Kto bol Karol Plicka? Zberateľ folklóru, ktorý ukazoval Slovensko v tej najkrajšej podobe

Karol Plicka

Karol Plicka (Zdroj: Lubomír Vladár, fotoarchív Slovenský filmový ústav)

#Karol Plicka patril medzi zakladateľov Akadémie múzických umení v Prahe a okrem toho bol významný slovenský a český výtvarník, fotograf, režisér, folklorista, spisovateľ a pedagóg. Zanechal po sebe 40-tisíc záznamov ľudových piesní, štyri celovečerné filmy, tisícky fotografií a niekoľko kníh. Ak ťa nudia seriózne výklady z kníh a chceš spoznať dôležité mená histórie cez odľahčenú optiku, čítaj ďalej.

Vizitka

Meno: Karol Plicka
Dátum narodenia: 14. októbra 1894
Miesto narodenia: Viedeň, Rakúsko
Charakteristika: umelec, výtvarník, fotograf, filmový režisér

Karol Plicka ako fotograf v prvej polovici minulého storočia zaznamenával to najkrajšie, čo na Slovensku videl. Venoval sa vidieckemu spôsobu života a pracovitosti Slovákov. Považuje sa za významného priekopníka slovenskej fotografie a filmu, a patrí k významným tvorcom obrazu Slovenska ako romantickej krajiny.

Obdivovateľ slovenského folklóru

Karol Plicka sa vo svojej tvorbe venoval motívom vlasteneckej fotografii a filmu. Išlo o snímky, ktoré konzervatívnym a idealizujúcim spôsobom zobrazovali dedinu, jej obyvateľov, prírodu a národné pamiatky. Vo svojich fotografiách sa Karol Plicka venoval konceptu tradičného spôsobu života a prepojenia ľudí s prírodou. Svojimi snímkami ukazoval idealizovanú vlasť, ktorá bola vzdialená od reality a jeho obrazy ponúkali atmosféru daného momentu. Z každej fotografie na nás dýcha osud človeka, či už bol na poli, pred kostolom, vo sviatočnej chvíli alebo doma.

V roku 1923 začal cestovať po Slovensku a zbierať ľudové piesne pre Maticu slovenskú. Okrem toho ale fotografoval aj ľudí a prostredie, v ktorom žijú a pracujú. Zo začiatku jeho fotografie vychádzali ako pohľadnice, potom ako knižné publikácie. Neskôr sa začal venovať filmu a je autorom dokumentárnej snímky Zem spieva, ktorá sa stala prvým zvukovým celovečerným filmom na našom území. Hlavným hrdinom tohto filmu bol samotný život. Tento film sa vyznačuje mimoriadnymi etnografickými hodnotami a zachytáva slovenské ľudové zvyky, ktoré sú viditeľné v piesňach, tancoch i detských hrách. Ide o záznam ľudových tradícií, obradov, tancov a slávností od jari do jesene v 30. rokoch. Vznik tohto filmu dokonca podporil aj vtedajší prezident ČSR Tomáš Gariggue Masaryk.

Významný zberateľ

Karol Plicka sa v umeleckých kruhoch stal aj známou zberateľskou osobnosťou. Okrem textov slovenských a českých ľudových piesní zbieral aj rozprávky, detské hry, porekadlá, fotografie, kroje a ľudovú architektúru. Na pôde Slovenského národného múzea v Martine dokonca založil spoločne so svojim žiakom Martinom Slivkom, etnografkou a fotografkou Ester Plickovou a Igorom Krištekom fond ľudovej kultúry. Najväčšiu časť tohto fondu tvoria práve diela Karola Plicku.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame