Ako skončí slovenská rapová vojna?

Niektorí z nás sa ešte ani nespamätali zo Silvestra, iní zas verili v pokojný štart do nového kalendárneho roka. Nech už to máte akokoľvek, faktom je, že na slovenskej rapovej scéne to od úvodu 2022 poriadne vrie. Reaguje prakticky každý na každého, do toho sa zapájajú fanúšikovia a médiá. Vzniká problematika, ktorá v našich končinách nemá obdobu.

Slovenská rapová vojna

Jasné, z času na čas sa stalo, že sa niekto do niekoho oprel. Zainteresované strany si vymenili niekoľko štipľavých odkazov, niekedy dokonca skladieb. Častokrát to bolo epické predstavenie, ktoré sa dostalo ľuďom pod kožu. Po čase to ale ustalo a išlo sa ďalej. Momentálne sa ale na slovenskej rapovej scéne otvorila téma, teda skôr Pandorina skrinka, ktorá môže SK rap game poriadne ovplyvniť. Bohužiaľ, negatívnym spôsobom.

Aby ste vedeli o čo sa jedná: 

Dame poukázal na to, že Pil-Cho skladba nie je originál (VIDEO)

Pôvodne sme zvažovali, že dnešný deň ešte venujeme reakciám, ktoré sa objavovali včera v priebehu dňa, respektíve neskoro večer. Reagovali Separ, Dame, Ego, Kingpin (pozrite si seriál Hawkeye), Rytmus, Majk Spirit a ďalší. Prakticky, svoje o vzniknutej problematike povedal každý, pričom veľa zo spomínaných mien nelenilo a rovno pripájalo aj priame dôkazy na konkrétne obvinenia. Nejdeme sa však venovať jednotlivým rodiacim sa beefom na našej scéne, aj keď niekomu sa to ako beefy nemusí zdať.

⇒ Album Odsúdení na úspech si aj s merchom objednať KLIKNUTÍM SEM

Čo bude ďalej?

Skôr je na mieste sa zamyslieť nad tým, čo uplynulé dni budú znamenať pre slovenský rap. Dozvedeli sme sa rôzne znepokujúce skúsenosti týkajúce sa flowov, beatov, textov, originality či vizuálu. V konečnom dôsledku prehrávajú fanúšikovia. Predovšetkým tí, ktorí nesledujú rap úplne do atómov, musia byť poriadne zmätení. A my sa im nečudujeme. Kde je pravda? Kto je dobrý a kto je zlý? Aké je riešenie toho, čo vzniklo? A ak aj nejaké je, kto ho môže preniesť do reality?

Zatiaľ je isté predovšetkým to, že vzťahy medzi niektorými interpretmi budú natoľko pošramotené, že sa ich spoločných featov dočkáme najskôr o niekoľko rokov, ak vôbec ešte niekedy. Nebudeme konkrétni, ale poďme si teda zrátať 2 a 2 a určiť, čo sme sa vlastne dozvedeli a čo to znamená.

⇒ Nový merch a album DMS si vieš objednať TU

Veľa slovenských interpretov hľadá inšpiráciu v zahraničí, čo je logické, pretože najmä americký rap je tomu nášmu tak ďaleko, že je logické, že je pre tvorcov mienkotvorný. Každý má idoly a vzory, ktorým sa chce podobať. Každý chce byť úspešný a chce, aby ho ľudia chválili. Potom je už na morálnej úrovni každého jedného a každej jednej do akej miery sa vo svojej tvorbe inšpiruje, či uvedie zdroj a podobne.

Konečné slovo majú ľudia

A potom je na ľuďoch, či to budú počúvať a šíriť ďalej, pretože akokoľvek ktokoľvek môže niečo robiť, vždy to budú ľudia, ktorí tomu dajú v konečnom dôsledku moc. A keď niekto vidí, že aktuálny model funguje, pravdepodobne od neho nebude upúšťať, i keď sa to iným ľuďom nebude páčiť. Samozrejme, je prirodzené a logické, že kopírovať niekoho nie je správne.

Najlepšie je byť originál, byť samým sebou. A keď už od niekoho niečo niekto preberie, treba to priznať, uviesť zdroj, napísať to do popisu, pričom si myslíme, že drvivá väčšina fanúšikov a poslucháčov by neriešila, že sa rapper XYZ alebo rapperka ABC inšpirovala napríklad skvelým nemeckým beatom doplneným o španielsky refrén a francúzsky flow.

⇒ Album a merch KF AKO ROLLS kupuj TU

Treba byť transparentní, ale nielen v hudbe, no celkovo v živote. Keď prinášame informácie z rozhovoru, ktorý urobili naši kolegovia v iných médiách alebo v zahraničí, uvedieme ich ako zdroj a dáme odkaz. Na tom nie je nič nesprávne. Vždy je to o ľuďoch. O tých, ktorí niečo produkujú a o tých, ktorí to následne počúvajú, pozerajú alebo čítajú.

Separ: „My vieme, že na trackoch nie je nič antivaxerské.“

Aftermath

Nie, nie ten film z Netflixu. Skrátka, čo z tohto celého plynie? Každý jeden zainteresovaný človek, vrátane nás novinárov by mal začať od seba a zhodnotiť, aký produkt dáva na verejnosť. Potom je to, ako píšeme vyššie, o samotnej morálke konkrétneho človeka. S tým sa nedá robiť nič.

Žijeme v dobe, v ktorej je tak veľa songov, albumov, videí, podcastov, článkov, filmov a seriálov, že nie je reálne (pravdepodobne) ustriehnuť všetkých. V konečnom dôsledku to bude teda o nás aj o vás a rozhodnutí, čomu dať priestor, čo pochváliť, čo kritizovať, čo hypeovať a čo odsúdiť.

Prečítaj si TOTO: Vec hodnotí 2021: Mentálni mrzáci, Záborská, tráva = vražda. Keď neboxuješ, si nikto?

My sa obávame, že v tejto kauze je porazeným najmä slovenský rap. Pevne veríme, že to tak nebude a situácia sa ustáli, ale bude to chcieť určitý čas. Nech už má ktokoľvek motiváciu robiť čokoľvek a reagovať akokoľvek, nech myslí na to, aké následky by to mohlo mať. Pravda nakoniec, aspoň tomu môžeme veriť, zvíťazí.

Photo credits: Pil C IG, Separ IG, Dame IG, Ego IG, Koláž Rap G

 

Odporúčame