Klimatická kríza nás ovplyvňuje stále viac: Strach z nej môže narúšať naše vzťahy aj sexuálny život

hádka

Strach z klimatických zmien ovplyvňuje aj naše vzťahy (Zdroj: Freepik/wavebreakmedia_micro)

#Klimatické zmeny sú z roka na rok očividnejšie a dnes už je snáď každému jasné, že ľudstvo svoje správanie musí zmeniť. Avšak, všetko sa musí robiť s chladnou hlavou. S globálnymi environmentálnymi problémami totiž vznikol aj nový psychologický problém, ktorý sa často objavuje u mladých ľudí – eko úzkosť.

Ide o stres, výčitky a úzkostné stavy z podieľaní sa na klimatických zmenách. Niektorých trápi stále sa zvyšujúca populácia Zeme a preto odmietajú mať deti. Iní majú zase výčitky svedomia z plastov v oceánoch, z ktorých značnú časť tvoria napríklad kondómy.

Narušenie vzťahov

Všetky tieto veci vedú k narušeniu partnerských vzťahov a sexuálneho života. Či už ide o dobrovoľnú zdržanlivosť, alebo len o dôsledok úzkosti, v každom prípade stoja za týmito problémami práve klimatické zmeny. „Mala som niekoľko klientov, ktorí mali eko úzkosť. Vážne narúšala viaceré aspekty ich života, mimo iného aj intímny život,“ vyjadrila sa pre portál VICE terapeutka Laura Vowels.

Taktiež dodala, že eko úzkosť môže ovplyvňovať to, s kým ľudia randia, kde sa stretávajú, ako majú sex a akým spôsobom budú mať deti ak ich vôbec chcú. Na všetky tieto aspekty sa pozerajú cez otázky typu „Je si môj partner vedomý životného prostredia? “, „Používa reštaurácia recyklované materiály?“, „Ktorá forma antikoncepcie je najviac šetrná k životnému prostrediu?“ a podobne.

Deti a životné prostredie

Štúdia z roku 2017 ukázala, že každé dieťa, ktoré vyrastá v rozvinutej krajine, prispieva ročne k zvyšovaniu oxidu uhličitého až o takmer 60 percent. Rozhodnutie mladých ľudí nemať deti, nie je však len kvôli tomuto faktoru. Ide taktiež o budúcnosť, ktorej bude musieť nová generácia čeliť.

Vyzerá to, ako keby sme boli v začarovanom kruhu, z ktorého niet cesty von. Každé naše rozhodnutie bude mať nejaký dopad na budúcnosť. Hoci týmto zmenám už nemôžeme predísť, je len na nás, či sa rozhodneme ich zmieriť. Pokiaľ sa stretneš s človekom, ktorý nie je rovnako presvedčený bojovať za životné prostredie ako ty (často to býva aj partner), veď s ním otvorený dialóg. Aj takýmto spôsobom totiž môžeme podporiť zmenu k lepšiemu.

Zdroj: hashtag.sk, vice.com
Odporúčame