Kto bol Grigori Jefimovič Rasputin? Sexuálne zvrátený ruský mystik a liečiteľ, ktorého bolo takmer nemožné zabiť

Kto bol Rasputin? (Zdroj: wikimedia.org)

#Kedysi mu celé cárske Rusko vrátane jeho najvyšších panovníkov ležalo pri nohách. O jeho schopnostiach sa povrávalo naprieč celou krajinou. Údajne mal pomocou videní vedieť liečiť chorých a ovládal neidentifikovateľnú mágiu. Z choroby uľavil dokonca aj nástupcovi na ruský cársky trón, ktorý trpel hemofíliou. Bolo to skutočne tak? Kto bol Grigorij Jefimovič Rasputin a prečo sa o ňom hovorilo ako perverznom mužovi s neslušnou povesťou a magickými schopnosťami, ktorého bolo (takmer) nemožné zabiť?

VIZITKA:

Celé meno: Grigorij Jefimovič Rasputin
Prezývka: Šialený mních
Dátum a miesto narodenia: 22. januára, 1869, Pokrovskoje, Rusko
Dátum a miesto úmrtia: 30. decembra 1916, Petrohrad, Rusko
Charakteristika: francúzsky prorok, mystik, ľudový liečiteľ a roľník

Zlákala ho sekta

Grigorij sa narodil do rodiny roľníka a sám sa aj roľníkom stal. Aj napriek tomu, že navštevoval školu, ostal pologramotný. Veľmi dlho si hľadal svoje miesto v živote. Vo veku 18 rokov však prešiel náboženskou konverziou a odišiel do kláštora vo Verkhoture, kde sa dostal do akejsi sekty s názvom Khlysty. Išlo o odštiepencov od pôvodnej pravoslávnej cirkvi.

Rasputin prekrútil ich presvedčenia do vlastnej doktríny. Tvrdil, že človek je najbližšie Bohu, keď pociťuje „svätú bezvášeň“, a že najlepším spôsobom, ako dosiahnuť takýto stav, je sexuálne vyčerpanie, ktoré malo prísť po dlhotrvajúcej sexuálnej zhýralosti, dokonca priam orgiách. Rasputin sa však nestal mníchom. Vrátil sa do rodnej dediny a vo veku 19 rokov sa oženil s Proskovyou Fjodorovnou Dubrovinou, ktorá mu neskôr porodila štyri deti.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Wanderlust Canadian (@wanderlust_canadian_)

Manželstvo Rasputina však nevyšlo a nedokázalo upokojiť jeho túžby po ďalšom „duchovnom“ objavovaní. Opustil domov a putoval viacerými krajinami. Dostal sa dokonca aj na horu Athos do Grécka či do Jeruzalema, žil z darov roľníkov a získal si povesť  samozvaného svätého muža so schopnosťou uzdravovať chorých a predpovedať budúcnosť.

Obľúbenec na cárskom dvore

Rasputinove putovanie ho zaviedlo až do Petrohradu, kde ho jeho náboženský zápal v kombinácii s príťažlivou osobnou charizmou uviedli do pozornosti niektorým ruským pravoslávnym duchovným. Dvorné kruhy Petrohradu sa v tom čase zabávali mystikou a okultizmom, takže Rasputin – špinavý, neudržiavaný tulák s takmer až uhrančivými diabolskými očami a údajne mimoriadnym liečiteľským talentom – bol u petrohradskej smotánky srdečne vítaný.

V roku 1905 bol Rasputin predstavený cárskej rodine. Postupom času sa stal ich dvorným „liečiteľom“. Presvedčiť ich dokázal tak, že bol raz povolaný na cársky dvor z dôvodu choroby malého nástupcu na trón Alexeja Nikolajeviča, ktorý trpel silnými krvácavými stavmi v dôsledku hemofílie. Rasputinovi sa podarilo zmierniť chlapcovo utrpenie (pravdepodobne svojimi hypnotickými schopnosťami).

Boli jeho schopnosti reálne?

O Rasputinových údajných liečiteľských schopnostiach sa dodnes diskutuje. Vraj sa pri mladom cárovičovi veľa modlil a zakázal mu brať všetky lieky predpísané lekármi. Upokojujúca atmosféra, ktorú vytvoril v paláci, však mohla naozaj pomôcť pri zotavovaní. Niektorí si dokonca mysleli, že využíva roľnícku ľudovú medicínu používanú v sibírskych dedinách na liečbu vnútorného krvácania u koní.

Rasputinovo naliehanie, aby sa lekári držali ďalej od Alexeja, malo však možno aj iné dôvody. Lekárske znalosti boli v tom čase stále chabé, aj keď na liečbu už boli dostupné lieky ako aspirín. Nanešťastie pre Alexeja, aspirín, považovaný za liek na všetko, mal vtedy neznámy vedľajší účinok riedenia krvi, čo pravdepodobne zhoršovalo príznaky hemofílie.

Rasputin predpovedal, že osud dieťaťa aj osud dynastie je s ním neodvolateľne spojený. Tým sa spustilo desaťročie jeho silného vplyvu v Rusku a najmä vplyvu na cársku rodinu, ktorú dokázal ovládať takmer v akejkoľvek oblasti. Jeho spojenie s rodinou malo byť silné až do takej miery, že Rasputin dokonca vopred predpovedal pád dynastie. Týmto ju takpovediac preklial, pretože tvrdil, že ho zradí niekto z cárovej rodiny.

Svätý muž alebo nechutný zhýralec?

V prítomnosti kráľovskej rodiny Rasputin dôsledne zachovával postoj skromného a svätého roľníka. Mimo cárskeho dvora však čoskoro prepadol svojim bývalým a o to viac obskúrnym zvykom. Kázal, že fyzický kontakt s vlastnou osobou má očistný a liečivý účinok, získal si milenky a pokúšal sa zviesť mnoho ďalších žien. Vedelo sa o ňom, že holdoval alkoholu, omamným látkam a skupinovému sexu.

Jeho opilstvo a aféry so ženami všetkých sociálnych vrstiev od pouličných prostitútok až po dámy zo spoločnosti pohoršovali verejnosť. Keď sa správy o Rasputinovom správaní dostali do uší cára Mikuláša, odmietol tomu veriť. Veď Rasputin v jeho očiach nebol nikým iným ako svätým mužom! Alebo že by nie? Rasputinových žalobcov dal preto násilím premiestniť do vzdialených oblastí ríše alebo boli úplne odstránení zo svojich vplyvných pozícií.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Čuvarice vremena (@cuvarice_vremena)

V roku 1911 sa však Rasputinovo správanie konečne všimol aj samotný cár. Stále čelil neúnosným škandálom. Predseda vtedajšej vlády, Piotr Arkadievič Stolypin, poslal cárovi správu o liečiteľových prečinoch. V dôsledku toho cár vyhnal Rasputina z paláca, ale jeho manželka Alexandra ho v priebehu niekoľkých mesiacov zavolala späť. Hovorilo sa dokonca o tom, že Rasputin mal mať intímny vzťah aj s cárovnou, no nikdy sa to stopercentne nepotvrdilo. Možno aj preto mal na ňu takýto vplyv. Cár sa však znova rozhodol ignorovať ďalšie obvinenia, a tak sa ruský mystik opätovne vyhol trestu.

Rasputin dosiahol vrchol svojej moci na ruskom dvore po roku 1915. Počas prvej svetovej vojny mala cárovná Alexandra na starosti vnútorné záležitosti Ruska, zatiaľ čo Rasputin slúžil ako jej osobný poradca. Dosah mal na všetko od menovania cirkevných predstaviteľov až po výber ministrov kabinetu a príležitostne zasahoval aj do vojenských záležitostí. A to aj napriek tomu, že nepodporoval žiadnu konkrétnu politickú skupinu.

Pokusy o vraždu boli márne, nepomohol ani kyanid

Rasputina sa pokúsilo zabiť niekoľkokrát niekoľko ľudí, no nikto z nich nebol dostatočne úspešný. V roku 1916 skupina extrémnych konzervatívcov na čele s viacerými rodinnými príslušníkmi cára vytvorila sprisahanie s cieľom definitívne odstrániť Rasputina a zachrániť monarchiu pred ďalším škandálom. V noci z 29. na 30. decembra bol cársky radca pozvaný na návštevu do domu jedného z príslušníkov tejto skupiny, Felixa Jusupova.

Podľa legendy dostal kyanidom otrávené víno a čajové pečivo. Keď nezomrel, pokúsili sa ho zastreliť. Rasputin sa zrútil, ale napokon opätovne vstal a vybehol na nádvorie, kde dostal ďalšie rany z pištole. Do toho ho ešte aj brutálne zbili. Sprisahanci ho potom zviazali a hodili cez dieru v ľade do rieky Nevy, kde napokon zomrel utopením. O pár týždňov po vražde celý cisársky režim zmietla revolúcia a Romanovovci boli následne vyvraždení, čím sa potvrdila Rasputinova „kliatba“.

Možno si nevedel, že populárna skladba od kapely Boney M., ktorá koluje už viac ako rok na sociálnych sieťach, je vlastne o tomto záhadnom a šialenom mužovi. Nabudúce, keď ju začuješ, spomenieš si naňho.


Čaká ťa tento rok maturita? Uč sa s našim maturitným podcastom Schooltag!

Zdroj: britannica.com, hashtag.sk
Odporúčame