Láka ťa svet cenných papierov? Toto potrebuješ vedieť o investovaní do akcií

investovanie do cenných papierov

Investovanie do cenných papierov s malou pomocou zvládneš aj ty (Zdroj: Unsplash/jason-briscoe)

#Investovanie do akcií je hlavne pre tých, ktorí sú pripravení niesť za zhodnotenie svojich peňazí zodpovednosť. Každá investícia je riziko a trh s akciami nie je výnimkou. Môže ti pomôcť priniesť vysoký výnos, ale vysoká je aj miera rizika. Čo všetko treba vedieť pred tým, ako začneš?

Menej emócií, viac štúdia

Kým otvoríš svoju virtuálnu peňaženku, je dobré premyslieť si, čo chceš docieliť. Aké očakávaš výnosy a aké veľké riziko si ochotný podstúpiť? Je dôležité najskôr si nastaviť limity, za ktoré už nepôjdeš a akú stratu ešte zvládneš uniesť. Dôležitým skillom je totiž trpezlivosť. Tvoje rozbúrené emócie ťa môžu zbytočne pripraviť o pekné zisky.

Samotné investovanie do akcií zvládne každý, začať môžeš teoreticky už za pár minút. Dôležité je venovať dostatok času štúdiu a poznať akcie a obchodovanie s nimi do detailov tak, aby si sa vyhol zbytočným chybám.

„Väčšinu chýb, ktoré spájajú začínajúcich investorov, možno pripísať predovšetkým nereálnym očakávaniam, zlému manažovaniu rizika, neexistujúcej alebo zle zvolenej stratégii a precenením vlastných schopností či vedomostí o trhu ako takom. Noví investori vo všeobecnosti častejšie a rýchlejšie podľahnú pri obchodovaní emóciám,“ vysvetľuje hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.

Svet cenných papierov

Čo sú to tie akcie? Ide o cenné papiere vydané akciovou spoločnosťou. Ak takéto papiere vlastníš, si akcionár a ako akcionár máš určité práva — napríklad dostávať pravidelný podiel na zisku vo forme dividendy. A ak máš takých papierov veľmi veľa, môžeš sa napríklad aj podieľať na riadení spoločnosti.

Investovanie do akcií je dnes bezpečné, výhodou sú nízke poplatky či vysoká likvidita trhov. Znamená to, že akcie môžeš nakúpiť a predať kedykoľvek. Vďaka dividendám je tu tiež možnosť pravidelného príjmu.

Partnera si vyber poriadne

S akciami môžeš obchodovať aj cez internet. Ako prvé budeš potrebovať brokera, teda prostredníka, ktorý ti umožní vstup na burzu. Môže ísť o sprostredkovateľa obchodovania alebo o makléra, ktorý ti obchody priamo odporúča.

Výber správneho brokera je dôležitý, je to tvoj obchodný partner, a preto musí byť dôveryhodný. Overuj si jeho recenzie, licencie aj poplatky. Medzi najznámejších brokerov u nás patria eToro, XTB, LYNX či SAXO BANK. Za sprostredkovanie obchodu si brokeri účtujú poplatky, zvyčajne ide o desatiny percent celkovej transakcie.

Denne či dlhodobo?

Dva základné prístupy možno rozdeliť takto:

  • Dlhodobé investovanie znamená investovať v dlhodobom časovom horizonte. Ide o populárny prístup, kedy sú motiváciou spomínané dividendy a veľká pravdepodobnosť rastu akcií. Tento typ je vhodný tam, kde existuje väčšie riziko.
  • Pri daytradingu hovoríme o častých a krátkodobých transakciách, ktoré sú uzatvárané väčšinou v rámci jediného dňa. Tento typ začiatočníkom neodporúčame, pretože najskôr musíš poznať trh a vedieť aspoň ako-tak predvídať jeho vývoj.

Hneď, ako si zvolíš svojho brokera, môžeš začať! Pri podpise zmluvy obvykle vyplníš investičný dotazník a následne získaš prístup do apky, cez ktorú sa pripájaš na burzu. Odborníci odporúčajú rozložiť si portfólio medzi viacero obchodov. Nechceš predsa staviť všetko na jednu kartu. Čo ak nevyjde?

Máš skúsenosť s investovaním? Napíš nám svoj názor do komentára!

Zdroj: hashtag.sk, SLSP, investopedia.com
Odporúčame