Zvýš si finančnú gramotnosť: Pozri, aké zásadné rozdiely sú medzi úverom a hypotékou

peniaze

Medzi hypotékou a úverom je veľký rozdiel (Zdroj: Unsplash/Christian Dubovan)

#Nie je pôžička ako pôžička. Často používame pojmy bez toho, aby sme chápali ich podstatu. Aj na poli financií sa to len tak hemží rôznymi (ne)známymi slovíčkami. Určite sa oplatí bližšie preskúmať, čo sa za nimi vôbec skrýva.


Fenomén tejto doby: Ľudia žobrú peniaze na cestovanie, v zahraničí ich majú plné zuby


Aký je hlavný rozdiel medzi hypotékou a úverom? Poznať význam týchto pojmov by malo byť základom našej finančnej gramotnosti. A to najmä z toho dôvodu, že v oboch prípadoch si požičiavame peniaze.

Úver je pohodlný a dostupný

Pri bežnom úvere ide o poskytnutie finančných prostriedkov zo strany banky či inej finančnej inštitúcie dlžníkovi, teda v prípade potreby aj tebe. Úver sa poskytuje len do určitej sumy, v závislosti od banky, na ktorú sa obrátiš. Väčšinu sa spláca v mesačných splátkach, pričom maximálna doba splácania býva desať rokov.

Vybavovanie úveru
Úver je pre mnohých voľbou číslo jeden (Zdroj: Unsplash/Helloquence)

Samozrejme, toto sú len všeobecné informácie, ktoré sa môžu líšiť v jednotlivých bankách. Úvery môžeme rozdeliť z viacerých hľadísk. Z časového ich môžeme deliť na krátkodobé (do 1 roka), strednodobé (do 5 rokov) a dlhodobé (nad 5 rokov).

Dávaj si pozor na výšku úrokovej sadzby

Z hľadiska účelu sa delia na bezúčelové a účelové. Ich význam je jasný z ich názvu. Pri účelovom musíš vydokladovať, na čo požičané peniaze minieš. Existujú aj ďalšie spôsoby klasifikácie úverov, napríklad podľa metódy splácania či zaistenia, ale tými ťa nebudeme zaťažovať.

vyložené nohy
S úverom môžeš mať takmer čokoľvek (Zdroj: Unsplash/Drew Coffman

Úver je bežným finančným produktom, ktorý využívajú tisíce klientov banky. Jeho hlavnou výhodou je jeho dostupnosť, pretože pri žiadaní o úver väčšina bánk nemá až tak prísne podmienky, takže sa dá k nemu dopracovať oveľa ľahšie. Jeho nevýhodou je však vyššia úroková sadzba. Znamená to, že v konečnom dôsledku splatíš o dosť viac, než si si požičal.

Hypotéka je veľký záväzok

Hypotekárny úver, teda hypotéka, je typ úveru, pri ktorom sa zakladá nehnuteľnosť. Ak ju nebudeš vládať splatiť a budeš tvrdohlavo odmietať komunikáciu s bankou, môže sa ti stať, že prídeš o založenú nehnuteľnosť. To je však len to najkrajnejšie riešenie, ku ktorému dochádza naozaj len veľmi zriedkavo.


Minimalizmus je in a šetrí peniaze: Prečítaj si 4 životné prístupy, ktorými sa oplatí inšpirovať


Hypotéky sú logickým a praktickým krokom na financovanie vlastného bývania. Našetriť státisíce eur je pre bežného smrteľníka takmer nemožné. Ak teda nechceš u rodičov bývať až do dôchodkového veku, v ktorom si konečne našetríš aspoň nejakú sumu, neostáva ti nič iné, než osloviť finančné inštitúcie a požiadať ich o hypotekárny úver.

Žena na gauči
S hypotékou rýchlo získaš vysnívané bývanie (Zdroj: Unsplash/Trent Szmolnik

Prísne podmienky

Pri jeho poskytovaní si ťa však banka poriadne preverí. Podmienky na získanie hypotekárneho úveru sú prísnejšie, než pri klasickom úvere. V dnešnej dobe však už banky upúšťajú od 100-percentnej hodnoty zabezpečenia a preto sa priprav na to, že ak chceš vlastné bývanie, mal by si mať našetrené aspoň 20-percent hodnoty z ceny nehnuteľnosti, ktorú chceš založiť.

Ak nemáš, peniaze ti môžu požičať rodičia, alebo ich môžeš „vykryť“ úverom. Ak sa obrátiš na finančného poradcu, určite ti pomôže nájsť tú najsprávnejšiu cestu.

Kľúče vo dverách
Vlastné bývanie zaplatené zo svojho vrecka je dnes luxus. (Zdroj: Pixabay)

Hypotéka, hoci ti pomôže získať vlastné bývanie a má nižšiu úrokovú sadzbu ako klasický úver, je však finančný záväzok na poriadne dlhý čas. Jej dĺžka je ohraničená časovým horizontom od štyroch do tridsiatich rokov. Na druhej strane, mesačná výška splátky je často oveľa nižšia, než by si zaplatil za podnájom. A bývanie vo svojom, i keď založenom bývaní, naozaj stojí za to.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame