Nedaj sa oklamať v online priestore: Sociálne siete budú označovať AI obsah, zastaví to klamárov?

Vďaka neviditeľnému vodoznaku sa bude k príspevkom automaticky dopĺňať informácia o pôvode fotky (Zdroj: Freepik/freepik)

#Aj ty máš občas problém rozoznať či ide o reálnu fotografiu alebo výtvor umelej inteligencie? Určite nie si jediný. Neraz ide o nevinné fotky či videá, ktoré skôr pobavia alebo fascinujú. Vďaka fotkám generovaným cez AI sa ti však môžu prihodiť aj nepríjemnosti, ktoré sme spomínali nedávno v článku. Najväčšie sociálne siete sa rozhodli proti virtuálnej bubline radikálne zakročiť…

Jednoduché riešenie

Dilemu o pravosti fotografii sa rozhodol Facebook a Instagram vyriešiť po svojom. Sociálne siete spadajúce pod spoločnosť Meta budú svojim užívateľom uľahčovať vyhodnotenie pravosti obrázkov a videí. Produkty umelej inteligencie sa rozhodli rozlíšiť pre lepšiu identifikáciu. S fotografiami je to jednoduchšie, na zneužitie videí budú musieť ešte vymyslieť spôsob kontroly.

Špeciálne označenie

Meta v spolupráci s ďalšími veľkými firmami ako Google, Adobe či fotobankou Shutterstock pripravuje nástroj, ktorý bude rozpoznávať obsah vytvorený pomocou AI. Nové nástroje budú do obrázkov vkladať vodoznak, ktorý bude iba súčasťou metadát.

Vďaka neviditeľnému vodoznaku sa bude k príspevkom automaticky dopĺňať informácia o pôvode fotky. Podľa zdroju je to obzvlášť dôležité, aby nedochádzalo v online priestore k neželanému obsahu, ktorý bude tvorený umelou inteligenciou.

Jedno veľké „ale“

Vzhľadom na pokročilé schopnosti umelej inteligencie, ktorá dokáže vytvoriť aj päťprstého človeka, bude rozoznávanie obsahu naozaj náročné. Podľa Nicka Clegga si toto riziko uvedomujú aj prevádzkovatelia sociálnych sietí.

„Ľudia (a organizácie), ktorí budú chcieť aktívne klamať pomocou obsahu generovaného umelou inteligenciou, budú hľadať spôsoby ako obísť ochranné opatrenia, ktoré sú zavedené za účelom ich odhalenia. Napriek všetkému budeme musieť neustále hľadať spôsoby ako zostať o krok vpred,“ uviedol vo svojom vyjadrení pre Metu.

Fotky nie sú jediný problém

Skutočnou hrozbou sú audio a video výstupy. Pri tých nebude Meta schopná identifikovať ich pravosť. K videám teda nebude vkladať značky a je len na používateľoch, či AI obsah dobrovoľne označia.  Pokiaľ by tak neurobili, hrozil by im za to adekvátny trest.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Internet zaplavili nudes Taylor Swift: Išlo o falošný poplach, vyvodí speváčka zo situácie dôsledky?

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame