Herný newsfilter: PlayStation 5 jasne dominuje, zatiaľ čo Roblox má problémy

Roblox

Kasíno prístupné pre deti prostredníctvom účtu na Robloxe (Zdroj: Roblox Corporation)

#Roblox sa opäť dostáva do titulkov herných portálov, no tentokrát kvôli negatívnym správam, a to najmä v súvislosti s hazardnými hrami, ktoré sú prístupné aj pre mladistvých. Na druhej strane Sony potvrdzuje jasnú dominanciu nad svojím hlavným konkurentom. PlayStation 5 sa predáva ako teplé rožky.

Kasína pre deti

Novinár Cody Luongo, ktorý píše týždenný newsletter zameraný na e-športy a stávkovanie, tvrdí, že existuje niekoľko nelegálnych webových stránok kasín, ktoré agresívne zameriavajú svoju pozornosť na mladistvé publikum. Tieto stránky lákajú hráčov a hráčky na výhry v peňažnej mene Robux, ktorá sa používa vo svete Robloxu.

Medzi takéto portály patrí BloxFlip, RBXFlip, RBXLWild a RBXGold, ktoré umožňujú používateľom prihlásiť sa pomocou svojich účtov z Robloxu a vkladať na účet stránky cenné predmety z hry alebo samotnú menu Robux. Potom už len stačí mať šťastie v rôznych hazardných hrách.

V článku sa tiež uvádza, že BloxFlip aktívne pôsobí aj na komunikačnej platforme Discord, kde používatelia môžu získať špeciálne postavenie na základe toho, koľko už minuli na ich webe. Používatelia sa môžu stať „veľrybami“, ak vsadia viac ako jeden milión Robuxov, čo je ekvivalent 12 500 dolárov. Tieto stránky, ktoré sú neoprávnené a nesúvisia so samotným Robloxom, sa dostatočne nepokúšajú overiť vek zúčastnených používateľov.

Veľký únik údajov

Vzhľadom na to, že 62 % používateľov Robloxu má 16 alebo menej rokov, je pravdepodobné, že časť ľudí používajúcich tieto stránky s hazardnými hrami sú deti. To však nie je všetko. Influencer Roblox DarkkHayden, ktorý má 350-tisíc sledovateľov na TikToku, zverejnil e-mail, ktorý dostal od BloxFlipu s ponukou spolupráce. Má však len 14 rokov.

Majiteľ inej populárnej obchodne zameranej stránky vo svete Robloxu pod anonymitou tvrdí, že väčšina používateľov, na ktorých sa BloxFlip zameriava, má menej ako 18 rokov. „Tieto stránky s hazardnými hrami nevykonávajú žiadnu náležitú starostlivosť, pokiaľ ide o vek ľudí, s ktorými spolupracujú.“

Hovorca spoločnosti Roblox Corporation vyhlásil, že prebieha konanie proti takýmto stránkam s hazardnými hrami, ale nevysvetlil, akým spôsobom. Aby toho nebolo málo, Roblox zasiahol veľký únik údajov, vďaka ktorému bolo sprístupnených takmer štyritisíc osobných a identifikovateľných informácií rôznych vývojárov.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Rebríček 30 najlepších romantických komédií: Presvedčia ťa, že láska hory prenáša

Desiatky miliónov predaných konzol

Sony oznámilo, že firme sa podarilo predať 40 miliónov ich najnovšej konzoly PlayStation 5. Predchádzajúca konzola PlayStation 4 dosiahla rovnaký míľnik o dva mesiace skôr, no nestretla sa s problémami dodávok čipov a pandémiou Covid-19. Sony však nedávno oznámilo, že plánuje predať rekordný počet konzol PlayStation počas aktuálneho roka.

Spoločnosť má v úmysle dodať 25 miliónov konzol PS5 počas finančného roka 2023 (12-mesačné obdobie končiace 31. marca 2024). Ak sa im to podarí, prekonajú vlastný 25-ročný rekord v predaji konzol, keď sa v roku 1998 predalo 22,6 milióna kusov pôvodnej konzoly PlayStation.

Dočasné zníženie cien

Nedávne zrýchlenie predaja bolo podporované cenovými akciami a hovorí sa aj o pláne na dočasné zníženie cien o 75 eur. Spomínajú sa nepotvrdené plány na uvedenie nového modelu s odnímateľnou diskovou jednotkou koncom tohto roka.

Podľa portálu Heureka je možné zakúpiť PlayStation 5 s optickou mechanikou za necelých 450 eur a model bez mechaniky sa predáva za menej než 450 eur. V oboch prípadoch je možné očakávať rýchle doručenie. Ešte na jar sa konzoly na Slovensku predávali za 600 eur a viac.

Xbox aktuálne zaostáva

Microsoft už niekoľko rokov nezverejňuje informácie o počte predaných konzol Xbox. Napriek tomu na Big Festival 2023 v Brazílii zástupca Xboxu Leonardo Barros Barreto zdieľal slide, ktorý odhalil, že Xboxu Series X/S sa predalo spolu 21 miliónov kusov. Zdá sa, že aj v tejto generácii konzol bude Xbox zaostávať.

Generálny riaditeľ Microsoftu, Satya Nadella, však tvrdí, že Xbox dosiahol nové rekordy za štvrtý štvrťrok v počte aktívnych používateľov za mesiac a vo využívaní služby Game Pass. Aktualizované informácie o počte predplatiteľov však stále nemáme k dispozícii. Predaje hardvéru sa prepadli o 13 % a celkovo herný sektor rástol len o 1 %.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Máme pre teba 15 najlepších destinácií leta! Kde sú aktuálne rekordné návaly turistov?

V skratke na záver

  • Konzoly Xbox dostali aktualizáciu, ktorá zásadne mení dashboard a jeho funkcionality.
  • Tencent má získať väčšinový podiel v poľskom štúdiu Techland, ktoré naposledy vydalo zombie akciu Dying Light 2.
  • Ubisoft pravdepodobne zrušil vývoj pokračovania pestrého RPG Immortals Fenyx Rising.
  • Animované videá zo sveta futuristického Starfield poskytujú pohľad na tri hlavné mestá hry.
  • Spoločnosť Reef Entertainment oznámila, že Terminator: Resistance dostane vylepšenú verziu pre Xbox Series X/S, dva roky po tom, čo prišla na PS5.
  • V obľúbenej hre Fortnite nájdeš postavy zo seriálu Futurama.
  • Nová animovaná séria Castlevania od Netflixu príde už koncom septembra.
  • Nicki Minaj prichádza do Call of Duty: Warzone. Svet Call of Duty sa tak stáva čoraz absurdnejším.

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk, videogameschronicle.com, twitter.com
Odporúčame