Kto bol Jozef Kroner? Uplynulo 100 rokov od narodenia legendy slovenského filmu: Uznanie získal aj v Amerike

Jozef Kroner

Jozef Kroner je stálicou slovenskej kinematografie (Zdroj: YouTube/RTVSOffcicial)

#Ak by si mal poznať iba niekoľko Slovákov, na ktorých môže byť naša krajina hrdá, Jozef Kroner by bol iste na čele. Herec, ktorý sa preslávil v mnohých nezabudnuteľných filmoch, je neoddeliteľnou súčasťou slovenskej kultúry. Aj vďaka tomu sa na základe hlasovania slovenských filmových novinárov v Ankete 2000 stal slovenským hercom 20. storočia.

A prečo ti ho pripomíname práve teraz? V tomto mesiaci totiž oslavuje nedožitých 100 rokov. Ak si nevidel ani jeden film, v ktorom hral, mal by si to rýchlo napraviť.

VIZITKA
Celé meno: Jozef Kroner
Dátum a miesto narodenia: 20. marca 1924, Staškov
Charakteristika: herec
Tituly:
zaslúžilý umelec, národný umelec a slovenský herec 20. storočia
Najznámejšie filmy:
Kubo, Živý bič, Sváko Ragan, Slovácko sa nesúdi, Rysavá jalovica, Obchod na korze

Divadlo v rodine

Jozef Kroner sa narodil 20. marca 1924 v malej obci Staškov. Tá sa nachádza na severe Slovenska, zhruba deväť kilometrov od Čadce. Kronerovci mali spolu dvanásť detí. V tých časoch to nebolo nič nezvyčajné. Oveľa zaujímavejšie vyznieva fakt, že otec, ktorý pracoval ako železničiar, mal tiež veľkú záľubu v divadle.

Už v tej dobe režíroval ochotníkov, preto nečudo, že malý Jozef mal k divadlu tak veľmi blízko. Nie je žiadnym prekvapením, že už od útleho veku vystupoval pred divákmi. Na hereckú školu však jeho prvé kroky neviedli, vyučil sa najprv v Považských strojárňach.

Rodný dom Jozefa Kronera (Zdroj: wikipedia.org/MajoC)

Začínal v Martine, získal si všetkých

S úsmevom môžeme povedať, že Jozef Kroner bol nezabudnuteľný nielen vďaka nádhernej a spisovnej slovenčine, ale tiež vďaka vzhľadu. Keď v mnohých televíznych reláciách Kroner spomínal na svoje začiatky, nezabudol sám seba označiť ako „ten nosatý“.

Jeho talent si všimol Martin Hollý, a tak čoskoro začal vystupovať v Martinskom komornom divadle. Herec mal v sebe niečo, čo sa dá len ťažko popísať. Dokázal si získať široké publikum, starých aj malých a každý ho obdivoval. Dobrota, talent, pokora a humor z neho priam sršali. Aj vďaka týmto predpokladom si získal Kroner nielen široké publikum, ale aj množstvo priateľov. Medzi nimi boli aj také mená, ako poľská herečka Ida Kamińska alebo Jan Werich.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kto bol Frank Herbert? Napísal kultové sci-fi Duna, ktoré vydavateľstvá 20-krát odmietli

Nezabudnuteľné roly

Po tom, čo zažiaril v Martinskom divadle, sa Jozef Kroner presunul do činohry SND v Bratislave, kde zotrval až do roku 1984. Okrem pravidelných divadelných inscenácií ho však fanúšikovia mohli vidieť aj v televízii, vo filmoch a scenároch. Nezabudnuteľné sú jeho herecké výkony v snímkach, ako Kubo, Živý bič, Sváko Ragan, Slovácko sa nesúdi, Pacho, hybský zbojník a v ďalších desiatkach filmových a divadelných diel.

Keď v roku 1983 účinkoval v Tisícročnej včele pod taktovkou režiséra Juraja Jakubiska, mnohí to považovali za absolútny vrchol jeho hereckej dráhy. Ku koncu života tiež účinkoval vo filmoch Dedičstvo alebo Kurvahošigutntag a Ani smrť neberie.

Prvý slovenský Oscar

V jednej úlohe však predsa zažiaril najviac. Film Obchod na korze, ktorý režírovali Elmar Klos a Ján Kadár, vystrelil Jozefa Kronera medzi medzinárodné herecké hviezdy. Predstavil sa v úlohe Tóna Brtku. Celý film, ktorý bol na svoju dobu natočený mimoriadne dobre a Kroner v ňom podal excelentný výkon, získal dokonca ako prvý česko-slovenský film 8. apríla 1966 amerického Oscara v kategórii zahraničných filmov.

Pri tejto príležitosti mal herec dokonca v New Yorku svoj prejav. Zaujímavo vyznieva fakt, že hoci po anglicky nevedel, jeho ďakovná reč zožala nesmierny úspech. Čítal ho z papiera a mal ho napísaný foneticky.

Okrem toho však film získal aj nomináciu v kategórii najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe. Okrem Oscara však dielo získalo aj Cenu československej filmovej kritiky 1966, Cenu newyorskej filmovej kritiky a Donatellovho Davida za najlepší zahraničný film roku 1966, Zvláštne čestné uznanie na MFF v Cannes či ďalšie prestížne ocenenia.

Film s ťaživou témou holokaustu sa natáčal na východnom Slovensku a neskôr aj v pražských ateliéroch. Režisér Kadár však emigroval a vtedajší režim sa rozhodol ocenený film zakázať.  Ak si ho doposiaľ nevidel, určite to naprav. Vo filme síce nie sú 3D efekty, profi kamery ani nič, čo môžeš vidieť v dnešných snímkach. Napriek tomu si užiješ vzácne filmárske aj herecké majstrovské umenie.

Zaujímavosti zo života Jozefa Kronera

  • Podľahol rakovine pľúc 12. marca 1998 v Bratislave.
  • Pochovaný je na cintoríne v Slávičom údolí.
  • V obci Staškov sa nachádza jeho zrekonštruovaný rodičovský dom s pamätnou izbou.
  • V jeho rodnom dome nájdeš hercove okuliare, udice, čižmy, ale aj Oscara či rukopisné poznámky.
  • Jeho dcéra Zuzana, ako iste vieš, sa vybrala po stopách otca a je takisto uznávanou herečkou.
  • Písal knihy. K jeho dielam patria napríklad Herec na udici, Herec nielen na udici, S kamerou a s udicou a ďalšie.
  • V roku 1967 mu bol udelený titul zaslúžilý umelec, v roku 1978 titul národný umelec.
  • V roku 1984 dal v Slovenskom národnom divadle výpoveď, pretože dva roky ho neobsadili do žiadnej roly.

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame