Kto bol Michael Jackson? Fenomén, podivín alebo nešťastné veľké dieťa, ktoré túžilo po vlastnom rozprávkovom svete?

Jackson bol hviezdou, ku ktorej sa nikomu inému nepodarilo priblížiť (Zdroj: Wikimedia Commons/Contru-centro)

#Vieme, že meno Michael Jackson je také známe, že ho netreba zbytočne predstavovať. O živote kráľa popu a najoceňovanejšom umelcovi všetkých čias však možno nevieš úplne všetko. Pripravili sme pre teba stručný prierez tým najlepším.

VIZITKA
Celé meno: Michael Joseph Jackson
Dátum a miesto narodenia: 29. august 1958, Gary, Indiana, USA
Dátum a miesto úmrtia: 25. jún 2009, Los Angeles, USA
Charakteristika: spevák, textár, tanečník, filantrop
Najznámejšie piesne: Billie Jean, Beat It, Thriller, The Way You Make Me Feel, They Don´t Care About Us, Black Or White, Heal the World, Dirty Diana, You Are Not Alone, Remember the Time, Smooth Criminal

Detstvo, ktoré ho výrazne ovplyvnilo

Michael sa narodil 29. augusta 1958 ako siedme dieťa do rodiny Jacksonovcov. Pochádzali zo skromných pomerov, bývali iba v malom dome a hladných krkov bolo v rodine veľa.

Michael bol už ako dieťa veľmi talentovaný, dokázal výborne reagovať na hudbu a imitovať hlasy. Prvý kontakt so živým publikom získal ako šesťročný, keď spolu so súrodencami vystupovali v kapele Jackson 5. Neraz však spomínal, že jeho vlastný hlas nahrávok z detstva mu pripomínal skôr postavičku Minnie Mouse.

Talent na hudbu mali doma skoro všetci. Matka, oddaná členka Svedkov Jehovových, vedela hrať na klavír aj klarinet. Michaelov otec si popri hlavnej práci privyrábal aj ako gitarista v miestnej skupine. Aj napriek tomu ich láska k hudbe nespájala, práve naopak. Slávny spevák priznal, že ho otec v detstve veľmi bil, vysmieval sa mu kvôli výzoru, takže psychicky ho týral. Zrejme aj to viedlo k tomu, že sa Michael zaťal a chcel dokázať otcovi, že je „dokonalý“.

Dom rodiny Michaela Jacksona (Zdroj: wikimedia.org)

Fenomén, ktorý zmenil nielen hudobný svet

Svojou húževnatosťou, neskutočným hlasom, ale aj nevšedným výzorom a originálnymi pohybmi sa Michael vypracoval na speváka celosvetových rozmerov. Zrejme je zbytočné písať, koľko albumov sa predalo, koľkokrát bol na prvých priečkach, o množstve ocenení alebo o tom, aké fenomenálne klipy v tom čase priniesol svetu. Za zlomový však možno považovať album Thriller.

  • Thriller vyšiel v roku 1983 a dodnes ide o najpredávanejší album všetkých čias.
  • Až sedem singlov z tohto albumu bolo v prvej desiatke rebríčka Billboard Hot 100.
  • Videoklip Thriller mal až 14 minút a bol skôr krátkym filmom. Na youtube má viac ako 859 miliónov videní.
  • Vedel si, že pôvodný názov songu bol Starlight?
👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kto bola Marilyn Monroe? Herecká ikona minulého storočia opradená škandálmi aj tajomnou smrťou

Duša dieťaťa a rozprávkový dom

Možno to je práve jeho nešťastným detstvom, ktoré spôsobilo, že Michael Jackson si v sebe zanechal detskú úprimnosť a nevinné videnie sveta. Miloval rozprávky. Vekom si zrejme chcel vynahradiť všetko, čo v detstve nemal. Jeho obľúbenou postavičkou z detstva bol Pinocchio. Rovnako blízko mal aj k zvieratám.

Zrejme aj to ho viedlo k tomu, že si vybudoval rozprávkový dom, zvaný Neverland. Nechýbali tam detské atrakcie, kolotoče ani milovaný šimpanz Bubbles. Samozrejmosťou ale boli aj ťavy či žirafy. Kvôli svojej obrovskej a neustále rastúcej zbierke exotických domácich miláčikov si Michael Jackson nakoniec otvoril súkromnú zoologickú záhradu. V tejto zoo sa nachádzali aj väčšie divoké zvieratá, ako sú levy a slony.

Ozaj, viete kto bol jeho najlepším kamarátom? Kevin, respektíve Macaulay Culkin, ktorý si zahral hlavnú rolu vo filmoch Sám doma. Ten sa neskôr stal aj krstným otcom Michaelových dvoch detí.

Kontroverzný život

Aj keď je Michael Jackson právom označovaný za kráľa popu a jeho talent je nespochybniteľný, je na mieste povedať, že s jeho životom sa spájajú aj mnohé kontroverzné kauzy. Niekoľkokrát bol obvinený z pedofílie, to sa však oficiálne nikdy nepotvrdilo. Búrlivé reakcie naposledy v roku 2019 vyvolal dokument Leaving Neverland. Je postavený na výpovediach dvoch mužov, ktorých ako deti údajne Michael Jackson sexuálne obťažoval. Rodina zosnulého popového idolu však dokument označila za vykonštruovaný a bulvárny.

Rozruch urobil aj potom, čo vtedy iba deväťmesačného syna Princa Michaela II. ukázal verejnosti. Urobil to však poriadne zvláštnym spôsobom – držiac v rukách ho vystrčil z balkóna berlínskeho hotela Adlon. Princ Michael II. mal navyše tvár prekrytú s bielym uterákom. Ako ale uvádza aj MTV, slávny spevák tento čin neskôr oľutoval.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kto bola Diana, princezná z Walesu? Kráľovná sŕdc diktovala módne trendy a zmenila aj pohľad na britskú monarchiu

To najzaujímavejšie v bodoch

  • Pohyby, aké nikto iný nevedel urobiť a aké predviedol napríklad vo videoklipe Smooth Criminal, mu zabezpečili antigravitačné topánky. Neskôr si ich nechal patentovať.
  • Bol dvakrát ženatý, aj keď každé jeho manželstvo bolo minimálne zvláštne. Prvou manželkou bola Lisa Marie Presley, dcéra Elvisa Presleyho. Druhou manželkou bola zdravotná sestra Debbie Rowe. Rozviedol sa s ňou po troch rokoch.
  • Nepatril k najvyšším, na talente mu to ale neubralo. Bol vysoký 175 centimetrov.
  • Kvôli matke ho viedli v duchu spolku Svedkovia Jehovovi. Ako malý mal chodiť od dverí k dverám a predávať náboženskú literatúru.
  • V roku 1979 si zlomil nos. Kvôli tomu musel podstúpiť plastickú operáciu, avšak aj tá mu spôsobovala problémy s dýchaním.
  • Michael Jackson zomrel 25. júna 2009. Podľa všetkého ho predávkoval osobný lekár. V najväčšom zastúpení našli v jeho tele anestetikum Propofol a anxiolytikum Lorazepam. Ostatné vybrané detaily testu však zostali dôverné a nie sú verejne známe.
Zdroj: hashtag.sk, facts.net, wikipedia, discoverwalks.com, thefactsite.com, mtv.com
Odporúčame