Je OK nebyť OK: Psychické problémy trápia každého štvrtého Slováka, čo radí odborníčka?

Ako sa naozaj máš? Je OK nebyť OK! (Zdroj: Unsplash)

#Každý máme zodpovednosť za vlastné činy, správanie, smerovanie aj prežívanie. Máme isté vrodené danosti, ktoré môžeme rozvíjať, a každý z nás sa narodil do istej sociálnej konštalácie. Dôležité je dobre sa poznať a vedieť, aké máme hranice, počúvať svoje telo a myseľ.  

Napojenie sa na fyzické a psychické prežívanie nám vie o našej súčasnej situácii veľa odhaliť. Ak máme napríklad silné nutkanie ísť aspoň raz do týždňa nakupovať oblečenie do obchodného centra, je na mieste uvažovať, či nejde len o istý vzorec “náplaste” na hlbší problém. Je len na nás, ako sa rozhodneme žiť.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa spomiluj (@spomiluj)

Týka sa mnohých

Vo svete ale aj na Slovensku sa momentálne oveľa viac rozpráva o duševnom zdraví. Dokonca aj motto medzinárodnej svetovej zdravotníckej organizácie WHO na najbližšie roky znie: There is only one health. Zdravie je len jedno a aj na to psychické sa odborníci odporúčajú pozerať komplexne. 

Duševnými ochoreniami trpí približne 25 % slovenskej populácie. Z toho vyplýva, že zhruba každý 4. človek sa lieči na ochorenie z oblasti duševného zdravia, alebo si počas života zažil epizódu, kedy vyhľadal odbornú pomoc. Keď si túto štatistiku prenesieme na náš osobný život, môže týkať niekoho z našej rodiny, kamarátov alebo dokonca aj nás. Šialené, že? 

Avšak odhadom až 80 % ľudí sa kvôli stigme bojí vyhľadať odbornú pomoc, veľa ľudí dokonca vyhľadá odbornú pomoc aj mimo okresu svojho bydliska, aby ich náhodou niekto videl.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa spomiluj (@spomiluj)

Za psychické problémy nemôžeme

Za ochorenie v oblasti duševného zdravia pritom nemôžeme, rovnako ako za iný zdravotný problém. Nevieme ovplyvniť fakt, že trpíme napríklad cukrovkou, ale ani to, že nás trápi depresia alebo úzkosť. Dôležité je, ako sa k tomu sami postavíme. Ak si uvedomíme, že máme depresiu, ktorá nám narúša naše normálne fungovanie, môžeme spraviť dve veci:

Prvou z nich je akceptovať náš zdravotný stav a navštíviť odborníka (psychológa alebo psychiatra), ktorý diagnostikuje náš stav a odporučí vhodnú liečbu. O našom mentálnom zdravotnom stave vie však veľa prezradiť aj telo. Môžeme pociťovať dlhodobú únavu, ktorá býva často spôsobená vyčerpaním z práce, rodinných alebo partnerských vzťahov a podobne. 

Druhá, menej vhodná varianta, je neprebratie zodpovednosti za to, čo práve prežívame a za naše zdravotné problémy. Samozrejme, naše rozhodnutie môže byť ovplyvnené stratenou motiváciou alebo silnou spoločenskou stigmou. Avšak práve stigmatizácia našim najbližším okolím môže byť znakom nezdravých vzťahov, ktoré nás môžu aj brzdiť v sebarozvoji. 

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa spomiluj (@spomiluj)

Osobný postoj rozhoduje

Podstatné je tiež osobné zamyslenie sa nad naším životným štýlom. Ak budeme užívať lieky a chodiť na terapie, ale pritom budeme napríklad stále užívať alkohol, nedodržiavať spánkový režim alebo stretávať sa s pre nás toxickými ľuďmi, liečenie sa môže sťažiť a predĺžiť. Práve psychológ nám môže pomôcť rozpoznať nevhodné vzorce správania a pracovať s nami na vytvorení nových a zdravších. 

Náš životný štýl, ktorý je samozrejme prepojený s celkovou starostlivosťou o seba. Ak napríklad chodíme trikrát do týždňa cvičiť, mali by sme si vyčleniť aspoň pár minút na celkové zastavenie sa a zhodnotenie nášho stavu. V konečnom dôsledku je podstatné, či nám vyhovuje, ako žijeme, alebo s tým chceme niečo urobiť. Je len na nás, ako sa rozhodneme.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa spomiluj (@spomiluj)

7 krokov k zdravšej duši

Osobná prevencia v oblasti duševného zdravia môže mať rôzne podoby. Predsa len každý z nás má inú rozprávku, ktorej verí. U niekoho to môže byť samovzdelávanie, konzultácie u life coacha alebo napríklad práca s vlastným mentálnym priestorom.

Práve podchytenie vecí v ich počiatku môže zaručiť, že sa z drobností nestane chronický stav a ťažké zdravotné problémy. V tom mi dáte zrejme viacerí za pravdu. Čo môžeme denne urobiť, aby sme sa cítili lepšie?

  1. Pracovať so svojím mentálnym priestorom  napríklad prestať porovnávať náš život s dokonale upraveným a pripraveným instagramovým feedom niekoho iného. 
  2. Pravidelne sa napojiť na vlastné prežívanie – nemusíme meditovať, stačí len byť sám so sebou. Niekomu napríklad vyhovuje písanie si denníku alebo žurnálu, kde zaznamenáva svoj progres alebo sa môže vrátiť k svojim myšlienkam a pocitom. 
  3. Zaradiť vďačnosť do svojho života  ktorá môže posilniť radosť z už existujúcich vecí. 
  4. Žiť v prítomnosti – nelipnúť na tom, čo bude v budúcnosti a minulosť už nezmeníme. 
  5. Porozumieť vlastným vzorcom správania – prečo sa nám napríklad opakovane dejú niektoré veci alebo máme tendenciu opätovne skončiť v toxických vzťahoch. 
  6. Vyhľadať pomoc odborníka  keď si nevieme rady alebo sa chceme o sebe dozvedieť viac. Vyhľadať odbornú pomoc nie je žiadna hanba. 
  7. A posledný najdôležitejší bod je sebaláska a starostlivosť o seba – musíme byť k sebe úctiví, láskaví a súcitní, tak ako sme k ostatným ľuďom.

Rubriku Je OK nebyť OK pre teba pripravuje Mgr. Veronika Ragan, absolventka aplikovanej psychológie na Univerzite Komenského. Veronika sa venuje sa koučingu a sebarozvojovému poradenstvu vychádzajúceho z PCA. Pre viac praktických psychologických rád pre udržateľné duševné zdravie sleduj jej instagramový profil @spomiluj.

Zdroj: Veronika Raganová, Hashtag.sk
Odporúčame