Kto bol Nostradamus? Prorok, ktorý okrem vlastnej smrti predpovedal najničivejšie katastrofy v dejinách ľudstva

Nostradamus

Kto bol Nostradamus? (Zdroj: Flickr/Genituram)

#Túžba po poznaní budúcnosti ovplyvňovala ľudí už od pradávna. V minulosti existovali rôzni veštci či proroci, ktorí sa snažili predpovedať, čo sa stane, a obyčajní ľudia do nich zvykli vkladať veľké nádeje. Niektorí ich mali za bohov, iní za obyčajných bláznov. Jedným z takýchto prorokov, ktorých meno ostalo znieť ľuďom v ušiach aj v dnešnej modernej dobe, je Nostradamus. Kto to bol a prečo sú jeho proroctvá plné záhad a tajomstiev aj stále obľúbené?

VIZITKA:

Celé meno: Michel de Nostredame
Dátum a miesto narodenia: 14. december 1503, Rémy, Francúzsko
Dátum a miesto úmrtia: 1. júla 1566, Salon-de-Provence, Francúzsko
Charakteristika: francúzsky prorok, astrológ a lekár

Dlhé storočia sú Nostradamovi pripisované zásluhy za presné predpovedanie kľúčových udalostí v histórii. Väčšina z nich obsahovala katastrofy ako zemetrasenia, vojny, záplavy, invázie, vraždy, suchá, bitky aj morové epidémie. K nim patrili napríklad Francúzska revolúcia, vzostup svetových diktátorov, vývoj atómovej bomby, teroristické útoky z 11. septembra 2001, alebo najnovšie nástup celosvetovej pandémie. Jeho kniha s názvom Proroctvá vyšla v roku 1555 a vďaka nej žne Nostradamus slávu aj posmrtne. Koniec sveta je podľa neho naplánovaný na rok 3797.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Viernes de Misterio (@viernesdemisterio)

Na univerzite ako štrnásťročný

Nostradamus mal osem súrodencov. Narodil sa do rodiny bohatého židovského obchodníka a notára. Hoci sa o jeho detstve veľa detailov nevie, vždy bolo o neho dobre postarané. Od detstva bol veľmi inteligentný a oplýval značným intelektom nielen v škole. Jeho starý otec v ňom videl veľký potenciál, preto sa mu veľmi venoval.

Mladý Nostradamus sa tak naučil základy latinčiny, gréčtiny, hebrejčiny a matematiky. Verí sa, že jeho starý otec ho tiež zoznámil so starodávnymi obradmi židovskej tradície a nebeskými vedami astrológie, vďaka čomu sa prvýkrát zoznámil s myšlienkou, ako riadiť ľudský osud.

Už vo veku 14 rokov začal na univerzite v Avignone študovať medicínu, no tú napokon nedokončil. Po roku bol nútený odísť z dôvodu vypuknutia bubonického moru. V tom čase si našiel inú „zábavku“ – cestoval po vidieku, skúmal bylinné prípravky a pracoval ako lekárnik.

Dokázal sa popasovať aj s morom

Počas morovej epidémie pomáhal nakazeným a liečil ich. Hoci v tom čase neexistoval žiadny stopercentne účinný liek, Nostradamus vyvinul na boj s touto pliagou niekoľko veľmi progresívnych metód. Okrem odporúčania hygieny, pobytu na čerstvom vzduchu a diéty bola jednou z nich aj ružová pastilka vyrobená zo šípok, ktorá poskytla určitú úľavu pacientom s miernymi príznakmi. Aj preto bol počet vyliečených v jeho okolí veľmi pôsobivý. Časom sa Nostradamus stal miestnou „celebritou“ a dostával bohaté finančné dary.

Svoju manželku, s ktorou sa počas morovej epidémie oženil a neskôr mal dve deti, však pred morom nedokázal ochrániť – celá jeho rodina zomrela na jeho následky, a to spôsobilo, že sám Nostradamus napokon upadol do nemilosti tej istej komunity ľudí, ktorá ho predtým velebila.

