Jediné, čo mám, hudba, ktorú hrám. Kali SI TO UŽÍVA dodnes (Reminder)

Kaliho poznáte všetci, teda, ak čítate tieto riadky, mali by ste. Ako dlho ale sledujete jeho tvorbu? My sa prenesieme do uplynulej dekády, skoro desať rokov dozadu. Do čias, kedy už Kali patril medzi silné mená našej scény, ale rozhodne nebol v pozícii, v akej je dnes. Toto je nový diel rubriky Reminder a rozoberať budeme Kaliho track „Užívam si to“. 

Ak vám po prečítaní názvu skladby začína spomínaný song hrať v hlave, máme pre vás dobrú správu, patríte medzi pamätníkov slovenskej rap game. Ak nie, nevadí, track vám sem pripíjame, aby ste si ho pripomenuli, prípadne, ak neviete, o čo sa jedná, máte jedinečnú príležitosť „Užívam si to“ spoznať.

Skladba sa dostala na video platformu YouTube v roku 2013, ale je ešte staršia, čo potvrdzuje samotný text, v ktorom Kali referuje k roku 2012. Skoro desať rokov, veľmi dlhá doba, počas ktorej sa Kali zmenil hudobne aj ľudsky. Keby mu niekto v roku 2012 povedal, ako na tom bude v roku 2021, možno by ani neveril. Prešiel skutočne pútavú cestu, ktorá je hodná rešpektu a uznania. A pre mnohých je taktiež motivácia.

⇒ Album UŽÍVAM SI TO stále nájdeš v predaji na TOMTO LINKU

Keď sa prenesieme skoro desať rokov dozadu, môžeme konštatovať, že Kali tvoril kvalitnú hudbu už vtedy, pričom spolupracoval s Petrom Pannom, ešte častejšie ako dnes. Kali a Peter Pann, to je kombinácia, na ktorú si rapoví fanúšikovia na Slovensku a v Českej republike veľmi rýchlo zvykli. Pre úplnosť dodajme, že o gitaru sa v tomto tracku postaral Peter Bulík. Práve prítomnosť gitary posunula celý song ešte o level vyššie.

Užívam si to bez pocitu viny, užívam si to – výsledok driny, od západu cez stred po ďaleký východ, spoločne po kluboch ničíme ticho a užívam si to.

Táto skladba, aj keď sa to možno na prvé či druhé počutie nemusí zdať, je Kaliho spoveďou, v ktorej ide poriadne do hĺbky. Opisuje, čím si prešiel, opisuje, že neraz tvoril sám a zavretý doma, pričom o jeho hudbu nikto ani nezavadil. Dostal sa do povedomia, dokázal, čo sa v ňom nachádza a zaslúžene si to užíva. Niečo dosiahnuť a získať rešpekt, to je väčšinou to, o čo sa tvorcovia v jednotlivých odvetviach snažia. Možno si poviete, že skladba je to dobrá, beat má kvalitný a myšlienka je zaujímavá, ale prečo si ju pripomíname po ôsmich až deviatich rokoch? Však sa jedná o vec, ktorá už ani zďaleka nie je aktuálna. Máte pravdu, ale aj nie …

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Majk Spirit vybral najlegendárnejší feat histórie SK CZ rapu

Odpoveď je prostá: Tento song má stále veľký vplyv a teší sa popularite. Keď si pozrieme diskusiu pod videom na YouTube, zistíme, že existujú ľudia, ktorí tento track počúvajú a komentujú aj v roku 2021. Píšu, že ich to stále baví, že im ti pripomína good old days, a teda staré dobré časy, že je to song, ktorý ich sprevádzal detstvom či dospievaním. To si častokrát rapperi možno ani neuvedomujú, ale faktom je, že ich hudba sprevádza ich poslucháčov rôznymi životnými obdobiami a keď potom jednotlivé songy počujú, tak sa mysľou vrátia do čias, kedy boli aktuálne. Hudba má väčšiu silu, ako by si ľudia mohli myslieť.

Photo credits: Kali, IG, ilustračný

Odporúčame