FOTO Krásna Hôrka 6 rokov po požiari: Takto sa obnovuje slovenská kultúrna pamiatka

Wikipedia

# 9. marca 2012, pred viac ako šiestimi rokmi, zachvátil Krásnu Hôrku desivý požiar. Hrad zo 14. storočia tak zostal zničený a aj keď sa podarilo zachrániť väčšinu exponátov, bolo jasné, že rekonštrukcia bude dlhá a namáhavá.

To potvrdzuje aj dnešný stav hradu stojaceho neďaleko Rožňavy. Prítomnosť žeriavu na kopci naznačuje, že opravy nie sú zďaleka hotové. Jeho znovuotvorenie bolo už pred rokmi naplánované na rok 2020, no podľa posledných správ konkrétny dátum stále nie je jasný.

„Pracujeme na tom, aby sa hrad zrekonštruoval a po častiach sprístupnil čo najskôr. Hrad by mohol byť sprístupnený v dvoch etapách. Za úspech však považujeme už to, že od požiaru v roku 2012 sa Krásnej Hôrke teraz venujeme na relevantnej úrovni a riešia sa skutočné problémy obnovy,“ povedal pred niekoľkými dňami agentúre SITA riaditeľ Múzea Betliar Július Barczi.

A aj keď stále nie je jasné, kedy Krásna Hôrka opäť otvorí svoje brány, vidina toho, že táto národná kultúrna pamiatka bude opäť sprístupnená verejnosti, uľahčuje čakanie.

Pozrite si, ako teda vyzerá exteriér Krásnej Hôrky dnes a to objektívom ľudí na Instagrame.

https://www.instagram.com/p/BZlep9mHcNq/?tagged=krasnahorka

Odporúčame