Kombinácia MMA a rapu: Nástupovky, ktoré dostanu do varu každého

Rap a hip hop boli vždy prepojené, čo sa týka športov, predovšetkým s basketbalovou kultúrou. V súčasnosti sa rap stále viac a viac prepája aj s rôznymi bojovými športmi, predovšetkým s MMA alebo ak chcete, zmiešanými bojovými umeniami. Pozreli sme sa na niektoré nástupovky českých a slovenských fighterov, ktoré by určite nemali ujsť vašej pozornosti. Častokrát sa jedná o skladby, ktoré vás dostanú do pozoru, pomôžu vám nakoncentrovať sa, alebo získať motiváciu.

Neexistuje zrejme jednotný štýl, ktorý by sa dal na tento druh rapových skladieb aplikovať. Každý to robí jemne inak, čo je výborné, pretože práve diverzita je prvok, ktorý je v tomto prípade vítaný. Niekto volí silné slová, rýchlejší beat a tvorí track, ktorý je takpovediac náklad od začiatku až do konca. Niekto na to ide z úplne opačnej strany, rapuje pokojne, volí viac filozofické riadky ako ofenzívne a celkovo pracuje v pomalšom tempe. Ani jeden zo spomenutých návodov nie je nesprávny. Poďme sa pozrieť na niekoľko kombinácií zmiešaných bojových umení a rapu, o ktorých sa v našich končinách hovorí a ľudia ich obľubujú.

Attila – Rytmus, P.A.T., Mega M 

Táto skladba uzrela svetlo sveta v decembri 2017 a dnes má viac ako 7,5 milióna pozretí. Pravdepodobne v tomto momente nenájdete na Slovensku a v Českej republike track, ktorý sa venuje MMA problematike a bol by úspešnejší. Niet sa čo čudovať, hviezda Attilu Végha po porazení Karlosa Vémolu v Zápase storočia v minuloročnom Oktagone spôsobila ešte väčší virál, ktorý platí prakticky dodnes. Skladba, na ktorej spolu pracovali Rytmus, Mega M a P.A.T. je energická, slušná a plná motivácie. Mapuje príbeh Attilu Végha, ktorý je dnes zrejme najväčšou hviezdou československého MMA. Keď sa potrebujete, ľudovo povedané, zapnúť, toto je track, ktorý by ste určite mali vyskúšať. Produkčne sa o song postaral P.A.T., dnes už tvoriaci pod menom Franto.

Keď prebiehal v novembri 2019 Zápas storočia, ktorý bol súčasťou turnaja Oktagon 15 vo vypredanej O2 Arene v Prahe, Attilu Végha počas nástupu na zápas sprevádzal práve Rytmus, ktorý odprezentoval túto skladbu. Išla z toho naozaj silná energia a veľa ľudí dodnes hovorí, že to bol moment, v ktorom definitívne ostali presvedčení o tom, že Attila svoj zápas proti Vémolovi jednoducho zvládne. Zvyšok je, ako sa hovorí, história. Musíme povedať, že v Prahe, čo sa týka Attilovho zápasu, do seba zapadlo jednoducho všetko. Hovorí sa, že by mohla byť aj odveta, ku ktorej, objektívne vzaté, skôr či neskôr príde, ale aktuálne to nie je otázkou dňa. A ešte niekoľko mesiacov zrejme ani nebude.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Sergei Barracuda bral drogy ako výskum. Najviac mu dalo LSD

Attila 2 – P.A.T.

Ako píšeme, Attila Végh sa po zdolaní Karlosa Vémolu stal absolútnou hviezdou našich končín a dokonca o ňom vznikol aj film. K príležitosti jeho príbebu P.A.T. vytvoril voľné pokračovanie prvej skladby, konkrétne sa jedná o song s názvom Attila 2, ktorej miesto je na P.A.T.-ho albume Revenant. Videlo ju viac ako milión ľudí a pochopiteľne nemá taký silný odkaz a hype ako prvý diel, nakoľko prvý track bude vždy prvým. S trackom bol spokojný aj samotný Attila Végh, čo je samo o sebe spätná väzba, ktorá je pre tvorcu asi najpodstatnejšia.

Ak ste nevideli film o Attilovi, tak vám ho odporúčame, nemusíte byť vyslovene jeho priaznivcom, fanúšikom MMA a ani zanieteným športovcom, ale príbeh tohto fightera je skutočne záležitosťou odhodlania, disciplíny, motivácie, tvrdej driny a v neposlednom rade správneho načasovania. Ktovie, možno sa jedného dňa dočkáme aj skladby Attila 3, bolo by to pekné zakončenie trilógie.

Mawar – Yzomandias 

Prenesieme sa do aktuálneho roka, konkrétne do júla, kedy vyšla skladba Mawar, ktorej autorom je český rapper Yzomandias. Dodnes ju videlo viac ako milión ľudí a toto číslo bude podľa všetkého rásť. Presne o tom píšeme aj v úvode, tento track je značne pomalší ako Attila, ale na sile a energii nie je ubraté absolútne nič. Vedúci člen labelu Milion+ Yzomandias vytvoril tento track pre českého fightera Tadeáša Růžičku, ktorý dal v tomto roku o sebe výrazne vedieť a po svojom príchode do zmiešaných bojových umení sa z neho začína stávať jedna z najväčších hviezd organizácie Oktagon. Chvíľami môžete mať z tonto songu až mýtický dojem, čo ale vôbec nevadí.

Vašu myseľ nastaví tak, ako má byť nastavená, keď túto skladbu počúvate. Mawar je mad warrior, Tadeáš si za pomerne krátky čas vybudoval veľkú základňu priaznivcov, ale na druhej strane aj neprajníkov. Dal o sebe vedieť hlavne na jar tohto roka, kedy promotéri vytvorili pyramídový turnaj Oktagon Underground, kde sa zápasilo s upravenými pravidlami. Produkčne sa o track Mawar postaral slovenský beatmaker (rapper, producent a furt je mu málo,…) Konex. Popradský rodák sa s tónmi poriadne vyhral a je to cítiť, aj keby ste si odmysleli text, tak skladba sa dá bez problémov počúvať a dokonca si dovolíme tvrdiť, že by vás aj správnym spôsobom stimulovala. Celkovo, ako komplet Mawar pôsobí naozaj výborne a zrejme vás zaujme.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Čo najdrahšie priniesol Rytmus do Second Marketu? (VIDEO)

BABA YAGA – Sergei Barracuda 

Veľmi aktuálny track, ktorý vyšiel iba pár mesiacov dozadu, preto ho zatiaľ videlo necelých 300 tisíc priaznivcov. Skladba Baba Yaga je venovaná českému MMA fighterovi Václavovi Mikuláškovi, ktorého prezývajú práve podľa spomínanej rozprávkovej postavy. Zaujímavosťou je, že Vašek je veľkým priaznicvom rapu a hip hopu, pričom, kým nespojil sily so Sergeiom, tak jeho nástupovkou bol track Over It od Macklemorea a Donny Missal z Macklemorovho albumu Gemini. Ak ste sa niekedy vo svojom živote rozišli, tak tento song určite veľmi dobre poznáte.

Sergei Barracuda odviedol kvalitnú prácu a song Baba Yaga sa vám dostane pod kožu. Možno by sa pýtalo, aby bol v niektorých pasážach údernejší a rýchlejší, ale to je vo veľkej miere subjektívnou záležitosťou. Prvotným cieľom je, aby sa so skladbou stotožnil samotný fighter, čo v tomto prípade prebehlo. Václav Mikulášek ešte tento rok nastúpi zatiaľ k svojmu najväčšiemu zápasu kariéry, v Oktagone ho bude čakať Karlos Vémola. A ak niekedy hľadáte novú inšipiráciu, čo sa rapových trackov týka, tak odporúčame Vaška sledovať na sociálnej sieti Instagram. Jeho IG stories sú častokrát plné skutočne výborných skladieb, o ktorých sa možno až tak nehovorí.

El Chapo – Momo 

Vlasto El Chaaaaapo Čepo. Nie, nie, nenechajte sa zmiasť, prezývka slovenského MMA fightera Vlasta Čepa nie je odvodená od juhoamerického drogového baróna s prezýkou El Chapo. To ale rozhodne nevadí, Vlasto, ktorý má srbské korene, je veľmi populárnym fighterom, pričom ľudia ho majú radi aj vďaka tomu, ako vystupuje mimo zápasy. Čepo spojil sily s rapperom Momom, ktorý vytvoril track El Chapo, o ktorý sa produkčne postaral Hoodini. V úvode počuť srbštinu, na ktorej si dal Momo záležať, čo ocenil aj Vlastov otec. Naopak, promotér organizácie Oktagon Palo Neruda hovoril, že srbský prejav Moma nebol až taký dobrý. Ono, my nie sme odborníci na srbštinu, ale znie nám to v poriadku.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Refew o rasizme, sexe aj gangsta zážitkoch na ulici (ROZHOVOR)

Song má svoje miesto na aktuálnom Momovom albume Extras, pričom musíme povedať, že táto nástupovka je naozaj kvalitným (nielen) hudobným kusom. Prvý raz tento track odznel na turnaji Oktagon 18, v ktorom Vlasto Čepo v Brne nastúpil proti poľskému fighterovi Strzelczykovi. Žiaľ, slovenský fighter nakoniec prehral, ale ako sám povedal, tento zápas ho namotivuje do ďalšej práce a vráti sa silnejší. Ono, to je v krátkosti vystihnutý cieľ všetkých týchto songov, ktoré tu spomíname – mali by vás namotivovať a jemne potlačiť k tomu, aby ste mali chuť stať sa najlepšími v tom, čo robíte.

Michal „Blackbeard“ Martínek – Refew 

Michal Martínek prezývaný Blackbeard dlho patril k tomu najlepšiemu, čo československá MMA scéna ponúka. Otázne je, či ho momentálne môžeme do tejto scény rátať, pretože momentálne pôsobí mimo Oktagon. Pokúšal sa dostať do prestížneho UFC, ale napokon zakotvil v Rusku. Ktovie, kam povedú jeho ďalšie kariérne kroky, ale československí priaznivci ho stále pomerne silno evidujú a určite by ho ešte radi videli bojovať „doma“.

Martínkovi, obávanej čiernej brade s dynamitmi v rukách, venoval skladbu český rapper Refew, ktorý je súčasťou labelu Blakkwood. Produkčne sa o tento song postaral Fosco Alma a musíme povedať, že celkový produkt je z toho lepšieho, čo český a slovenský rap ponúka. Opäť platí, že keď budete správne nastavení, môžete si z tejto skladby čo to zobrať a využiť vo svojom vlastnom ťažení, na každého koniec koncov zaberá niečo iné.

Photo credtis: Attila Végh profil na Instagrame, Mawar a Yzomandias – Filip Poreba

Odporúčame