové nápady. Napokon svoj návrh predložil.

A tak sa zrodil prvý šanghajský mrakodrap. Predstavujeme Park Hotel – dvadsaťposchodový medzinárodný skvost, ktorý svojou výškou 84 metrov prekonal budovy medzi Londýnom a Tokiom. Stavba trvala štyri roky a všetko bolo premyslené do najmenších detailov. Ladislav stavil na modernejší štýl, navrhol klimatizáciu, rýchlejšie výťahy a otvárateľnú strechu, z ktorej možno aj dodnes pozorovať oblohu.

V súčasnosti už, samozrejme, Park Hotel nie je najvyšší, no aj tak vzbudzuje obdiv a slúži svojmu účelu. Nachádza sa priamo v centre mesta, čo znamená, že keď sa niekedy vyberieš do Šanghaja, určite ho neminieš. V hoteli je tiež sprístupnená výstava o Hudecovi.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Bespoke Shanghai (@bespokeshanghai)

Podarilo sa mu dovtedy nevídané

Je to tak. Šanghaju, ktorý vznikol na močariskách, zmenil Hudec budúcnosť a nastavil novú tvár. Medzi jeho ďalšie významné stavby môžeme zaradiť napríklad Moore Memorial Church, Christian Literature Society alebo Grand Theatre – najväčšie kino v Ázii, kde sa premietali prvé americké filmy. Zaujímavosťou je aj to, že Park Hotel bol po svojom postavení vyobrazený na fľaškách minerálnej vody, ktorú rozdávali vo vlakoch.

Po vypuknutí druhej svetovej vojny bol nútený spolu s rodinou opustiť mesto, ktoré sa stalo jeho domovom. Nakrátko odišli do Švajčiarska, no architekt dúfal, že sa mu po vojne podarí vrátiť na Slovensko. Pre nepriaznivú situáciu, ktorá však nastala, sa napokon rozhodol požiadať o azyl v USA. Začal prednášať na školách a žil pokojne až do svojho úmrtia. Zomrel síce v Amerike, no je pochovaný v Banskej Bystrici.

Meno Ladislav Hudec je dodnes známe najmä v Šanghaji. Spočiatku sa o ňom na Slovensku hovorilo veľmi málo, zato dnes sa okolo jeho tvorby rozprúdili debaty a začali sme si vážiť tak významnú osobnosť. Slovensko a Ladislav sa tak napokon opäť stretli.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Yuta Fujisawa (@iamyutafuji)

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Svetlo pod perinou (@svetlo_pod_perinou)

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa 尛敏感不敏感 (@5ielva)

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa X.DU (@duxin2086)

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Storočie.SK (@storociesk)

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa BBOS (@bb_okraslovaci_spolok)

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame