Herný newsfilter: Steam Deck čaká ťažký konkurenčný boj a Mario sklamal kritikov

Nový handheld od Asusu

Asus predstavil konkurenciu pre Steam Deck (Zdroj: Asus)

#Keďže už dlhšie nebola žiadna veľká hra odložená, netrpezlivo som čakal, kto si najbližšie vytiahne „čierneho Petra“. Tentokrát sme sa dozvedeli, že RPG titul Ark 2 s množstvom dinosaurov, ktorý v traileri prezentoval aj svetoznámy herec Vin Diesel, bol odsunutý na koniec budúceho roka.

Pri príležitosti Dňa Zeme Microsoft ukázal svetu nový gamepad, ktorý bol vyrobený zo starých súčiastok, „cédečiek“ či dokonca plastových džbánov na vodu. Kopec rozruchu však vyvolal vážny konkurent pre Steam Deck od Asusu. Možno ešte viac pozornosti si uchmatol pre seba film s Mariom v hlavnej úlohe.

Konkurencia pre Steam Deck nie je vtipom

Taiwanský výrobca Asus si na oznámenie svojho nového produktu vybral skutočne najmenej vhodný deň. Práve 1. apríla spoločnosť uviedla, že prinesie na trh vreckový herný systém s názvom ROG Ally.

Zariadenia podobné konkurenčnému Steam Decku od Valve má bežať na Windowse 11 a na modernom čipe AMD Zen 4/RDNA 3. Môžeme sa tešiť aj na možnosť hrania vo Full HD (1920 × 1080 pixelov) a až pri 120 Hz.

Nejde však o prvoaprílový žart. Video od používateľa Dave2D potvrdzuje existenciu zariadenia, ako aj niekoľko ďalších špecifikácií. ROG Ally má byť menší, ľahší a plochší než Steam Deck. K novinke sa dostal aj Linus Tech Tips, ktorý priniesol ešte dlhšie a komplexnejšie video.

Podľa jeho slov vyprodukuje prototyp omnoho menej hluku ako niekedy hlučný Steam Deck. Zásluhu má na tom systém chladenia s dvoma ventilátormi, ktorý nasáva vzduch zozadu a odvádza ho nahor. Poznamenal tiež, že SSD a joysticky sa zdajú byť ľahko vymeniteľné.

Neznáma cena a ďalší pokus Sony

Nie je však jasné, kedy môžeme nový handheld očakávať v obchodoch, ako sa s pomerne výkonným hardvérom popasuje batéria a najmä, koľko bude takáto „hračka“ stáť. Steam Deck začína na cene 419 eur a Nintendo Switch OLED kúpiš už za menej než 320 eur.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Herný newsfilter: Fanúšikovia Xboxu si na najočakávanejšiu hru ešte počkajú - Kedy konečne dorazí?

Okrem toho Sony údajne pracuje na vlastnom handhelde s kódovým označením „Q Lite“. Vraj bude vyžadovať neustále pripojenie k internetu, pretože je navrhnutý pre vzdialené hranie pomocou streamingu.

Super Mario nie je super

Film vykresľujúci hrdinské činy talianskeho inštalatéra Maria prišiel do svetových kín. Názory sú však veľmi rozpačité.

Filmový apretátor recenzií Rotten Tomatoes uvádza v kategórii „Tomatometer“ hodnotenie na úrovni 54 %. To znamená, že sa kritikom iba o niečo viac páčil ako nepáčil. V porovnaní s inými filmami, ktoré boli natočené podľa videohier zameraných na rodinné publikum, má Sonic the Hedgehog skóre 64 %, zatiaľ čo jeho pokračovanie 69 %. Detektív Pikachu dosiahol skóre 68 %, no The Angry Birds Movie získal len 43 %.

Nie je vôbec prekvapivé, že „skóre publika“, overené hodnotenia, ktoré uverejňujú diváci, je aj tentokrát vyššie než hodnotenia kritikov. Napríklad, filmy Sonic majú skóre 93 % a 96 %. Super Mario má už teraz 96 %.

Kritici tvrdili, že film započal novú kapitolu, ktorou chce Nintendo preraziť aj na striebornom plátne. Viacerí sa zhodujú na tom, že potenciálu na ďalšie projekty je tu neúrekom. Netreba byť pritom ani zanieteným fanúšikom.

Príbehu chýba hĺbka

Je nutné ale rátať s tým, že príbeh je plytký a hlavné postavy v ňom nedostali dostatok priestoru na svoj rozvoj. Zároveň ale platí, že ani samotné hry sa nemôžu pochváliť špičkovým príbehom. Odhliadnuc od toho, ak sa tvorcovia pustili do filmového spracovania, mal byť scenár pre diváka predsa len zaujímavejším.

Film som si ešte nestihol pozrieť, no určite mu dám šancu. Z herne ladených rozprávok či skôr filmov som sa nesmierne bavil pri Ralph Rozbi-to a rovnako aj pri pokračovaní Ralph búra internet. V oboch prípadoch ide o nápadito spracovaný príbeh s množstvom odkazov a výborným dejom plným humoru a zápletiek.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Herný newsfilter: E3 skončila a nová Zelda je už na dosah - zahráš si?

👋 Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk, videogameschronicle.com, theverge.com, rottentomatoes.com, vg247.com
Odporúčame