Aby si dokončil doktorát z medicíny, pokúsil sa nastúpiť na univerzitu znova, no keďže niekedy vyjadroval nesúhlas s učením katolíckych kňazov a predstavitelia univerzity objavili, že má skúsenosti s prácou „lekárnika“, našli si dôvod na jeho vylúčenie. Niektoré pramene však uvádzajú, že licenciu na vykonávanie lekárskej praxe napokon dostal.

Nostradamove texty v originálnom znení (Zdroj: Flickr/photographymontreal)

Bol skutočne okultista?

V roku 1538 mal Nostradamus hanebné poznámky o náboženskej soche. To vyústilo do obvinenia z kacírstva a keďže bol stredovek veľmi pohnutou dobou, zakrátko dostal príkaz na predstúpenie pred cirkevný inkvizičný súd. Z provincie však ušiel, a tak znova niekoľko rokov cestoval po Taliansku, Grécku a Turecku.

Počas týchto ciest navštevoval tajomné staroveké školy. V tomto období u neho vraj nastalo spirituálne prebudenie. Jedna z legiend o ňom hovorí, že počas ciest po Taliansku narazil na skupinu františkánskych mníchov. Jedného označil za budúceho pápeža. Tento mních bol neskôr skutočne vysvätený za pápeža Sixta V. Keď cítil, že je pred inkvizíciou ako-tak v bezpečí, vrátil sa späť do Francúzska.

Usadil sa v meste Salon a oženil sa s bohatou vdovou, s ktorou mali šesť detí. Pomaly sa začal vzďaľovať od medicíny a viac smerovať k okultizmu. V noci trávil hodiny vo svojej pracovni meditovaním pred miskou naplnenou vodou a bylinkami, pričom upadal do tranzu a mával vízie, ktoré mali byť údajne základom jeho predpovedí do budúcnosti.

Predpovedal aj vlastnú smrť

Keď publikoval svoju zbierku hlavných, dlhodobých predpovedí, cítil sa stále zraniteľný voči náboženskému prenasledovaniu, a preto vymyslel spôsob, ako zakryť významy proroctiev do štvorverší a zmesi viacerých jazykov. Napodiv, do konfliktu s cirkvou znova neprišiel. Do určitej kontroverzie sa však dostal. Často ho nazývali služobníkom diabla alebo ho označovali za šialeného klamára.

Oveľa viac ľudí však verilo tomu, že proroctvá boli duchovne inšpirované. Stal sa slávnym a žiadaným aj medzi vyššou vrstvou. Jeho najväčšou obdivovateľkou bola panovníčka Katarína Medicejská. Tá ho poprosila, aby vysvetlil a zostavil horoskopy pre jej deti. O niekoľko rokov neskôr z neho urobila radcu a lekára na kráľovskom dvore.

Nostradamov život sa skončil zlyhaním srdca po sérií rôznych ťažkostí spojených s artritídou a dnou. Hovorí sa, že sám predpovedal svoju smrť, preto rýchlo spísal testament, v ktorom zanechal manželke a deťom veľký majetok.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ✨ adam ✨ (@kiwibookreview)

Fakty alebo fikcia?

Nostradamus tvrdil, že jeho predpovede sú založené na astrologických zákonoch. V skutočnosti mnohí učenci veria, že parafrázoval staroveké proroctvá z Biblie a potom ich prostredníctvom astrologických čítaní premietol na udalosti do budúcnosti. Jeho (ne)popularita je čiastočne spôsobená aj tým, že sú jeho spisy v podstate spochybniteľné a bez konkrétnych dátumov. To pomáha ľuďom spájať si predpovede s akýmikoľvek dramatickými udalosťami.

Niektorí vedci sa dokonca domnievajú, že len komentoval udalosti svojej doby a ľudí v nej. Bez ohľadu na jeho metódy alebo zámery, nadčasové predpovede ho aj naďalej robia obľúbeným medzi tými, ktorí hľadajú odpovede na zložitejšie otázky života.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: history.com, hashtag.sk
Odporúčame