Kto bol Frank Herbert? Napísal kultové sci-fi Duna, ktoré vydavateľstvá 20-krát odmietli

Scéna z filmu Duna

Film Duna vznikol podľa rovnomernej knihy Franka Herberta (Zdroj: Warner Bros.)

#Keďže do našich kín konečne dorazilo očakávané pokračovanie úspešného kultového sci-fi Duna, rozhodli sme sa ti v dnešnom článku priblížiť autora jeho knižnej predlohy. Kto bol predčasne zosnulý spisovateľ Frank Herbert?

VIZITKA
Celé meno: Franklin Patrick Herbert Jr. 
Dátum a miesto narodenia: 8. október 1920, Tacoma, Washington, USA
Dátum úmrtia: 11. február 1986, Madison, Wisconsin, USA
Charakteristika: spisovateľ, fotograf, novinár

Frank Herbert
Frank Herbert so svojou manželkou Beverly (Zdroj: Flickr/John A. Johnson)

Kariéra pred Dunou

Frank Patrick Herbert Junior bol už od malička veľmi fascinovaný čítaním. Ešte pred dovŕšením piatich rokov sa naučil čítať, pričom často lúskal napríklad noviny. Od detstva mal naozaj excelentnú pamäť, vďaka čomu vynikal aj v škole. Ešte v ranom veku objavil aj svoju vášeň pre film a fotografiu. Postupom času sa vo svojich vášňach dopracoval až do takej podoby, že ho v istom bode života dokázali uživiť.

Napriek tomu, že sci-fi epos Duna patrí medzi klasiky svojho žánru, kým s ním Frank Herbert skutočne prerazil dieru do sveta, uplynulo pomerne veľa času. Do tej doby sa živil hneď niekoľkými povolaniami, a to ako redaktor, fotograf alebo aj kameraman. Najväčším prekvapením však pre mnohých jeho čitateľov môže byť, že sa živil tiež ako komentátor v miestnych rozhlasových staniciach či dokonca ako lovec ustríc!

Láska k science fiction

Po skončení druhej svetovej vojny začal Frank navštevovať Washingtonskú univerzitu, ktorú síce nedoštudoval, ale absolvoval hodiny kreatívneho písania. Práve vtedy publikoval jeden zo svojich skorých príbehov pre časopis Esquire. V roku 1946 tam stretol aj Beverly Ann Stuart, ktorá mala nielen záľubu v písaní, ale stala sa rovno aj jeho ženou, s ktorou mali dvoch synov.

Ako sám Frank priznal v rozhovore v roku 1973, než sa pustil do písania science fiction žánru, najskôr venoval poctivých desať rokov jeho čítaniu. Jeho prvým sci-fi dielom bola poviedka Hľadáte niečo? v roku 1952, ktorú publikoval v časopise Startling Stories. Vydal takisto mnoho ďalších poviedok a neskôr aj románov, avšak Frankov skutočný úspech sa dostavil až v roku 1965, keď svetlo sveta uzrel prvý diel jeho kultovej série Duna.

Osud planéty Arrakis

Napriek tomu, že Herbertovu Dunu najskôr vydavateľstvá 20-krát odmietli, stala sa z nej veľmi rýchlo po vydaní ikonická značka. Prvá časť si získala u čitateľov taký veľký úspech, že tento príbeh pokračoval vo veľkej miere práve vďaka nim.

Osud planéty Arrakis vyšiel vo finále až v šiestich častiach, ktoré patria medzi najúspešnejšie knihy svojho žánru. Séria mala skončiť podľa autorových slov už tretím dielom, ale práve vďaka samotnému záujmu fanúšikov vyšli ďalšie tri knihy. Posledná v roku 1986, v roku, kedy nás Frank Herbert predčasne opustil vo veku nedožitých 66 rokov.

Príbeh tejto ságy sa odohráva desiatky tisíc rokov v budúcnosti, keď sa istá civilizácia rozhodla zbaviť sa všetkých „mysliacich strojov“, čo zahŕňalo roboty, počítače, umelú inteligenciu a podobne. Mentálne a fyzické schopnosti tamojších ľudí nesmierne napredovali, čo taktiež dopomohlo k vytvoreniu naozaj originálneho univerza.

Herbert do svojho sveta planéty Arrakis vložil nesmierny cit pre politické, vedecké a takisto aj sociálne témy, čo rozhodne pomohlo k celosvetovej obľube jeho životného diela. 

Druhý diel filmového megahitu

Bolo samozrejme len otázkou času, kedy podľa tejto veľkolepej knižnej predlohy vzniknú filmy. Prvý pokus tu bol už v roku 1984, o ktorý sa postaral známy režisér David Lynch. V snímke si zahral napríklad aj spevák Sting či Patrick Stewart, známejší zo série Star Trek. 

V roku 2021 sme sa však dočkali prvej časti novej filmovej série, a to s naozaj hviezdnym obsadením. Zahrali si tu Zendaya, Timothée Chalamet, Oscar Isaac, Stellan Skarsgård, Jason Momoa a mnoho ďalších svetovo známych hercov a herečiek.

Posledný februárový deň nám odkryje príbeh druhej časti. Tá opäť sľubuje veľkofilm, ktorý píše dejiny moderného sci-fi. Prídeš si ho do našich kín pozrieť aj ty?

10 zaujímavostí o Frankovi Herbertovi

  • Frank Herbert slúžil v armáde ako fotograf.
  • Nikdy nedokončil univerzitu, na ktorej študoval.
  • Celkovo bol ženatý až trikrát.
  • Predtým, ako sa Duna stala úspešnou, vydavateľstvá ju 20-krát odmietli.
  • Jeho legendárnu sériu vydalo vydavateľstvo, ktoré tlačilo opravné manuály k autám.
  • Frank Herbert bol silným kritikom svetových vlád.
  • Editor, ktorý Frankovi povolil vydanie Duny, kvôli tomuto kroku prišiel o prácu. 
  • Kritici Frankovo životné knižné dielo nikdy prakticky nehodnotili kladne. 
  • Pri písaní Duny sa spisovateľ kvôli komplexnosti opisov najprv 6 rokov venoval výskumu.
  • Jeho veľkou inšpiráciou bol aj halucinogén psilocybín.

Sleduj nás aj na Instagrame

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame