Je OK nebyť OK: S predsavzatiami môžeš začať už na Vianoce, poradíme ti, ako ich dodržíš ľahšie

Vianoce sú ideálnym časom na premýšľanie o novoročných predsavzatiach (Zdroj: Unsplash)

#Vianočné sviatky sú zároveň aj obdobím voľna. To nám dáva priestor, aby sme zreflektovali, čo sa udialo počas uplynulého roka a dali si nové ciele. Aj vy si pomaly každý rok dávate nejaké predsavzatie, no len málokedy ho dodržíte? S predsavzatiami je to podobne ako so stavaním domčeka, ak nemáme dobrý základ, tak nám domček nebude stáť.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa spomiluj (@spomiluj)

Vianoce ako čas vďačnosti a nových plánov

Ak sme celý rok žili v zhone a nevedomí, počas Vianoc je ideálny čas, aby sme sa mohli zaoberať aj inými vecami. Sme napapkaní, oddýchnutí, na rad teda prichádzajú naše ďalšie potreby. Napríklad spomínané predsavzatia, reflexia, vďaka či uznanie. Áno narážam na Maslowovu pyramídu potrieb, ktorú viacerí z vás zrejme poznajú.

Keď si Maslowovu pyramídu prenesieme na Vianoce, tak by mohla vyzerať nasledovne:

1. Fyziologické potreby: kapor, kapustnica, punč, túlenie
2. Potreba bezpečia: máme pár dní na to, aby sme spomalili
3. Sociálne potreby: návšteva rodiny a likes na fotky vianočného stromčeka
4. Potreba úcty a uznania: celá rodina vám pochváli medovníky
5. Sebarealizácia: reflexia toho, čo bolo a strategické plánovanie (predsavzatia, ciele…)

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa spomiluj (@spomiluj)

Ako dodržať predsavzatia?

Lenže ak chceme, aby mal náš domček pevné základy, a teda naše predsavzatia sme naozaj dodržali, je dôležitá príprava. Sebarozvoj vie dobre fungovať v štyroch krokoch, ktoré zvládnete počas sviatkov aj vy:

Akceptácia

Prvým krokom k tomu, aby sme sa mohli rozvíjať je akceptácia aktuálneho stavu. Ide o paradoxne veľmi aktívny a dynamický proces, aj keď ju možno veľa z vás vníma ako niečo pasívne. Akceptovať aktuálnu situáciu znamená, že ju prijmem takú aká je. Napríklad, že mám problém so stresom v škole či práci, sebavedomím, váhou, fajčením alebo si nerozumiem s niekým z rodiny či kolegov.


Je OK nebyť OK: Psychické problémy trápia každého štvrtého Slováka, čo radí odborníčka?


Reflexia

Ak sme veci už prijali, pravdepodobne zistíme, že s niektorými z nich nie sme spokojní. Napríklad fajčím – vadí, alebo nevadí mi to? Alebo nemám rád svojho nového šéfa – chcem, alebo nechcem to zmeniť? Je dobré si uvedomiť, že pri rozhodovaní nie je nič medzi – môže byť len chcem, alebo nechcem niečo zmeniť. Ak poviem “chcel by som”, tak strácam jasný motiv a cieľ.

Pri reflexii je dôležité neskĺznuť do obviňovania seba samého, ale pokúsiť sa objektívne hodnotiť. Akoby očami niekoho druhého. Častokrát vidíme len neúspechy a to, čo sme pokazili. Vtedy si môžeme skúsiť napísať zoznam úspechov a neúspechov za aktuálny rok.

Povedzme, že mávam problém so stresom. Mohla som pohorieť na skúške či online pohovore (neúspech), ale zvládla som skupinovú prezentáciu aj odovzdať dohodnutú prácu na čas (úspech). Niekedy pri tomto cvičení zistíme, že za neúspechy niekedy berieme aj situácie, ktoré síce nešli spočiatku hladko, ale nakoniec sa nám ich podarilo zvládnuť.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa spomiluj (@spomiluj)

Sebaláska a sebasúcit

Tento bod priamo nadväzuje a súvisí s predchádzajúcim. Zhadzovanie samého seba za neúspech k ničomu nevedie. Len nás to spraví smutným. Každý z nás robí chyby, aj keď sa snažíme robiť veci na 110 %. A niekedy spravíme 99 % vecí, ktoré sme chceli a haníme sa za to 1 %, ktoré sme nestihli.

Preto by sme si mali dopriať súcit a lásku za veci, ktoré sme urobili a poučiť sa z našich chýb. Prejdite si zoznam svojich úspechov a zamerajte sa práve naň. Pokúste sa ich nájsť viac – bude ich dvadsať, päťdesiat alebo stopäťdesiat? Určite ich objavíte mnoho, dajte si šancu.

Strategické plánovanie

Poďme si objektívne uvedomiť, v čom potrebujeme pomoc. Chcete v novom roku schudnúť ale o strave nemáte ani páru? Radšej, ako sa spoliehať na internetové diéty vyhľadajte fitness trénera alebo sa opýtajte zbehlejšej kamarátky. Túžite zapracovať na svojich slabých stránkach?

Dobrou voľbou môžu byť rôzne motivačné knihy či kurzy. Pokúste sa naplánovať si presné kroky. Pomôcť môže spísanie cieľov. Nielen tých veľkých, ale aj čiastkových. Tento týždeň urobím o 5 klikov viac, a podobne.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa spomiluj (@spomiluj)

Pomaly ďalej zájdeš

Nové zvyky je však vhodné začať v malom, pretože veľké zmeny v nás môžu vyvolať pocity úzkosti a demotivovať nás. Každá zmena predstavuje pomalé rozširovanie našej komfortnej zóny. To znamená, že ak vykročíme jeden krok von a cítime sa fajn, je dobré v novom prostredí chvíľku zotrvať. Keď cítime pevnú pôdu pod nohami, môžeme spraviť ďalší krok vpred.

Ak si nevieme poradiť s niektorou z vymenovaných oblastí, zostávame bez motivácie a úspechov, je dobré vyhľadať poradenského psychológa, kouča alebo terapeuta. Sami asi viete, že strihať si vlasy podľa youtube videa nie je dobrý nápad, lepšie je zájsť ku kaderníčke. Na porozumenie vlastným motívnom, vzorcom správania a nájdeniu samého seba sú dobré encouterové skupiny alebo terapeut s výcvikom v humanistickom smere (PCA/gestalt).


Rubriku Je OK nebyť OK pre teba pripravuje Mgr. Veronika Ragan, absolventka aplikovanej psychológie na Univerzite Komenského. Veronika sa venuje sa koučingu a sebarozvojovému poradenstvu vychádzajúceho z PCA. Pre viac praktických psychologických rád pre udržateľné duševné zdravie sleduj jej instagramový profil @spomiluj.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame