Historicky prvá štafeta slovenských plavkýň zdolala kanál La Manche: Podarilo sa im to za necelých 13 hodín

Zuzana Vančová, Zuzana Jusková, Zuzana Szabóová, Táňa a Nina Chudé a Soňa Rebrová

Zuzana Vančová, Zuzana Jusková, Zuzana Szabóová, Táňa a Nina Chudé a Soňa Rebrová vytvorili prvú štafetu Sloveniek, ktorá preplávala Lamanšský prieliv (Zdroj: Facebook/SVK women relay)

#Zatiaľ čo my na Slovensku nadávame na prudkú zmenu počasia, 1400 kilometrov od Bratislavy sa skupina žien rozhodla dobrovoľne skočiť do rozbúrených a ľadových vôd kanálu La Manche. Ten oddeľuje Francúzsko od Veľkej Británie a v najužšom bode (medzi Calais a Doverom) má len 32 kilometrov.


Na Jadrane sme mohli mať vlastný ostrov: Turizmus by prekvital, veľkolepé plány však skončili v koši


Práve túto diaľku sa rozhodla prekonať historicky prvá štafeta slovenských plavkýň v zložení Zuzana Vančová, Zuzana Jusková, Zuzana Szabóová, Táňa a Nina Chudé a Soňa Rebrová. Členky tímu vyberal známy tréner Zoltán Makai. Ten roku 2002 zvládol La Manche ako prvý Slovák v ére samostatnosti.

Uverejnil používateľ SVK women relay Utorok 22. septembra 2020

Začali už skoro ráno

Aj to nasvedčovalo tomu, že je výprava odsúdená na úspech. Celú trasu zvládli za 12 hodín a 40 minút. Štafetu odštartovala o 2-hej ráno Zuzana Jusková, ktorá ju nakoniec aj zavŕšila. Práve Jusková má s kanálom La Manche bohaté skúsenosti. V roku 2017 sa stala historicky prvou Slovenskou, ktorá ho preplávala. Celú štafetu mohli ľudia sledovať na Facebooku, kde okrem živých prenosov pribúdali aj aktuálne informácie.


Janka pracovala na zaoceánskych lodiach, ťažká drina aj zážitky na celý život: Čo všetko zažila?


Po ceste dokonca mali aj nečakanú návštevu, ktorou boli v najväčšou pravdepodobnosťou migranti. Na všetko dohliadal komisár z Channel Swimming Association, ženy sa striedali po hodine, nesmeli sa dotknúť lode a ani navzájom. Ak by sa tak stalo, hrozila by celej štafete diskvalifikácia. Zaujímavosťou je, že 22-ročná Nina Chudá sa na toto dobrodružstvo vydala spoločne so svojou mamou Táňou Chudou.

Nečakaná návšteva, ktorá sa nás pýtala, kde je England.. posledný sedel úplne vo vode a plávali naopak do Francúzska. Na loď sme ich nevzali, hoci aj chceli 🙂

Uverejnil používateľ SVK women relay Utorok 22. septembra 2020

Plávať rovno nemohli

„Sme z toho stále v šoku (pozitívnom) a stále sa tešíme, ani sme nečakali, že nás toľko ľudí bude sledovať a držať nám palce. Sme rady, že sa nám sem podarilo dostať napriek covidu a zaplávať kanál, hoci vlny boli miestami naozaj silné a prúdy tiež – preto sa nedá plávať rovno, ako ste nám viacerí radili 🙂 podstatné je, že sme to zvládli,“ napísali členky štafety.

Zdroj: hashtag.sk, Facebook/SVK women relay
Odporúčame