Spisovateľkou pomocou umelej inteligencie: Kniha získala literárnu cenu, jej autorka využila pri písaní AI

Kniha rozdelila užívateľov na sociálnych sieťach na dva tábory (Zdroj: Freepik/freepik)

#Pred pár dňami zažil literárny svet šokujúcu udalosť. Pri udeľovaní prestížnych cien japonskej literatúry odhalili knihu, ktorú autorka napísala s pomocou umelej inteligencie. Fakt, že jej AI pomáhala pri komponovaní románu hrdo priznala.

Autorka nezapierala

Svet literatúry je ohromený! Počas najprestížnejšieho udeľovania literárnych cien Akutagawa Prize sa prišlo na to, že jeden z ocenených románov vznikol v spolupráci s umelou inteligenciou. Tento fakt priznala samotná autorka knihy, Ria Kudan.

Autorka uviedla, že v niektorých prípadoch dokonca doslovne využila vety, ktoré jej AI ponúkla. Dielo s názvom Tokijská veža sympatie (v origináli The Tokyo Tower of Sympathy), ktoré sa stalo približne z 5 percent dielom Chatbota, porota ohodnotila ako dokonalé.

„Plánujem naďalej profitovať z používania AI pri písaní románov. Určite však nechám priestor v plnej miere aj pre svoju tvorivosť ,“ uviedla pre CNN 33-ročná autorka Kudan na odovzdávaní cien.

Zámer s umelou inteligenciou

Príbeh deja sa odohráva v neznámej sci-fi budúcnosti. Tá, okrem iného, integruje umelú inteligenciu ako súčasť bežného života. Román rozpovedá príbeh protagonistu, prostredníctvom ktorého autorka rieši otázky, ktoré trápia spoločnosť. Problémy ako tolerovanie zločinov či rozmach AI sú len zlomkom toho, čo v knihe rozoberá.

Doposiaľ zostáva nevyriešenou otázkou dôvod, pre ktorý sa Kudan rozhodla požiadať o pomoc pri písaní AI. Chcela si uľahčiť prácu alebo iba potrebovala názor niekoho, kto ovládne budúcnosť?

Kniha totiž rozdelila užívateľov na sociálnych sieťach na dva tábory. Kým jedni s využívaním AI plne súhlasili, iní počin autorky označili ako „neúctu voči ostatným autorom, ktorí písali bez takejto vymoženosti“.

Čo na to komisia?

V hodnotiacej komisii sedeli spisovatelia, ktorí nevideli problém v použití tejto vymoženosti. Jeden z nich sa dokonca obrátil na platformu X, predtým známu ako Twitter, ktorá mu jeho domnienku iba potvrdila.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Umenie pomocou AI je novodobým fenoménom: Je uhlíková stopa z neho škodlivá pre životné prostredie?

„Vyzerá to tak, že príbeh, ktorý získal ocenenie, bol napísaný s použitím generatívnej AI… Ak si ho prečítate, uvidíte, sa to tam aj spomenulo. V budúcnosti môže byť používanie takejto metódy problém, no nie je to prípad tejto knihy,“ vyjadril sa.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame