Leonardo DiCaprio je známy aktivista: Ktorí ďalší herci v Hollywoode bojujú za záchranu našej planéty?

Leonardo DiCaprio a Jennifer Lawrence vo filme Nepozeraj hore ako herci eko aktivisti

Hollywoodski herci majú vplyv a využívajú ho na záchranu planéty (Zdroj: imdb.com)

#Pózujú na večierkoch, na červenom koberci sa usmievajú do objektívov, užívajú si slávu a pozná ich celý svet. Hollywoodske celebrity. Hoci sa môže zdať, že ich nablýskaný život je neuveriteľne povrchný, nie je to vždy tak.

Mnohí z nich robia pre spoločnosť skvelé veci a svoju obrovskú slávu a vplyv využívajú s cieľom urobiť zo sveta ekologickejšie miesto. Vieš, ktoré známe tváre využívajú svoj status celebrity na ochranu životného prostredia?

Celebrity, ktoré svoj vplyv vedia využiť inak

Asi si už mal možnosť vidieť film Nepozeraj hore (Don’t Look Up) z roku 2021 o dvoch astronomických vedcoch, ktorí sa snažia varovať svet pred blížiacou sa apokalypsou. V hlavných úlohách sa predstavili Leonardo DiCaprio a Jennifer Lawrence. Nemenej dôležité postavy v ňom stvárnili aj Meryl Streep alebo Cate Blanchett. Prečo ich ale spomíname? Pretože majú, okrem iného, i spoločnú vášeň pre záchranu našej planéty, rovnako ako aj iné známe mená.

A nielen vášeň – na klimatické problémy často upozorňujú, ale predovšetkým za nich hovoria aj konkrétne skutky. Už roky sú aktívni v oblasti ochrany životného prostredia a svoj vplyv dokážu využiť zmysluplným spôsobom. Upozorňujú, inšpirujú a aj prispievajú nemalými finančnými čiastkami.

Leonardo DiCaprio

Je jedným z najvýraznejších eko aktivistov spomedzi hollywoodskych hercov. V roku 1998 založil neziskovú organizáciu s názvom „Leonardo DiCaprio“, ktorá sa venuje ochrane a blahu všetkých obyvateľov Zeme. Táto nadácia financovala už viac ako 200 projektov po celom svete a udelila granty vo výške 100 miliónov dolárov.

Spolupracuje aj s inými medzinárodnými organizáciami ako World Wildlife, Oceana, Wild Foundation. Pomáhajú voľne žijúcim živočíchom, podmorskému životu, iniciatívam v oblasti klimatických zmien, ale aj právam domorodcov. Sám viedol kampaň za zastavenie nehumánneho obchodu so živočíšnymi produktami ako je slonovina.

Medzi skutočne inovatívne projekty patrí projekt v Nepále na ochranu divokej populácie tigrov. Nadácia Leonarda DiCapria venovala tomuto projektu jeden milión dolárov, takisto financovala projekty na pomoc pri ochrane nosorožca čierneho v Tanzánii, gorily nížinnej v Strednej Afrike a leoparda snežného v Strednej Ázii.

Rozhodne to nie je všetko. Ak si Lea doposiaľ obdivoval predovšetkým pre jeho herecké kvality, odteraz určite budeš mať ešte o niekoľko dôvodov viac. So skupinou vedcov sa snaží o znovuzrodenie Galapágskych ostrovov. Cieľom je zachovať viac ako 180 miliónov akrov pôdy s viac ako 16-tisíc živočíšnymi druhmi, ktoré na nej žijú.

Angažuje sa aj v ochrane ľudských práv v domorodých komunitách v povodí Amazonky. Podporil projekty zachovávajúce históriu a kultúrne dedičstvo kmeňa Siuxov. Oscarový herec sa môže hrdiť čestnými titulom Posol mieru OSN. Na klimatickom samite v roku 2016 predniesol emotívny prejav, v ktorom apeloval na svetových lídrov ako na poslednú nádej pre Zem. Podporuje vegánske stravovanie a je súčasťou mnohých dokumentárnych sérií zameraných na ekologické problémy a ich riešenia.

Hollywood ako nápis na kopci
Hollywood ukrýva množstvo ekologicky zmýšľajúcich prominentov (Zdroj: Unsplash/Zoi Palla)

Meryl Streep

Začala ekologické aktivity podnikať už v 80. rokoch. Jednou z jej známych aktivít bolo vytvorenie kampane s názvom „Mothers & Other Campaign“, požadujúcej sprísnenie noriem pre používanie pesticídov pri produkcii ovocia a zeleniny. Išlo o ochranu ľudského zdravia, najmä bábätiek a malých detí.

Kampaň sa neskôr pretransformovala na organizáciu s rovnakým názvom. Jej poslaním bolo poskytovať dôležité informácie o nebezpečných chemikáliách, ktoré sa v našich životoch stali doslova všadeprítomnými. Mala mobilizovať záujem spotrebiteľov, aby požadovali bezpečnejšie a udržateľnejšie výrobné procesy. Zároveň informovala o bezpečných a ekologických produktoch z rôznych oblastí života.

Svoj príbytok má v štáte Connecticut a je poháňaný geotermálnou energiou. Uprednostňuje lokálne potraviny a v mieste bydliska založila podporovanú potravinovú kooperáciu CSA. Je známa angažovanosťou v hnutí za rovnaké práva pre ženy. V roku 2014 ju prezident Barack Obama vyznamenal prezidentskou medailou slobody.

Cate Blanchett

Je dlhoročnou vyslankyňou Austrálskej nadácie na ochranu prírody. Lobovala za uhlíkovú daň s cieľom obmedziť skleníkové plyny a pomôcť tak udržať klímu pod kontrolou. S projektom „Greening the Wharf Project“ spolu s manželom bojovali za inštaláciu 1 900 solárnych panelov na budove divadelnej spoločnosti v Sydney. Tie v budove predstavujú zdroj viac ako 70 % elektriny.

Panely spárovali so systémom zachytávania dažďovej vody, ktorý sa z dlhodobého hľadiska zmení na uhlíkovo neutrálny systém. Okrem toho Cate v divadle presadzuje opätovné využívanie a recykláciu kostýmov a rekvizít. Udržateľnosť a recyklácia sú jej srdcu naozaj blízke.

Woody Harrelson

Patrí k dlhoročným zanieteným eko aktivistom a vyniká presvedčivým úsilím o minimalizáciu negatívneho dopadu na životné prostredie. Je známy tým, že nekonzumuje mäso, mliečne výrobky a celkovo žiadne potraviny živočíšneho pôvodu. Počas natáčania využíva príves, ktorý funguje na solárnu energiu.

Za svoje aktivity bol v roku 1996 zatknutý. Vyliezol vtedy na Golden Gate Bridge v San Franciscu na protest proti demolácii sekvojového hája s rozlohou 60 000 akrov v severnej Kalifornii. S Billie Eilish predstavili v roku 2019 video, ktoré varovalo pred desivým smerom, ktorým sa uberá naša planéta.

zhromaždenie ľudí bojujúcich za záchranu planéty
Klimatická kríza ohrozuje život na celej planéte (Zdroj: Unsplash/Li-An Lim)

Jane Fonda

Takisto patrí k hereckým hviezdam, ktoré boli za svoje aktivity v prospech planéty viackrát zatknuté. Často vyzýva ľudí k akcii a zvyšovaniu povedomia o klimatickej kríze. Apeluje na fakt, že sme poslednou generáciou, ktorá má šancu vynútiť si zmenu a zachrániť životy na tejto planéte.

Shailene Woodley

Spoluzakladateľka neziskovej organizácie „All it Takes“ pre mládež. Pomáha formovať povedomie o klimatických zmenách a podnecovať k zodpovednosti a empatii. Pre protesty proti ropovodu v Dakote bola zatknutá a za trestný čin porušovania domovej slobody dostala podmienečný trest v trvaní jedného roka. Tieto protesty jej vyslúžili uznanie od Environmental Media Association. V roku 2019 tiež získala titul veľvyslankyne oceánov pre Greenpeace.

Matt Damon

Založil v roku 2006 nadáciu H20 Africa Foundation, ktorá po zlúčení vytvorila water.org poskytujúcu ľuďom na celom svete prístup k čistej a pitnej vode.

Ian Sommerhalder

Neziskovou organizáciou, založenou pod svojím menom, sa zameral na ochranu životného prostredia. Pomáha financovať ochranu a rozvoj zelene a zvyšovať povedomie o ochrane a zmene klímy. V roku 2014 bol vymenovaný za veľvyslanca dobrej vôle Programu OSN pre životné prostredie.


Zaujímaš sa o neherecké aktivity hollywodskych celebrít?

Zdroj: Bioekologika
Odporúčame